• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
19 Ekim 2020 Pazartesi 17:50 | Son Güncelleme:

Kadınların korkulu rüyası: Osteoporoz

Kadınların korkulu rüyası: Osteoporoz
IHA

Halk arasında kemik erimesi adıyla bilinen osteoporozun 3 kadından 1'inde görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, D vitamini ve dengeli beslenme önerdi.

Kadınlarda ve erkeklerde görülen osteoporoz yani kemik erimesi sık görülen hastalıklardan biri hâline geldi. Osteoporozun yani halk arasında bilinen adıyla kemik erimesinin 50 yaş üzeri 3 kadından 1’inde görüldüğünü belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Fatma Ballı Uz, "Riski artıran sigara, alkol tüketiminden ve hareketsiz yaşamdan uzak durulmalı; D vitamini oluşumu için bolca güneş ışığından faydalanılmalı, yeterli ve dengeli beslenilmelidir." dedi.

İHA'da yer alan habere göre Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Fatma Ballı Uz, 20 Ekim ’Dünya Osteoporoz Günü’ dolayısıyla osteoporoz hakkında bilgi verdi.

Fatma Ballı Uz, "Osteoporoz, yani halk arasında bilinen adıyla kemik erimesi; vücudumuzdaki kemiklerin sertliklerinin azalıp, kalitelerinin bozulması sonucunda daha zayıf ve kırılabilir hale gelmeleri ile ortaya çıkan ve tüm iskeletimizi etkileyen sistemik bir hastalıktır." ifadesini kullandı.

"HER 5 ERKEKTEN 1'İNDE GÖRÜLÜYOR"

Osteoporozun ortalama yaşam süresinin uzaması ve yaşlı nüfusun artmasıyla, günümüzde en sık görülen hastalıklardan biri haline geldiğini aktaran Uz, şunları kaydetti:

"50 yaş üzerinde her 3 kadından biri ve her 5 erkekten birinde görülmektedir. Bu yaygın ve önemli sorunla ilgili olarak toplumun farkındalığını artırmak için tüm dünyada her yıl 20 Ekim ’Dünya Osteoporoz Günü’ olarak düzenlenmiştir. Kemik sağlığındaki bozulma fiziksel, psikolojik ve sosyal yönden bireyleri etkileyerek yaşam kalitesinde azalmaya neden olmaktadır. Osteoporozun en önemli sonucu kırık ve buna bağlı olarak gelişen sakatlıklardır. Osteoporoz açısından risk altında olan kişilerin mutlaka hekim tarafından değerlendirilmeleri ve korunmaya yönelik önlemlerin alınması gerekmektedir. Düzenli ve dengeli beslenme yanında hareketsiz yaşamdan uzak durmanın ve yaşa uygun egzersizlere günlük yaşamda yer vermenin osteoporozdan korunmada anahtar role sahip olduğu unutulmamalıdır."

"D VİTAMİNİ ÖNEMLİ"

D vitamininin önemine değinen Uz, "Bilinmelidir ki en iyi osteoporoz tedavisi risklere karşı korunmaktır. Bu nedenle riski arttıran sigara, alkol tüketiminden ve hareketsiz yaşamdan uzak durulmalı; D vitamini oluşumu için bolca güneş ışığından faydalanılmalı, yeterli ve dengeli beslenilmelidir." dedi.

<p>Peki, koronavirüste son durum ne? Aşılarla ilgili yapılan araştırmalar  bize ne söylüyor? Sürü ba

Aşı araştırmaları bize ne söylüyor?

Öğretmenlere koronavirüs aşısının yapılmaya başlandı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar A-400M hangarını ziyaret etti

Balıkçı ağlarına bin yıllık tekne parçaları ile 13 amfora takıldı