• $8,0667
  • €9,7159
  • 463.683
  • 1393.96
05 Mart 2021 Cuma 15:38 | Son Güncelleme:

İştahsız çocuklar için uzman önerisi: Aç olduğunu fark etmesine izin verin

İştahsız çocuklar için uzman önerisi: Aç olduğunu fark etmesine izin verin

Çocukların iştahsızlığı birçok ailede önemli bir sorun. Kaşık ve tabakla çocuğunuzun peşinden koşuyorsanız ters giden birtakım hatalar var demektir. Oyunun yemek yemeyi eğlenceli hâle getirdiğini söyleyen uzmanlar, yemek aralarında şekerli yiyecekler verilmemesi gerektiğini belirtti. İşte yemek yemeyen çocuklar için öneriler...

Çocuğu olan ailelerle bir araya geldiğinizde genelde en çok şikâyet edilen konu çocuğun iştahsızlığı olur. Peki, çocuklarda yemek yeme durumu neden sorun? Aslında çocuğa yemek yedirmeyi sevdirmek sanıldığı kadar zor değil. Özellikle 8-9 aylıktan okul çağına kadar uzanan dönemde, anne-babaların en çok çocuklarının iştahsız olmasından yakındığını söyleyen Uzman Psikolog Begüm Özkaya, iştahsız çocuklar için şunları söyledi:

"Çocukların aşırı yorgun ve uykulu oldukları zaman iştahları olmadığı için yemek saatlerini ona göre düzenlemek gerekmektedir. Sofraya oturmadan önce çocuğunuzla oyun oynayın. Oyun sayesinde neşelenen çocuk yemekten daha fazla keyif almaya başlar. Yemek aralarında çocuğunuza şeker, çikolata, pasta, meyve suyu gibi şekerli yiyecek ve içecekleri kesinlikle vermeyin."

YEMEK YEMEYEN ÇOCUK İÇİN ÖNERİLER

İştahsız çocukları için anne ve babaların ne yapması gerektiği konusunda da bilgi veren Özkaya, önerilerini şu şekilde paylaştı:

"Öncelikle çocuğunuzun sağlıklı gelişmesi için çok yemesi gerekmez, dengeli beslenmesi yeterli olacaktır.

Çocuklar anlatılanı değil, gördüğünü taklit eder. Bu yüzden anne-baba ve bakıcı gibi çocuğun bakımından sorumlu kişilerin kendi beslenme davranışlarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

Çocuğunuzu diğerleriyle karşılaştırmayın, her bünyenin gereksinimi ve büyüme hızı farklıdır. Çocuğunuzu hiçbir konuda başkaları ile kıyaslamayın.

Aç olan çocuk eninde sonunda yemek ister, onun kendisinin aç olduğunu fark etmesine izin verin."

<p>Türk SİHA'ları Rusların kabusu oldu. Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ'da Bayraktar TB2'lerin kulla

Rusların kabusu oldu: Türk SİHA'larını vurdular ama yalnızca animasyonda

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (19 Nisan 2021)

TSK'ya teslim edildi! 15 dakikada yüksek güvenlikli mobil askeri üs

Polisi görünce tuvalet kağıdını maske yaptı