• $8,3164
  • €9,7373
  • 501.307
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Temmuz 2020 Çarşamba 14:24 | Son Güncelleme:

Hamilelikte baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü normal mi?

Hamilelikte baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü normal mi"
IHA

Hamilelik sürecinde baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü anne adaylarını korkutuyor. Bu durumun sebebinin kaybedilen sıvının yerine konmaması olduğunu belirten uzmanlar, yaz mevsiminde hamileleri uyardı. İşte hamilelikte ortaya çıkan baş dönmeleri ve tansiyon düşüklüğünün diğer sebepleri...

Birçok anne adayı hamilelik sürecinde baş dönmesi ve tansiyon düşüklüğü sorunu ile baş etmek zorunda kalıyor. Özellikle hamileliği yaz mevsimine denk gelen anneler, sıcağın etkisiyle istenmeyen sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyor. Hamilelikte ortaya çıkan baş dönmeleri ve tansiyon düşüklüğü sebepleri haberimizde.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Şeyma Yöney, yaz mevsiminde hamilelik hakkında anne adaylarının en çok merak ettiği konular hakkında bilgi verdi.

Hamilelerin sıcak havalarda hem aldıkları fazla kilolarla hem de gebeliğin etkisinde hormonlara bağlı artan sıcaklık hissi ile mücadele ettiğini belirten Dr. Şeyma Yöney, şu bilgileri paylaştı:

“Aşırı sıcak havalar terlemeyi de beraberinde getirir, bu durum vücutta su ve mineral kaybına neden olur. Hamilelikte ortaya çıkan baş dönmeleri ve tansiyon düşüklüğünün en sık sebeplerinden biri, kaybedilen sıvının yerine konmamasıdır. Dolaşımda yeterli sıvı olmaması rahimde kasılmalara hatta düşük ve erken doğum gibi istemediğimiz sonuçlara dahi sebep olabildiği için hafife alınmamalıdır.” 

“TATİLE GİTMEDEN HEKİME GİDİN”

Dr. Şeyma Yöney risklere maruz kalmamak, hamileliğin tadını keyifli bir dönem hâline getirmek için yaz hamilelerine 4 önemli uyarıda bulundu. 

İlk olarak günde en az 2- 3 litre su tüketmelerini söyleyen Yöney, anne adaylarına önerilerini şöyle sıraladı:

“Günde 1 şişe maden suyu da hem sizi rahatlatacak hem de kaybedilen minerali dengeli bir şekilde yerine koyacaktır.

İkinci olarak ince ve pamuklu giysiler tercih edin. Pamuklu ve cilde nefes aldıran giysiler, terlemenizi ve sıvı kaybını azaltmanın yanı sıra, pişik ve mantar gibi dermatolojik problemler yaşamanızı da engelleyecektir.

Üçüncüsü ise cildinizi güneşten koruyun; yaz aylarında oluşan güneş lekeleri hamilelerde ışığa hassasiyetle birlikte daha belirgin ortaya çıkabilir. 

Bunu engellemek için, güneşin dik ışınlarla tesir ettiği öğle vakitlerinde dışarı çıkmamak, şapka ve şemsiye kullanmak, güneş koruyucusu sürmeyi ihmal etmemek önemlidir. 

Son olarak tatile gidecekseniz öncesinde mutlaka hekiminize başvurun, bebeğinizin sağlık durumunu, tatildeki mesafe ve aktivitelerle ilgili size özel bir sakınca olup olmayacağını öğrenin.” 

<p>Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam'ı hedef alan sözleri ve Hz. Muhammed'e yönelik haka

Halk TV, İslam'ı hedef alan Fransa'yı savundu: Erdoğan Macron'a karşı gelmemeli

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Siyasilerden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları

Van'da 210 düzensiz göçmen yakalandı