• $8,8881
  • €10,3881
  • 496.3
  • 1382.06
9 Haziran 2021 Çarşamba 09:48 | Son Güncelleme:

Kabızlık ve gaz yenidoğan bebeklerde fıtığa sebep olabilir

Kabızlık ve gaz yenidoğan bebeklerde fıtığa sebep olabilir
AA

Yenidoğan bebeklerin 5'te 1'inde göbek fıtığı görülebileceğine dikkat çeken uzmanlar, göbek fıtığının 4 yaşına kadar kendiliğinden düzelmemesi durumunda cerrahi müdahale gerekebileceğini söyledi. Peki, göbek fıtığı nedir? Göbek fıtığı nasıl anlaşılır?

Yenidoğan bebeklerde göbek fıtığı sorunu fark edilmediğinde istenmeyen sonuçlara neden oluyor. Bazen kendiliğinden geçen göbek fıtığı doku hasarına da sebep olabiliyor. Yenidoğan bebeklerin 5'te 1'inde göbek fıtığı görülebildiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Filiz Gül, "Fıtığın çıkış yerinin büyüklüğü ve dışarı çıkan organların geri itilebilmesi önemli. Fıtık kesesi içindeki organlar geri itilemiyorsa ciddi bir durum olabilir. Fıtık içindeki organların kanlanması bozulup doku hasarı meydana gelebilir." dedi.

AA'da yer alan habere göre Dr. Öğr. Üyesi Filiz Gül, bebeklerde görülen göbek fıtığına ilişkin aileleri uyardı. Gül, bebeklerde göbek fıtığının yüzde 90'ının müdahale gerektirmeden kendiliğinden, karın kasları kuvvetlendikçe, göbek kordonu açıklığının kapanmasıyla düzeleceğini belirtti.

4 YAŞINA KADAR GEÇMEZSE DİKKAT

Göbek fıtığı eğer 4 yaşına kadar kendiliğinden düzelmez veya bir komplikasyona neden olursa cerrahi müdahale gerekebileceğini aktaran Gül, şunları kaydetti:

"Yenidoğan bebeklerin 5'te 1'inde göbek fıtığı görülebilir. Göbek fıtığı karın duvarı kaslarının tam kapanmaması sonucu meydana gelen bir karın duvarı defektidir. Bebekler anne karnında iken göbekten çıkan damarlar vasıtası ile yaşamını sürdürür ve bu damarların çıkabilmesi için bebeğin karın duvarında bir açıklık mevcuttur. Doğumdan sonra bu açıklık kapanır. Fakat göbek deliği etrafındaki zayıf karın duvarı kasları nedeniyle bu açıklıktan bağırsak gibi karın içi organlar dışarı çıkabilir. Bu çıkıntıya göbek fıtığı denir. Fıtığın çıkış yerinin büyüklüğü ve dışarı çıkan organların geri itilebilmesi önemli. Fıtık kesesi içindeki organlar geri itilemiyorsa ciddi bir durum olabilir. Fıtık içindeki organların kanlanması bozulup doku hasarı meydana gelebilir."

FITIĞA SEBEP OLAN DURUMLAR

Gül, bebeklerde görülebilen göbek fıtığının karın duvarının doğumsal olarak zayıf olmasına bağlı oluştuğunu ifade ederek, "Bu durum engellenemez. Fakat yenidoğan döneminde gaz nedeniyle fazla ıkınma, kabızlık, şiddetli öksürük gibi şikayetler karın içi basıncı artırarak fıtık oluşmasını kolaylaştırabilir. Bu nedenle hastanın semptomları yakın izlenip tedavisi düzenlenmelidir." değerlendirmelerinde bulundu.

Bebeklerde göbek fıtığı tanısı koymak için çoğu zaman sadece çocuk hekimi tarafından yapılacak muayenenin yeterli olacağını bildiren Gül, bazen oluşmuş olabilecek komplikasyonların değerlendirilmesi için ultrason ile görüntüleme kullanılabileceğini aktardı.

  • göbek fıtığı
  • göbek fıtığı nasıl anlaşılır
  • göbek fıtığı nedir
  • yendioğan bebeklerde göbek fıtığı
<p>HDP'den Millet İttifakında deprem  yaratacak açıklamalar geldi. Eş Genel Başkan Pervin Buldan Gen

HDP: İttifak içinde olmayacağız

Türkiye'deki şehirlerin isimleri nereden geliyor? İşte sizin memleketinizin hikâyesi

Adana'da 263 milyon 400 bin kaçak makaron ele geçirildi

Nükleer enerjili süper bilim yatının geceliği 1 milyon dolar olacak