• $8,2816
  • €9,7312
  • 506.332
  • 1129.36
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
27 Haziran 2020 Cumartesi 18:05 | Son Güncelleme:

Işkın bitkisi kanseri önlüyor! Işkın bitkisinin faydaları nelerdir?

Işkın bitkisi kanseri önlüyor!  Işkın bitkisinin faydaları nelerdir"
IHA

Işkın bitkisi Türkiye'de birçok ilde biliniyor. Bu bitkinin kanseri önleyici etkileri olduğunu belirten uzmanlar, C vitamini ve antioksidan deposu olduğunu söyledi. İşte Erzurum, Bitlis, Van ve Sivas çevrelerinde yetişen ışkın bitkisinin faydaları...

Işkın bitkisi neye iyi gelir? Işkının faydaları nelerdir? gibi soruların cevabı merak ediliyor. Yöresel pazarlarda sık gördüğümüz mevsimlik bitki olan ışkının birçok hastalığa iyi geldiğini söyleyen uzmanlar, kanseri önleyici etkileri de olduğunu belirtti. İşte "Işkın neye iyi gelir?" sorusunun cevabı ve ışkın hakkında merak edilenler...


İHA'ya açıklamalarda bulunan Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan, Işkın bitkisinin kanseri önleyici etkileri olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Bahar ayları ve yazın başlarında yöresel pazarlarda sık gördüğünüz bitkilerden biri olan Işkın daha çok Erzurum, Bitlis, Van ve Sivas çevrelerinde, dağlık bölgelerinde yetişen mevsimlik bir bitkidir. Işkın olarak adlandırılan ekşi, mayhoş lezzetli bu bitki farklı yörelerde Eşgin, Uçkun, dağ muzu olarak da adlandırılıyor. Işkın, C vitamini ve Selenyum kaynağıdır, yani bir antioksidan deposudur. Işkının bu içeriğiyle kansere karşı koruyucu özelliği olduğu yapılan çalışmalarla desteklenmiştir. Aynı zamanda yapılan çalışmalara baktığımızda kolesterol düşürücü ve kan şekerini dengeleyici özelliğiyle de dikkat çeker. Işkın otunu diyabet hastaları ve insülün direnci olanlar da rahatlıkla tüketebilir."


BESİN DEĞERİ YÜKSEK KALORİSİ DÜŞÜK

Arslan, Işkın bitkisinin besin değerinin yüksek olduğunu ve kalorisi düşük bir besin olduğunu söyleyerek, ışkının nasıl kullanıldığını şu şekilde sıraladı:

“Besin değeri yüksek olmasına karşın kalorisi düşük bir besin olan ışkın zayıflama diyetlerinde ara öğünlerde ve çiğ hali soyulup salatalara mayhoş-ekşi bir tat vermek için kullanılabilir. 

Işkının çiğ tüketiminin yanında çorbası yapılabilir, yumurta ile omlet ya da sebze kavurması şeklinde tüketilebilir. 

Burada haşlama suyunu dökmemek ve uzun süre yüksek sıcaklıkta pişirmemek vitamin-mineral kaybının önüne geçmek için oldukça önemlidir. 

Hiçbir besinin tek başına etkili olmadığını unutmadan yöresel besinlerimize beslenmemizde mutlaka yer vermeliyiz” diye konuştu.

<p>Editör:</p><p><a href='#0'>ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><p>İYİ Parti'li Buğra Ka

27 Ekim 2020 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Batmanlı girişimci devlet desteğiyle kurduğu tesiste ilk mantar hasadını yaptı

1966 model cipi 25 bin lira harcayarak yeniledi! herkes onun peşine düştü