• $13,539
  • €15,3341
  • 789.14
  • 1979.83
20 Haziran 2020 Cumartesi 09:26 | Son Güncelleme:

Her yıl 3 milyon kişi 'pıhtı' nedeniyle yaşamını kaybediyor! Pıhtılaşma sorunu nedir?

Her yıl 3 milyon kişi 'pıhtı' nedeniyle yaşamını kaybediyor!  Pıhtılaşma sorunu nedir"
IHA

Birçok kişi bilgisayar veya masa başında, yolculuklarda zaman geçiriyor. Bu hareketsiz geçirilen saatlerin 'pıhtı' sorununa zemin hazırladığını söyleyen uzmanlar, geleceği bekleyen tehlike için vatandaşları uyardı. Her yıl dünyada 3 milyon, Türkiye'de ise 30 bin kişi pıhtı nedeniyle yaşamını kaybediyor. Peki, pıhtılaşma nedir?

Son yıllarda pıhtı sorunu sıkça duyulmaya başladı. Özellikle bilgisayar başında geçirilen uzun süreler sonucu ortaya çıkan bu problem sağlığı önemli ölçüde etkiliyor. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Murat Küsdül, bilgisayar veya masa başında, yolculuklarda hareketsiz geçirilen saatlerin ’pıhtı’ sorununa zemin hazırladığını söyledi. Pıhtı sorununun detaylarını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Pıhtılaşmanın her yaştan bin kişiden birinin başına gelen bir sorun olduğunun altını çizen Kalp Damar Cerrahisi Uzmanlarından Opr. Dr. Murat Küsdül, pıhtılaşmanın (tromboz) atar veya toplardamar sistemlerinde geliştiğini ve kan akışını engellediğini belirtti. 

İHA'ya açıklamalarda bulunan Dr. Küsdül, her yıl dünyada 3 milyon, Türkiye’de ise 30 bin kişinin pıhtı nedeniyle yaşamını kaybettiğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Dünya rakamı meme ve akciğer kanserinin toplamından daha yüksektir. Pıhtılaşma her yaştan bin kişiden birinin başına gelen bir sorun. Atar veya toplardamar sistemlerinde gelişip kan akışını engelliyor. Atardamarlarda pıhtılar kalp krizi veya inmeyle (felç) sonuçlanabiliyor. Daha az bilineni olan toplardamarda ki (bacaklar, kollar, karın ve göğüsteki) kan pıhtılarıysa bulunduğu yerden koparak akciğere ulaşabiliyor. Ölüm veya kronik (kalıcı) hastalıklara yol açabiliyor.” 

“HER YAŞTA GÖRÜLÜYOR”

Kalp ve damar hastalıklarından kaynaklı ölümlerin dörtte birinin pıhtılar nedeniyle meydana geldiğinin altını çizen Opr. Dr. Murat Küsdül, şu ifadeleri kullandı:

“Her yaşta görülebilse de 60 yaşın üstünde ciddi oranda pıhtılaşma riski artıyor. Kadınlarda hamilelikte ve hamilelik sonrası emzirme döneminde sıklıkla karşılaşabiliyoruz. Doğum kontrol hapı kullananlarda daha yüksek oranlarda görülüyor. Sigara içimi, obezite, büyük ameliyatlardan (bilhassa ortopedi, cerrahi ameliyatları) sonra hareketsizlik (önleyici ilaç alınmamışsa) pıhtı oluşumuna zemin hazırlıyor.” 

“HASTALARIN YARISINA SESSİZ GELİYOR”

21. ve gelecek yüzyılın en büyük sorununun hareketsizlik olacağını ifade eden Küsdül, “Beyaz yakalı popülasyonumuz çok fazla. Bilgisayar oyunları nedeniyle çocuklarımız saatlerce bilgisayar başında, bacaklarını sarkıtmış şekilde hareketsiz duruyorlar. Hal böyleyken dünyada her 37 saniyede bir kişi bacaklarına oturan pıhtı ve bunun akciğerlere gitmesi nedeniyle hayatını kaybediyor. Sorun gerçekten büyük. Pıhtı atan hastaların yarısı hiçbir belirti hissetmiyor. Özellikle pıhtı miktarı az ya da küçük damarlardaysa fark edilmeyebiliyor.” şeklinde konuştu.

“AKCİĞER TANSİYONU YAPIYOR”

Akciğerdeki pıhtıların ani tıkanmalara neden olabildiği gibi tedavi edilmezse kronikleşerek akciğer tansiyonunu yükseltip, kalp yetmezliği ve ölüme yol açabileceğine dikkat çeken Küsdül, “Akciğerdeki embolilerde ya ani ölümle yaşamınızı yitirirsiniz ya da doğru ve düzgün tedaviyle pıhtı eriyebilir, toparlayabilirsiniz. Belli bir oran da ki bu oran hiç az olmayan bir oran, kronikleşerek kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyona neden olabilir. Bu hastalık hızla ilerleyerek kalp yetersizliğine neden olur” ifadelerini kullandı.

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!
Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Roketsan geliştirdi! TEBER'in llk müşterisi belli oldu!

Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor
Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor

Yerli ve milli olarak üretildi... Güvenlik güçlerine teslimatlar sürüyor

ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi
ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi

ATAK'a yeni kabiliyet! İlk kez görüntülendi

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Sağlık İletişimi Derneği Başkanı Dr. </span><

Omikron ile Kovid-19'un şiddeti azalıyor mu?

Topladığı tahtalardan öyle bir şey yaptı ki...

Son hali hayran bıraktı! Hurdalıktan 2000 dolara satın aldı

Tesla'nın koltuğunu kestiler! Bakın içerisinden neler çıktı