• $7,8367
  • €9,3589
  • 455.876
  • 1342.49
27 Nisan 2020 Pazartesi 11:41 | Son Güncelleme:

Hastalık hastalığı nedir? Hastalık hastalığı belirtileri

Hastalık hastalığı nedir"  Hastalık hastalığı belirtileri
IHA

"Her duyduğum hastalık; sanki bende de var gibi hissediyorum, doktor doktor dolaşmaktan ve internetten araştırma yapmaktan yoruldum." diye iç geçiriyorsanız hastalık hastası oldunuz demektir. Halk arasında bu durumun pirpiriklilik diye de tanımlandığını belirten uzmanlar, hastalık hastalığına karşı uyardı. Hastalık hastalığı belirtilerini haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Hastalık hastası kavramını hiç duydunuz mu? Salgın sürecinde özellikle "Sanki bende de bu belirtiler var, hasta mıyım, koronavirüs belirtisi olabilir mi? gibi sorular insanın kafasının içinde dolaşıp duruyor. Bu serzenişlerin psikolojik olduğunu belirten Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney, hastalık hastalığına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, “Her duyduğum hastalık; sanki bende de var gibi hissediyorum, doktor doktor dolaşmaktan ve internetten araştırma yapmaktan yoruldum. Ama hepsi psikolojik diyor. Ben uydurmuyorum ya? Kesin bir şey var ama, kimse anlamıyor. Çoğunlukla, böyle başlanır konuşmaya. Hastalık hastalığı (Hipokondriyazis) olanlar, bu şekilde şikâyetini dile getirir. Halk arasında evhamlılık ya da pirpiriklilik olarak değerlendirilir. Amerika’da yapılan araştırmada; sağlık kuruluşlarına başvuran yaklaşık 20 kişiden birinde bu hastalık mevcuttur. Genelde sorun 20-30 yaşlarında başlar. En büyük sorun; bitmek bilmez bedensel şikâyetlerdir. Kişi bu yüzden sürekli doktorlara gider. Sağlık harcamaları, diğer harcamalarından daha çoktur. Sürekli araştırır. İnternet siteleri, forum sitelerini, gazete sağlık köşelerini takip eder. Hasta ziyareti yapamaz. Etrafında birisi ona “pek iyi gözükmüyorsun, bir şey mi oldu?” sorusunu sorarsa, endişeleri çok üst düzeye çıkar. Hastalıkla birlikte, depresyon ve endişe bozukluğu sıkça görülür. Stresli dönemlerde, şikâyetleri daha fazla artar. Kişinin yakınlarından birisinin ölmesi veya hastaneye yatması, hastanın şikâyetlerini artırır. Mutlaka psikiyatrik tedavi gerekir.” dedi. Dr. Üney, hastalık hastalığının 10 belirtilerini sıraladı.

HASTALIK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

“1. Her zaman hissedilebilecek baş ağrısı, sırt ağrısı, eklem ağrısı, adet dönemi sancısı, şişkinlik, cinsel isteksizlik, kabızlık, öksürük gibi belirtileri; önemli bir hastalığın belirtisi olarak yorumlar.

2. Bu kişiler, yapılan muayenelerde ve tahlil sonuçlarında herhangi bir sorun bulunmazsa bile rahatlamazlar.

3. Hastalığın olmadığı konusunda ikna edilmeleri oldukça güçtür.

4. Çevresinde herhangi birinin hastalık yakınması varsa, onun belirtilerini vücudunda aramaya başlar.

5. Sık doktora gitmek, sık hastaneye başvurmak yaşam biçimi haline dönüşmüştür.

6. Doktor muayenelerinde bu belirtileri açıklayacak, herhangi bir bedensel hastalığa rastlanmaz.

7. Herhangi bir hastalık bulunmaması; hasta tarafından, doktorun bilgisizliği veya onu yeterince ciddiye almadığı şeklinde yorumlanır.”

Editör:<a href='#0'> </a><a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

ABD'de kim Beyaz Saray'da olacak?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Boş kalan kampüsün yeni misafiri tilki böyle görüntülendi

Diyarbakır'da 448 kilogram esrar ele geçirildi