• $7,4087
  • €8,9997
  • 441.76
  • 1540.21
06 Ocak 2021 Çarşamba 10:37 | Son Güncelleme:

"Yabancı dil öğrenemiyorum" diyenler için 6 cevap

"Yabancı dil öğrenemiyorum" diyenler için 6 cevap
DHA

Yabancı dil öğrenmenin kolay yolları herkes tarafından merak konusu. Bir yandan kurslar bir yandan dizi filmler derken "Neden yabancı dil öğrenemiyorum?" diye kendini sorgulayan birçok insan var. Peki, yabancı dil öğrenmek bu kadar zor mu?

Yıllardır yabancı dil için çalışan fakat öğrenemeyen kişiler için tavsiyede bulunan uzmanlar, yabancı dil öğrenmeyi zorlaştıran en önemli sorunun "hata yapma kaygısı" olduğunu söyledi. İşte yabancı dil öğrenmeyi kolaylaştıran 6 adım...

Yabancı dil öğreniminin sadece okuyup anlayan ama üretmeyen bir yaklaşımla travma haline getirilmemesi gerektiğini dile getiren Dr. Öğr. Üyesi Şahin Gök, “Yabancı dili öğrenirken daha çok dinleme ve yazma becerilerine odaklanılmalı. Öğrenimi ve konuşmayı engelleyen en önemli sorunlardan biri de hata yapma kaygısıdır.” dedi.

DHA'ya açıklamalarda bulunan İstanbul Gelişim Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Şahin Gök, Türkiye’nin yabancı dil öğrenme ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, yabancı dil sınavlarının dinleme, okuma, konuşma ve yazma becerilerini ölçecek bir şekilde tasarlanması gerektiğini dile getirdi. 

DİNLEMEYE VE YAZMAYA ODAKLANILMALI

Şahin Gök, dil öğrenme için önerilerini şu şekilde sıraladı: 

"Mevcut yabancı dil öğrenme anlayışımızda dil girdisi olarak sadece gözlerimizle okuyarak öğrenip beynimize kaydediyoruz. Sesli girdi yani dinleme oranı yok denecek kadar az olduğu için sesli çıktı yani konuşma da çok az oluyor. Yazma becerisi de anlamlı dil çıktılarını ve öğrenmenin kalıcı olmasına katkı sağlar.

YOĞUN VE ANLAYARAK DİNLEME KENDİLİĞİNDEN KONUŞMAYA HAZIRLAR

Yoğun ve anlayarak dinleyerek, dilin ritmini, kendine has müziğini kulağımızla yakalarız. Yeterli dinleme oluştuğunda dilin doğal haliyle kelime kelime değil anlam guruplarıyla blok blok dilimizden döküldüğünü, hatta buna engel olamadığımızı görürüz. İkinci adım konuşma safhasında, çocuklar gibi başta hatalara odaklanmadan mesajı karşı tarafa iletmeye çalışmak iletişimi gerçekleştirir.” 

HATA YAPMAKTAN KORKUYORUZ

Her dil konuşulan yabancı dile kendinden bazı kavramlar ekler, ses veya kelimelerin farklı kullanımları gayet doğaldır. Konuşurken yapılan hatalar doğal öğrenme süreçlerinin gereğidir. Çocukların eksik telaffuzları ve dil yanlışlarını seviyor ve onları daha fazla konuşmaya motive ediyoruz. Aynısını kendimize de uygulamalıyız, hatalara takılmadan mesajı karşıya iletmeye gayret etmeliyiz. Biraz kendimize güven birçok sorunu çözecektir.

SINIFTA TÜRKÇE KONUŞULMAZSA, SORUN ÇÖZÜLÜR

İngilizce eğitiminde üst sıralardaki ülkelerde yabancı hocaya dayalı bir sistem yoktur. Günümüz internet dünyasında her türlü orijinal dil materyaline ulaşmak mümkündür. Anlayışımızı ve yaklaşımımızı değiştirmek zorundayız. Hangi seviyede olursa olsun yabancı dil öğreten hocalarımız sınıf içi ve sınıf dışında Türkçe konuşmasın, sorunlarımızın büyük bir çoğunluğu kendiliğinden çözülür.

FARKINDALIK YARATMA ÇALIŞMALARINA ODAKLANIYORUZ

Hedef dilde konuşma kültürünü yerleştirmeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizi bilgilendirerek sınıf içi ve dışında İngilizce konuşmaya ve kullanmaya motive ediyoruz. Dili öğretmeye çalışmaktan çok nasıl öğrenileceği konusunda farkındalık yaratma çalışmalarına odaklanıyoruz.

YABANCI ÖĞRENCİ DİL ÖĞRENİMİNDE ŞANS

Bu öğrencilerimizin İngilizce iletişim kurmada çok büyük katkılarının olduğunu gözlemliyoruz. Şu an dört bin civarında yabancı uyruklu öğrencimiz var bu sayıyı on bine çıkarmayı hedefliyoruz. Onları yabancı dil öğretmede şans olarak görüyor ve Türkiye’nin geleceğinde büyük roller oynayacakları bilinciyle hareket ediyoruz."

<h3>Başkan Erdoğan'dan esnafa kredi müjdesi</h3><h3>6 AY ERTELENECEK</h3><p>Başkan Erdoğan, Halkbank

25 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dünyanın en pahalı savaş jetleri hangileri? İşte dudak uçuklatan fiyatlar

Pompalı tüfekle polisten kaçan zanlının yakalanma anı güvenlik kamerasında