• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
03 Mayıs 2021 Pazartesi 10:42 | Son Güncelleme:

Hıdırellez Bayramı'nın gelenekleri, bereket için yapılması gerekenler

Hıdırellez Bayramı'nın gelenekleri, bereket için yapılması gerekenler
DHA

Bereketi, sağlığı ve mutluluğu temsil eden Hıdırellez Bayramı her yıl 5-6 Mayıs'ta kutlanıyor. Hıdırellez Bayramı'nda kişinin kendine odaklanması esas alınır. Bereket olduğuna inanıldığı için hamur işi yemekler yapılır, kese yapılır, yumurtalar kırmızıya boyanır. İşte Hıdırellez Bayramı'nın diğer gelenekleri...

Her yıl 5-6 Mayıs'ta Hıdırellez Bayramı'nı kutlayan birçok insan bulunuyor. Peki, Hıdırellez Bayramı nedir? Bu bayramda ne yapılır? Bereketi temsil eden Hıdırellez Bayramı'nın hamur işinden kese yapımına kadar birçok geleneği bulunuyor.

DHA'da yer alan habere göre Hıdırellez Bayramı ile ilgili sosyal medyada paylaşımda bulunan Suzan Kardeş, Hıdırellez Bayramı'nda yapılması gerekenleri anlattı.

Her yıl 5-6 Mayıs'ta kutlanan ve UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi'nde yer alan Hıdırellez Bayramı, bu yıl da pandemi nedeniyle evlerde kutlanacak.

Hıdırellez Bayramı'nın bereketi, sağlığı ve mutluluğu temsil ettiğini söyleyerek sözlerine başlayan Kardeş, Hıdırellez Bayramı'nın geleneklerini sıraladı.

BEREKET İÇİN ÇUVALLARIN AĞZI AÇILIR

UNESCO tarafından korunmaya alınmış bir gelenek bu. Çünkü çok farklı bir özelliği var. Birçok kişi büyüklerinden duymuştur, 5-6 Mayıs Hızır ile İlyas'ın buluştukları gece olarak bilinir. Onların, 1 günlüğüne dünyaya bereket salmak için geldiğine inanılır. Eskiden insanlar, bereketli olsun diye ambarlarını ve çuvallarının ağzını açarmış.

HIDIRELLEZ GÜNÜNDE ÇİVİ BİLE ÇAKMAYIN

O gün iş güç yapmayın, çivi bile çakmayın. Gerek yok. O günü kendinize ayırın.

HAMUR İŞİ YAPIN

Muhakkak hamur işi olan bir yiyecek yapın. Muhakkak diyeti ya da hamur işi yemeyen insanlar vardır. Ama onlar da kendince bir siyez unu buğdayı ya da esmer undan bir ekmek yapar. Mutlaka hamurlu, mayalı bir yiyecek olsun. Çünkü bunlar hep berekettir.

KENDİNİZE BİR KESE YAPIN

Bir keseniz olsun. Kuyumcudan alın ya da iki kurdeleyi birleştirip bir kese yapın. Şu anda pandemide, kalabalık ortamlarda büyük bir ateş bulma şansımız yok ama bir mumunuz vardır. Mumu yakın ve üstünden atlayın. Önemli olan, niyetiniz. Sağlık bilekliği ya da Bulgaristan kültürüne ait marteniçka dediğimiz bilekliklerden bileğinize bağlayın. En az 7 gün bileğinizde kalmalı. Ayrıca paranızı da keseye koyup, bir gül dalına asın.

ISIRGAN OTU İLE AYAKLARINIZA VURUN

Isırgan otu ile ayak tabanlarınıza 3 kez hızlı hızlı vurun. O da her şeyin hızlı olması için uygulanan bir ritüeldir. Isırgan otu bulunmazsa, maydanoz da kullanılabilir.

YAĞAN YAĞMURDAN FAYDALANIN

Dikkat edin, 23 Nisan ve 15 Mayıs aralarında yağan yağmur, dünyanın en sağlıklı yağmuru. Bu bilgileri internette de bulabilirsiniz. 5-6 Mayıs'ta da muhakkak yağmur yağar. O da bir bereket yağmurudur. Yumurtalara gelince, onlar kırmızı olmalı. Kaynatırken ise soğan kabuklarıyla kaynatılmalıdır. Bu şekilde yanaklara sürülebilir, cildi güzelleştirir. Tüm bu sembollerin bir sebebi var.

HER İNANÇTAN BİR SEMBOL VAR

Bu gelenek yüzyıllardır var ve her dini temsil eden bir sembol var. Mesela Buglaristanlıların marteniçkası var, Hristiyanların sembolü paskalya yumurtası ve islamın sembolü gül var. Ki Hıdırellez'in Kur-an'ı Kerim'de de yeri var.

  • Hıdırellez Bayramı
  • Hıdırellez Bayramı nedir
  • Hıdırellez Bayramı gelenekleri
  • Hıdırellez Bayramı yapılması gerekenler
<p>Bursa'da kısıtlama saatlerinde duvara çarpan kamyonetin sürücüsü Hüseyin Genç, polise zor anlar y

Boş yolda duvara çarpan şahıs polise zor anlar yaşattı: Ben kaza yapmadım

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı