• $8,3672
  • €10,234
  • 502.297
  • 1459.57
26 Mayıs 2021 Çarşamba 09:55 | Son Güncelleme:

İştahsızlık kasık fıtığından olabilir

İştahsızlık kasık fıtığından olabilir

Yenidoğan birçok bebekte kasık fıtığının görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, bebeklerde kasık fıtığı belirtileri ile ilgili aileleri uyardı. Buna göre fıtık olan bebeklerde huzursuzluk, iştahsızlık gibi semptomlar da görülebilir. İşte bebeklerde kasık fıtığı hakkında bilinmesi gerekenler...

Yenidoğan her 100 bebekten 3'ünde kasık fıtığı ya da diğer adıyla inguinal herni görüldüğünü söyleyen Çocuk Cerrahisi Uzmanı, Op. Dr. Saber Sazdar, "33 haftalıktan küçük doğan prematüre bebeklerde bu oran yüzde 13'lere kadar yükselmektedir. Bebeklikte kasık fıtığının erken dönemde tanı alması ve gerekli müdahalenin yapılması oldukça önemlidir." dedi.

KASIK FITIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Kasık fıtığında bebeklerde karnın alt bölgesinde yumru benzeri bir şişkinlik görülebileceğini belirten Dr. Saber Sazdar, şu şekilde konuştu:

"Kasık fıtığının en sık karşılaşılan belirtisi olan bu durum, bebek ağladığında, öksürdüğünde veya ıkındığında daha belirgin hâle gelebilir. Fıtık olan bebeklerde ayrıca huzursuzluk, iştahsızlık gibi semptomlar da görülebilir. Kasık fıtıklarının birkaç farklı türü vardır. Bu türlerden ilkinde fıtığın içerisindeki bağırsak dokusu ittirme ile geri karın boşluğuna gönderilebilir. Bu tip fıtıklar genellikle ağrıya neden olmaz ancak ağlama gibi durumlarda bağırsak tekrar fıtık içine girebilir İnkarsere fıtıklarda bağırsak dokusu geri döndürülemez biçimde fıtık içinde sıkışır. İnkarsere fıtığı olan çocuklarda fıtığın olduğu bölgede kızarıklık, hassasiyet, ağrı oluşabilir. Bunların yanı sıra bulantı ve kusma görülebilir. Strangüle fıtıklarda ise fıtık içerisine sıkışan bağırsak dokusunun kan dolaşımı bozulur. Strangüle herniler acil olarak tedavi edilmesi gereken ciddi bir sorundur."
<p>Seri üretim hattından çıkan ilk milli güdümlü füze Atmaca'nın test atışının yapıldığı TCG Kınalıa

Atmacanın test edildiği milli gemide dikkat çeken detay!

Fenerbahçe'nin yeni hocası sonunda belli oluyor

Fenerbahçe tarihi transferi bitiriyor! İmza an meselesi...

Bakan Karaismailoğlu, Dostluk Yolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu