• $8,6661
  • €10,1679
  • 492.131
  • 1407.46
4 Haziran 2021 Cuma 11:43 | Son Güncelleme:

İlişkilerde bilimsel araştırmalara dayanan 7 çözüm

İlişkilerde bilimsel araştırmalara dayanan 7 çözüm

İlişkilerde çözülemeyen sorunlar mutlu sonları engeller. Peki, sorunlar neden halı altına süpürülür? İlişkilerdeki sorunlar nasıl çözülmeli? 2021'de ilişkileri güçlendirmek için bilimsel araştırmalara dayanan 7 çözümü bir araya getirdik.

İlişkiler üzerine birçok çalışma bulunuyor. Belki de sorunun sebebi olaylara hep aynı pencereden bakmaktır. 2021'de ilişkinizi güçlendirmek için bilimsel araştırmalara dayanan 7 çözüme bakmaya ne dersiniz? Bu yaklaşımlar sorunların üstesinden gelmeye ve ilişkiyi kurtarmaya yardımcı olabilir.

Independent'te yer alan habere göre 2021'de bilimsel araştırmalara dayanan 7 çözüm ilişkilerdeki sorunlarda kolaylık sağlıyor.

1. İYİMSER OLUN

Geçmişte olaylar dilediğiniz gibi gelişmemiş olsa bile geleceğe iyimser bakabilirsiniz. Fakat iyimserliğin niteliği bu noktada önemli fark yaratıyor.

Texas at Austin Üniversitesi'nden Krystan Farnsih ve Lisa Neff'in 2020'deki araştırmasında, genel anlamda hayata olumlu yaklaşan kişilerin, yalnızca ilişkilerine olumlu taraftan bakanlara kıyasla partnerleriyle yaşadığı sorunları daha etkili şekilde çözebildi gözlemlendi.

2. PSİKOLOJİK ESNEKLİĞİNİZİ ARTIRIN

Akışa ayak uydurmaya çalışın. Bir başka deyişle, duygularınızı savunmacı davranmadan kabul etmeye odaklanın. Davranışlarınızı değiştirmek ve esnek olmak ilişkilerinize daha olumlu yansıyacaktır.

Edinburgh Üniversitesi'nden Karen Twiselton ve meslektaşlarının çalışmasında, psikolojik esneklik geliştiren kişilerin ilişkilerinin olumlu yönde düzeldiği gözlemlendi. Bunun temel sebeplerinden biri de esnekliğin olumsuz duyguları azaltırken olumlu deneyimleri artırması.

3. 'BİZ' YERİNE 'BEN' DEMEKTE SAKINCA YOK

Bazılarına ilişkide fedakar kişi rolünü oynayarak sürekli karşı tarafa göre davranmak daha konforlu gelebilir. Fakat bu yaklaşımı benimseyenlerin, karşı tarafın düşünceleriyle hareket etmek yerine kendilerine daha fazla odaklanmaları gerekiyor.

Yakın dönemde yapılan bir çalışmada duygulara açıklık, yakınlık, olumlu duygular ve açıksözlülük dengeli bir ruh sağlığının 4 temel ilkesi olarak belirlendi.

İlişkinize bu ilkeleri gözeterek yaklaştığınızda kendinizi daha net ifade edebilir, saldırgan ya da savunmacı davranmak yerine daha iyimser olabilirsiniz. Kendinizi geliştirdikçe, ilişkiniz de olumlu yönde gelişecektir.

4. PARTNERİNİZ İÇİN BİR ŞEYLER YAPIN

Pekala ilişki yalnızca sizinle ilgili değil. Partnerinize öncelik tanımak ve arzularına yer açmak ilişkinin temel dinamiklerinden.

Carleton Üniversitesi'nden Johanna Peetz ve ekip arkadaşlarının geçen yıl yayımladığı bir araştırmada, partnerinize öncelik vermenin ona daha yakın hissetmenizi sağladığı ve olumlu duyguları artırarak ilişkinizin kalitesini yükselttiği gözlemlendi. Yeni yılda partnerinizin isteklerine de öncelik vermeye ve onları desteklemeye özen gösterin.

5. KENDİNİZE KATI DAVRANMAYIN

Yeni yıl hedefleri arasında en çok sıralananlardan biri de zayıflama ve daha güzel görünen bir vücuda kavuşma isteği. Ancak partnerinizin nasıl görünmenizi istediğini her zaman doğru anlayamayabilirsiniz.

St. Andrews Üniversitesi'nden Xue Lei'nin çalışması, karşı cinsler arasındaki beden algısına odaklanıyor.

Çalışmada kadınların genelde erkek partnerlerinin kendilerini ne kadar zayıf görmek istediği hususunda abartılı düşündüğü belirtildi. Benzer şekilde erkekler de aşırıya kaçarak kadınların kendilerini yalnızca kaslı ve yapılı görmek istediğini düşündüğü ifade edildi.

Her iki durumda da partnerler bu talepleri karşılayabilmek için kendilerine acımasız ve katı davranabiliyor.

6. TEMAS KURUN

Partnerinizle fiziksel temastan kaçınmayın. New York Şehir Üniversitesi'nden Cheryl Carmichael ve ekibinin 115 katılımcıyla düzenlediği araştırmada, dokunma ve dokunulmanın ilişkiyle bağı incelendi.

Çalışmada el ele tutuşmak, öpüşmek ve sarılmak gibi fiziksel temas içeren davranışların hem ilişkinin kalitesini hem de partnerler arasındaki yakınlığı artırdığı gözlemlendi.

  • ilişkilerde 7 çözüm
  • bilimsel araştırma
  • ilişkilerde sorun
  • ilişkilerde sorunlara bilimsel çözüm
<p>CHP yine AK Parti seçmenini hedef aldı. CHP Ankara Etimesgut İlçe Başkanı Cemal Emir katıldığı bi

Yine tehdit, yine CHP

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi