• $15,9485
  • €16,7873
  • 932.566
  • 2406.99
12 Haziran 2020 Cuma 15:11 | Son Güncelleme:

Her 5 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülüyor! Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir?

Her 5 kişiden birinde karaciğer yağlanması görülüyor!  Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir"
AA

Karaciğer yağlanması sorunu son zamanlarda en çok şikâyet edilen sağlık problemleri arasında yer alıyor. Türkiye'de her 5 kişiden birinde karaciğer yağlanması olduğunu belirten uzmanlar, karaciğer yağlanmasında erken müdahaleye ve önlemlere dikkat çekti. İşte "Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir?" sorusunun cevabı...

"Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir?" sorusunun cevabı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam nedeniyle her geçen gün bu şikâyetin arttığını belirten uzmanlar, karaciğer yağlanması için tedavi hakkında bilgi verdi.

Yazılı açıklamalarda bulunan İç Hastalıkları Uzmanı ve Fitoterapist Prof. Dr. Murat Hakan Terekeci, Türkiye’de her 5 kişiden birinde görülen karaciğer yağlanması sorununun sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam nedeniyle her geçen gün arttığını belirtti.

Türkiye'deki 19 milyon yağlı karaciğer hastasından 4 milyonun siroz riski taşıyan "NASH" hastası olduğuna dikkati çeken Terekeci, şu bilgileri verdi:

"Türkiye'de her 5 kişiden birinde görülen karaciğer yağlanması sorunu, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam nedeniyle her geçen gün artıyor. Bu hastalık vücutta karaciğere özgü sinyal vermediği için hastalık sinsi ilerliyor. Sinyal verecek noktaya geldiğinde ise artık hastalığın geri dönüşü maalesef olmuyor. Bu sebeple karaciğer yağlanmasında erken müdahale ve önlemler hayat kurtarır."

"NASH HASTALIĞI BEL ÇEVRESİNDEKİ KALINLAŞMA İLE DİREKT İLGİLİ"

Karaciğerin; protein, karbonhidrat ve yağ metabolizmasında hücresel düzeyde hayati fonksiyonlarını yerine getiren önemli bir organ olduğunu belirten Terekeci, bu fonksiyonlarda meydana gelen bir aksamanın, diyabet ve kolesterol gibi metabolik rahatsızlıklara zemin hazırladığını ifade etti.

Türkçe açılımı ile "alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması" olarak tanımlanan NASH hastalığının özellikle bel çevresindeki kalınlaşma ile direkt ilgili olduğuna işaret eden Terekeci, "Bunun yanı sıra gün içerişinde çok sayıda ilaç almak zorunda kalan bireylerin de karaciğerini koruması gerekiyor. Çünkü kimyasalların detoksifikasyonu karaciğer üzerinde gerçekleşiyor." dedi.

KARACİĞER YAĞLANMASINA NE İYİ GELİYOR?

Diyabet ve kolesterol gibi kronik metabolik hastalığı bulunanların, kilolu olanların, hareketsiz kalanların, düzenli ya da düzensiz alkol tüketenlerin ve çoklu ilaç kullanmak zorunda olan kişilerin tamamının karaciğer yağlanması yönünden risk grubunda olduklarına dikkati çeken Terekeci, şunları kaydetti:

"Bu bireyler sadece beslenme ve hayat şekillerini değiştirmekle kalmamalı, aynı zamanda fitoterapide öne çıkan bitkisel özütleri de kullanmalıdır. Devedikeni, zerdeçal, enginar, karahindiba gibi bitkilerin içerisindeki aktif özütlerin karaciğer yağlanması üzerinde olumlu sonuçlar verdiğini klinik olarak biliyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken temel önemli nokta, bitkilerin besleyici özelliği ve tedavi edici özelliği arasındaki farkı doğru anlamak. Bitkileri besin olarak tüketmek yerine, bu bitkisel özütlerin standardize edilmiş aktif içeriklerini içeren ürünleri almak gerekir. Doğru ürünlerin doğru dozlarda alınması ve tetkiklerin tamamlanması için başlangıçta doktor gözetimi gerekmektedir."
Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor
Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

Delice tuzu dünya sofralarında! Mineral zenginliğiyle ön plana çıkıyor

Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!
Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!

Sona gelindi... TOGG'dan heyecanlandıran paylaşım!

Savunmada büyük hamle! SSB Başkanı Demir'den stratejik açıklama
Savunmada büyük hamle! SSB Başkanı Demir'den stratejik açıklama

Savunmada büyük hamle! SSB Başkanı Demir'den stratejik açıklama

<p> </p>

İsveç terör örgütü PKK'ya neden destek veriyor?

Van'da 47 kaçak göçmen yakalandı! Otobüslerin gizli bölmelerinden çıktılar

Yeni doğan buzağı görüntüsüyle şoke etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (09 Mayıs 2021)