• $7,4033
  • €8,9935
  • 441.585
  • 1540.21
06 Ocak 2021 Çarşamba 16:45 | Son Güncelleme:

İlişkilerde kim daha kontrolcü? İşte kontrolcü partnerlerin özellikleri

İlişkilerde kim daha kontrolcü" İşte kontrolcü partnerlerin özellikleri

Kontrolcü partner denildiğinde ilk akla gelen genelde kıyafete karışan, kaba davranan ya da her konuda mutlaka bir uyarısı olan bir profil akla gelir. Bunlar her ne kadar uyarıcı işaretler olsa da kontrolcü ilişkilerin görünmeyen başka özellikleri de vardır. Peki, ilişkilerde kim daha kontrolcü? İşte kontrolcü partnerin 20 belirgin özelliği...

Kontrolcü partnerler ilişkilerde genelde sorun çıkaran taraf olur. Peki, kontrolcü partnerlerin özellikleri size göre neler? Bir yandan hassas olan diğer yandan reddedilme korkusuyla baskı altında devam eden bir ilişkide kontrolcü taraf birtakım sorunlara neden olabilir.

Alem Dergisi'nde yer alan habere göre kontrolcü partnerler çok hassas insanlardır ve birçok özelliği vardır. Çoğu, içinde reddedilme korkusu yaşar. Partnerlerini kontrol altında tutmaya çalışarak bu hissi örtmeye çalışırlar. Böylesi bir ilişkide, duygusal yönlendirme sonucunda kontrol edilen kişi kendini zamanla kendini suçlu zannetmeye başlar, psikolojisi bozulur, hatta depresyon ve anksiyete bile yaşayabilir. Eğer aşağıdaki özelliklerden iki tanesinden fazlasını ilişkinizde gözlemliyorsanız, dikkat etmeniz gerekebilir.

1. Sizi Aile ve Arkadaşlarınızdan Uzaklaştırır

Aile bireylerinizle telefonda çok konuştuğunuzdan şikayet edebilir, en iyi arkadaşınızı sevmiyor olabilir, yakınlarınıza karşı sizi dolduruyor olabilir. Esas amacı sizi yalnızlaştırarak ona karşı cephe almanızı engellemektir.

2. Eleştiri

Bazen eleştiriyi, partnerini geliştirmeye çalışma olarak gösterebilirler: “Sen iyi ol diye söylüyorum”. Sonra bir bakarsınız ki ilişkide sürekli eleştirilen siz olmuşsunuz. İlişkide kendinizi kabul edilmiş, sevilmiş, doğrulanmış hissedemezsiniz.

3. Tehditkar Davranışlar

Terk etme tehdidi gibi tehditler duygusal olarak yönlendirici tehditlerdir. Bazen de eşler, çocukları, evleri, finansal desteği çekmek veya yalnız bırakılmak ile tehdit edilirler.

4. Koşullu Sevgi

“Para kazandığın zaman seni daha çok seviyorum”, “Yemek yapamıyorsan bu ilişkide olmak istemiyorum”, “Üniversiteyi bitirseydin arkadaşlarımla daha çok konuşacak şey bulurdun” gibi cümleler, şu anki halinizle yetersiz olduğunuzu hissettirir.

5. Kin Tutmak

Sağlıklı ilişkilerde denge vardır. Eşler birbirini kollar ve yardımlaşır. Eğer ilişkinizde eşiniz her şeyin hesabını yapıyor, kin tutuyor ve sürekli alan taraf o oluyorsa, zamanla ilişkide bunalırsınız.

6. Suçlu Hissettirmek

Bir insanı en iyi kontrol etme yollarından biri de kişinin duyguları ile oynamaktır, kontrolcü eşler bunu sıkça yaparlar.

7. Borçlu Hissettirmek

Kontrolcü partnerler çok romantik görünebilirler. Lüks yemekler, arabalar, seyahatler ile eşlerini kontrol etmeye çalışarak borçlu hissettirebilirler.

8. Takip Etme, Hesap Sorma

Kontrolcü partnerler sürekli hesap sorarlar ve kendileriyle her şeyin paylaşılmasını beklerler. Telefonunuza, e-postalarınıza, internet arama geçmişinize bakarlar ve güven sorunu yaşadıklarını söyleyerek kendilerini haklı çıkarmaya çalışırlar ve “Yanlış bir şey yapmadığını düşünüyorsan telefonunu gösterirsin” derler.

