• $8,1216
  • €9,7348
  • 455.896
  • 1405.28
24 Mart 2021 Çarşamba 12:24 | Son Güncelleme:

Herkes bundan şikayetçi! İşte göz altı morluklarına çözüm

Herkes bundan şikayetçi! İşte göz altı morluklarına çözüm
AKSAM.COM.TR/MOR PAPATYA

Günümüzde hemen hemen herkesin çok şikâyetçi olduğu durumlardan biri olan göz altı morlukları, günlük hayatta kalabalık ortamlarda bulunan kişiler için oldukça önemli bir sorun. Göz altı morluklarının oluşmasında birden fazla neden bulunuyor. Göz altı morluklarına çözümler haberimizde...

Göz altı morlukları yaş ilerledikçe kötü bir görünüm oluştuğu için özellikle 30'lu yaşlarda daha çok takıntı hâline gelmektedir. Rutin hayatın içerisinde göz altı morluklarını tetikleyen davranışları ve göz altı morluklarının sebeplerini sizler için bir araya getirdik.

GÖZ ALTI MORLUKLARI NEDEN OLUR?

Göz altı morluklarının görüldüğü kişilerden yola çıkılarak yapılan araştırmalara göre göz altı morluklarının nedenleri şu şekilde sıralanıyor:

Yaşlanma: Doğal yaşlanma sürecinde, gözlerin altında bulunan morluklar ve halkalar daha da bir yaygın hâle gelir. Bunun nedeni ise yaşlandıkça cilt yapısının incelmesidir. Ayrıca ilerleyen yaşlarda cilt esnekliğini kaybeder bu da yağ ve kolajen kaybını ortaya çıkarır. Tüm bunlar birleşince cilt altında bulunan koyu kan damarları daha görünür hâle gelerek göz altında morluklara sebebiyet verir.

Yorgunluk: Aşırı yorgunluk, fazla uyuma veya uyku düzeninin bozulması gibi sorunlar göz altında morluklara neden olur. Normal yatma düzeninden birkaç saat sonra uyanmak suretiyle tekrar uyumamak, uyku yoksunluğu cildin donuk ve göz altlarında morarmaya sebebiyet verir. Cilt bu tür durumlarda hassasiyet göstererek koyu dokuların görünmesine neden olur.

Alerjik Reaksiyonlar: Göz altı morluklarını alerjik reaksiyonlar ve göz kuruluğu da tetikler. Alerjik reaksiyon gerçekleştiğinde, vücut zararlı bakterilere yanıt olarak histamin salgılar. Histaminler de kızarıklık ve göz şişmesi gibi rahatsız edici semptomlara neden olur.

Ardından kan damarları genişler ve cilt altında olan morlukları görünür kılar. Alerji sonrası kaşınma da iltihaplanmaya, şişme ve kan damarlarının ortaya çıkmasına sebebiyet verdiğinden morlukları görünür hale getirir.

Dehidrasyon: Göz altında bulunan koyu halkaların en yaygın nedenidir. Vücudun uygun miktarda su alamadığına işarettir. Bunun sonrasında göz altında cilt donuk bir görünüme kavuşur. Gözler çöker. Bunun nedeni ise altta yatan kemiğe yakın olmasıdır.

Güneşe Maruz Kalma: Aşırı güneşe maruz kalma, vücudun cildinize renk veren pigmenti sağlayan melanin üretimine neden olur. Aşırı güneş özellikle de göz çevresi için pigmentasyon koyulaşmasına neden olur.

Genetik Faktörler: Aile öyküsü ve yatkınlığı da gözlerin altında koyu halka oluşumunda önemli bir rol oynar. Erken çocukluk döneminde görülmeye başlayan göz altı morlukları kalıtsal bir özellik içeriyor olabilir. Bu durum yaşlandıkça daha da kötü bir hal alır. İlerleyen yaşlarda yavaş yavaş yok olma ihtimali de olabilir.

Tiroid Hastalığı: Tıbbi durumlar içeren tiroid hastalığına yatkınlık da yine göz altı morluklarının sebebi olabilmektedir.

AZ UYKU, SİGARA VE ALKOL GÖZ ALTI MORLUĞU YAPAR

Az Uyumak: İnsan vücudu için olmazsa olmaz olan uykunun ne kadar önemli bir aktivite olduğunu şüphesiz hepimiz bilmekteyiz. Yeteri kadar uyumayan insanların vücudunda zamanla çeşitli hastalıklar meydana geldiği bilinen bir gerçektir. Gözlerin altlarında oluşan morluklar uykusuz kalan insanların vücudunda meydana gelen olumsuzluklardan biri olmaktadır. Uzmanlar sağlıklı bir yaşam için en az 8 saat uyumayı önermektedir.

Beslenme Alışkanlıkları: Göz altı morluklarının başlıca sebeplerinden biri de dengesiz beslenme olmaktadır. Günümüzde çoğu insan gün içinde yediği yemeklerin sağlığına olan zararlarını düşünmemektedir. Bu durum ilerleyen zamanlarda vücutta çeşitli hastalıkların oluşmasında etkilidir. Sağlıklı bir yaşam sürmek için yediğiniz besinlere dikkat etmeniz önerilir.

Göz altındaki Kemik Yapısı: Gözünün altındaki kemikler içe çökük olan kişilerin en çok yaşadığı sorunlardan biri de gözaltı morlukları olmaktadır. Bu türde kemik yapısına sahip olan bayanlar çeşitli gözaltı kapatıcı kremlerden faydalanabilir.

Güneş Işınlarının Zararlı Etkileri: Güneşin yaydığı ışınlara uzun süre maruz kalan kişilerin ciltlerinde çeşitli olumsuz etkiler görünmektedir. Gözlerin altındaki morlukları da bu Göz altı morlukları tedavisi olumsuzluklardan biri olmaktadır. Bu gibi bir durum ile karşılaşmamak için gün içerisinde güneş altında fazla durmamaya ve şapka gibi güneşten koruyan aksesuarları kullanmanız önerilmektedir.

İlerleyen Yaş: Özellikle 40'lı yaşları aşmış olan kişilerde göz altı morlukları sıklıkla görülen durumlardan biri olmaktadır.

Alerjik Rahatsızlıklar: Göz ve burun akıntıları ile beraber damarlarda kan birikmesi, damarların belirginliğini artırır. Bu da göz altı bölgesinde mor bir görüntüye sebep olur.

Kadınlarda regl dönemlerinde cilt renginde solgunluk olur. Buna bağlı olarak morarmalar oluşur.

Alkol ve Sigara Tüketimi: Sigara, kandaki oksijen miktarını azalttığı için göz altı morlukları ortaya çıkar.

Kişileri endişelendiren, aynada kendisini kötü hissettiren, yorgun bir görünüm veren bu koyu halkalara ne sebep olur, bu halka ve morluktan kurtulmanın yolları nelerdir sorularını pek çok kişi sormaktadır. Yaş ilerledikçe daha da kötü bir görünüm oluştuğu için özellikle de 30'lu yaşlarda daha çok takıntı haline gelmektedir.

<p>Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, 'Kanada'nın S/İHA'larımızın adeta destan yazdığı 'Karab

S/İHA'lar için ambargo tartışmaları

Ayasofya Camii'nin minaresinden İstanbul kuşbakışı görüntülendi

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Nisan 2021)

Yapışık beşiz kediler operasyonla birbirinden ayrıldı