• $7,4733
  • €9,035
  • 439.173
  • 1524.49
05 Ağustos 2020 Çarşamba 16:35 | Son Güncelleme:

İtalya'da şaşırtan araştırma: Korona için hastanede tedavi olanların psikolojisi evde olanlardan daha iyi

İtalya'da şaşırtan araştırma: Korona için hastanede tedavi olanların psikolojisi evde olanlardan daha iyi
IHA

İtalya'da yapılan araştırma koronavirüsün psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirdiğini ortaya koyuyor. Buna göre virüse yakalanıp sonrasında şifa bulan kişilerde stres bozukluğu, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklar görülüyor. İşte araştırmada dikkat çeken detaylar...

Koronavirüs hem fiziki hem de ruhsal anlamda herkesi başka şekilde etkiledi. Özellikle bu süreçte akıl sağlığı ile ilgili hastalıklar ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklar çok konuşuldu. İtalya’da yapılan araştırmaya göre virüse yakalanıp sonrasında şifa bulan kişilerde stres bozukluğu, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklar görülüyor. Ayrıca virüse yakalanmak utanç duygusunu artırıyor.

İHA'da yer alan habere göre İtalya’da yapılan araştırma koronavirüsün insanların akıl sağlığını da etkilediğini ortaya koyuyor.

KADINLAR VE ERKEKLER ÜZERİNDE ARAŞTIRMA YAPILDI

İtalya’nın Milano şehrinde yer alan bir hastanede görevli olan doktorlar, korona virüs tedavisi gören 402 hastayı, taburcu ettikten sonra takibe aldı. 265’i erkek, 137’si kadın olan bu hastalar, evlerine gittikten bir ay sonra yeniden muayene edildi. Yapılan incelemede yarısından fazlasında en az bir psikolojik rahatsızlık olduğu gözlendi. 

Vak’aların yüzde 28’inde travma sonrası stres bozukluğu, yüzde 31’inde depresyon, yüzde 42’sinde anksiyete, yüzde 40’ında uykusuzluk, yüzde 20’sindeyse saplantı bozukluğu (obsesif kompülsif bozukluk) tespit edildi.

Çalışma ile ilgili bilgi veren hastanenin Psikiyatri ve Klinik Psikobiyoloji Araştırma Birimi Grup Lideri Profesör Francesco Benedetti,  “Hastalardaki bu ruhsal durumu, bağışıklık sisteminin işleyişindeki farklılıklara bağlıyoruz.” dedi. 

UTANÇ DUYGUSUNU ARTIRDI

Araştırmanın ortaya koyduğu bir başka bulgu da hastaneye yatırılarak tedavi altına alınan hastalarda koronavirüs enfeksiyonu vakalarında görülen psikolojik etkilerin hastaneye yatırılmadan, evlerinde tedavi edilen hastalara oranla daha hafif seyretmesi. 

Ayrıca virüs yüzünden yaşanılan sosyal tecrit, başkalarına bulaştırma korkusu, ‘koronalı’ damgası da hastalarda utanç duygusunu tetikleyip aşırı strese sokabiliyor.

<p>Özel harekat polislerinden oluşan Taktik Su Altı Operasyon Grup Amirliği, su altı ve üstünden düz

Suyun altında da 'özel harekat'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Haftanın yalanları

Fenerbahçe'nin ardından Galatasaray... Beşiktaş'ta yüzler gülüyor