9. Aşırı Kıskançlık, Paranoya, Suçlama

Kıskançlık zaman geçtikçe korkutucu bir hale gelebilir. Her iletişiminizi flört olarak algılayan, sürekli şüpheci ve etrafınızdaki herkesi tehdit olarak gören bir eş sizi bunaltabilir.

10. Yalnız Zaman Geçirmenize İzin Vermemek

Sizi kendinizle zaman geçirmek istediğiniz için suçlar, kendisini yeterince sevmediğinizi söyler. Bazen ilişkide iki tarafın yalnız zaman geçirme isteği, aynı zamanda olmayabilir. Kontrolcü ilişkilerde kişinin yalnız zaman geçirme isteğine saygı gösterilmez.

11. Güvenini “Kazanmanız” İçin Sizi Zorlar

Tabii ki beş senelik eşinize bir aydır tanıdığınız birinden daha çok güvenirsiniz. Ama ilişkide bazen güven temelde olmalıdır. Yani sürekli nerede olduğunuzu söyleyerek, telefonunuzu göstererek güven kazanmaya çalışıyor olmamalısınız.

12. Masum Olduğunuz Halde Suçlu Hissetmek

Kontrolcü insanlar eşlerine sürekli suçlu olduklarını hissettirir. Onları sürekli sizinle ilgili bir şeye kızmış olarak görürsünüz.

13. Kavgadan Yorgun Düşmek

Kontrolcü eşler sık sık kavga çıkarır. Zamanla kavgalardan o kadar yorulursunuz ki pasif bir tavır alıp mücadele etmeyi bırakırsınız.

14. Sizi Küçük Görür

İnancınız, politik görüşünüz, eğitiminiz, gelenekleriniz açısından bunu yapar. Eşiniz sizi aptal duruma sokarak küçük düşürebilir. İnançlarınızı değiştirmeye çalışabilir. Yeni deneyimlere açık olmak çok güzeldir ama kontrolcü eşler genelde hep onunla aynı görüşleri benimsemenizi ister.

15. Ona Layık Olmadığınızı Hissettirir

Kendi başarılarını sizinle karşılaştırır, sizi eski sevgilileriyle karşılaştırır, onunla ilişkide olduğunuz için minnettarlık duymanızı ister. Bu şekilde daha çok çalışıp ona layık olmaya çalışırsınız.

16. Dalga Geçme, Küçük Düşürme

İlişkide mizah, iki tarafı da üzüp rahatsız etmediği sürece güzeldir. Kontrolcü ilişkilerde bu bazen duygusal şiddet seviyesine çıkabilir: ”Sadece şaka yapıyorum, kişisel alma, amma alıngansın”der.

17. Rahatsız Edici Cinsel Etkileşimler

Kontrolcü eşler ile yaşanan cinsellik kişiyi rahatsız hissettirir. Cinsellik sırasında ve sonrasında bir şeylerin doğru olmadığını hissedersiniz.

18. Sizin Bakış Açınızı Dinlemez

Sizi sürekli böler, fikirlerinizi ciddiye almaz, sohbeti kontrol altında tutar. Sizin nasıl olduğunuzu, gününüzün nasıl geçtiğini dinlemez.

19. Sizi Sağlıksız Davranışlara Zorlar (Madde Kullanımı Gibi)

Sigara içmeniz için sizi zorlar, daha çok içki içmeye zorlar, spor yapmanızı engeller. Kontrolcü eşlerin amacı sizi zayıf düşürmek olduğu için bunu sıkça uygularlar.

20. Sizi Kendinizden Şüphe Ettirir

Başarısız olduğunuzu, fikirlerinizin değersiz olduğunu söyleyerek kendinize güveninizi sarsar. İçinize şüphe düşürür ve zamanla kendinizin yeteneksiz ve yetersiz olduğunuzu düşünürsünüz.

<h3>Başkan Erdoğan'dan esnafa kredi müjdesi</h3><h3>6 AY ERTELENECEK</h3><p>Başkan Erdoğan, Halkbank

25 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dünyanın en saçma yasakları! Bunları ilk kez duyacaksınız

Karlı kış günlerinde ''Van usulü beyzbol'' oynayarak eğleniyorlar