• $7,8675
  • €9,3152
  • 484.122
  • 1210.41
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
28 Temmuz 2020 Salı 14:31 | Son Güncelleme:

Hepatit C virüsü tedavi edilmezse kansere yol açabilir! Hepatit C virüsü belirtileri

Hepatit C virüsü tedavi edilmezse kansere yol açabilir! Hepatit C virüsü belirtileri
AA

Hepatit C virüsü genellikle belirtisiz ilerleyen bir hastalık türü olarak biliniyor. Uzmanlar, kan yoluyla bulaşan hepatit C virüsünün (HCV) tedavi edilmezse siroza, karaciğer kanserine yol açabildiği ve ölümcül olabildiğini belirtiyor. İşte Hepatit C virüsü belirtileri ve hastalık hakkında merak edilenler...

Hepatit C virüsü belirtisiz ilerleyen bir hastalık olduğu için dünyada ve Türkiye'de birçok kişi hastalığın farkında değil. Hepatit C virüsü enfeksiyonunu, genellikle kişilerin kan bağışı esnasında test edilinceye veya rutin bir tıbbi muayene sırasında ortaya çıkıyor. Tedavi edilmediğinde kanser, siroz gibi hastalıklara yol açan Hepatit C virüsü, ölümcül olabiliyor. 

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ramazan İdilman'ın yaptığı açıklamaya göre hepatit C'nin genellikle belirtisiz ilerleyen bir hastalık olduğu için teşhis konulmasının zorlaşabildiğini, Türkiye'de "kayıp hasta" yani hepatit C virüsünü taşıdığından habersiz olan pek çok kişinin bulunduğunu bildirdi.

TEDAVİ EDİLMEZSE ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Kan yoluyla bulaşan hepatit C virüsünün (HCV) tedavi edilmezse siroza, karaciğer kanserine yol açabildiği ve ölümcül olabildiği belirtilen açıklamada, dünyada 71 milyon kişide kronik hepatit C hastalığının olduğu öngörüldüğü, Türkiye'de ise yaklaşık 250 bin ila 550 bin erişkin kişinin HCV ile enfekte olduğu ve bunların büyük çoğunluğunun durumun farkında olmadığının düşünüldüğü aktarıldı.

KAN BAĞIŞINDA ORTAYA ÇIKIYOR

Kronik hepatit C virüsü enfeksiyonunun, genellikle kişilerin kan bağışı esnasında test edilinceye veya rutin bir tıbbi muayene sırasında bulunan anormal bir kan testi sonucu çıkıncaya kadar fark edilmediğine işaret edilen açıklamada, karaciğeri etkileyen bir enfeksiyon türü olan hepatit C ile yaşayanların yaklaşık yüzde 80'inde hiçbir belirti ortaya çıkmadığı için "sinsi bir hastalık" olarak kabul edildiği vurgulandı.

"RİSK GRUBUNDAKİLERİN KAN TESTİ YAPTIRMALARI SON DERECE ÖNEMLİ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TKAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ramazan İdilman, hepatit C enfeksiyonuna karşı risk grubundaki kişilerin teşhisi için kan tahlili yaptırmanın önemine dikkati çekerek şu şekilde konuştu:

"Hepatit C, genellikle belirtisiz ilerleyen bir hastalık olduğu için teşhis koyulması zorlaşabiliyor. Maalesef ülkemizde hala 'kayıp hasta' yani hepatit C virüsünü taşıdığından habersiz olan pek çok kişi bulunuyor. Semptom olarak en sık rastlanan halsizlik ve yorgunluk ise sadece karaciğer hastalığına özgü şikayetler olmadığı için hastanın hekime başvurması gecikiyor. Oysa erken teşhis ile tedavi edilirse hepatit C'ye bağlı hastalığın ilerlemesini durdurarak hastaların hayatını kurtarabiliyoruz." 

PEDİKÜR, MANİKÜR, DÖVME YAPTIRAN KİŞİLER RİSKLİ

Sağlık Bakanlığıyla hazırlanan Türkiye Viral Hepatit Önleme ve Kontrol Programı ile halk sağlığı açısından önemli bir adım atıldığını vurgulayan İdilman, şunları kaydetti:

"Bu ulusal program kapsamında sağlık çalışanları, 1996 yılı öncesinde kan ve kan ürünleri alanlar, sık kan ve kan ürünleri transfüzyonu olanlar, damar içi madde kullananlar, mahkumlar ve göçmenler HCV açısından yüksek riskli gruplar olarak tanımlanıyor. Özellikle HCV, damar içi madde kullanan kişiler arasında hızla yayılmaktadır. Bu konuda yapılacak uygulamalar pek çok hastalığın kontrolüne katkı sağlayacaktır. 1996 yılı öncesinde kan ve kan ürünleri ya da organ nakli almış; immünsüpresif hastalar; steril olmayan ortamda manikür, pedikür, dövme, piercing uygulamaları ve diş tedavisi yaptırmış; toplu sünnet olmuş ve ortak ustura/jilet kullanmış kişiler büyük risk taşıyor. Hastalığın erken evrede tanınabilmesi için bu kişilerin hekimlerine gitmesi önem taşıyor."
<p>Kocaeli'de facianın eşiğinden dönüldü. Özel halk otobüsünden durak dışında inmek isteyen bir yolc

Facianın eşiğinden dönüldü: İstediği yerde inemeyen sürücü seyir halindeki otobüsün frenine bastı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

WhatsApp Web'e yeni bir özellik ekleniyor

Dünyaca ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı