• $8,3348
  • €9,7407
  • 501.163
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
15 Ekim 2020 Perşembe 16:53 | Son Güncelleme:

Hamilelikte ayva yemek bebeği güzelleştirir mi?

Hamilelikte ayva yemek bebeği güzelleştirir mi"
IHA

Genelde hamilelik döneminde ayvanın bebeği güzelleştireceğine inanılır. Hatta bebeğin gamzeli doğması için ayva yiyenler de var. Peki, bunlar doğru mu? İşte hamilelikte ayva yemenin faydaları...

Ayva, içerisinde barındırdığı vitamin, antioksidan, antianemik özelliği ile anne adaylarına faydası saymakla bitmiyor. Hamilelikte ayva yeme tavsiyesi almayan neredeyse yok denilecek kadar azdır. Peki, hamilelikte ayva yemenin faydası nedir?

Coğrafi özellikleri nedeni ile Türkiye’de birçok bölgede üretilen ve farklı ülkelere ihraç edilen ayvanın tadı kadar içerdiği vitamin, antioksidan, antianemik özellikleri dikkat çekiyor. 

İHA'ya açıklamalarda bulunan Kadın Doğum Uzmanı Ertan İzgiç, ayvanın faydalarından bahsederek, bu meyvenin önemli bir besin olduğunu söyledi.

HAMİLELİKTE AYVA YEMENİN FAYDALARI

Uzmanlar tarafından anne adaylarına tüketmeleri için önerilen ayva hamilelik döneminde tüketilen ayva, tok tutma, kiloyu dengede tutma, bulantıların hafiflemesini sağlama gibi birçok özelliğe sahip.

A, B, C vitaminlerini de barındıran ayva doğum uzmanları tarafından anne adaylarına en çok önerilen meyveler arasında yerini alıyor. 

Hamilelik döneminde yenildiğinde doğacak olan çocuğun güzel olmasını sağladığına inanılan ayva, cildin korunmasını da sağlıyor. 

“AYVA ÇOK DEĞERLİ BİR GIDA”

Hamilelik döneminde vitamin içerikli besinler tercih edilmesi gerektiği için ayvanın da tercih edilmesi gerektiğini ifade eden İzgiç, şu bilgileri verdi:

“Ülkemizde pek çok gıdaya ulaşabiliyoruz. İskandinav ülkeleri gibi meyve ve sebze bulmakta zorluk yaşanmıyor. Elimizin altında her türlü meyve bulunabiliyor. Ülkemizin coğrafi bir avantajı. Tabi ki kan takviyesi, gıda takviyeleri hamilelikte alınmak durumunda ama kesinlikle doğal gıdalara ağırlık verilmeli. Burada abartılı olmamak kaydıyla hamile kişi bitkisel gıdaları, kırmızı et, beyaz ete ağırlık vermeli. Bizim bulunduğumuz coğrafyada ayva çok yetişiyor ve ihraç da ediliyor. Ayva çok değerli bir gıda. Birçok vitamini barındırmakla beraber, antioksidan özelliği, antianemik özelliği de var. Özellikle lifli bir gıda olmasından dolayı tok tutucu özelliği de var. Bu yüzden çoğu diyetlerin de değişmez bir parçasıdır. Gebelikte de bu böyledir. Ayvanın glisemik indeksi çok düşüktür. Hem tok tutucu özelliği hem glisemik özelliğinin olmasıyla kesinlikle anne adaylarına önerilir. Özellikle kilo almaya meyilli anne adaylarında ayva daha da önemlidir. Bu mayhoşumsu tadıyla gebelik bulantılarında da ayvayı öneriyoruz. Bu belki de bu biraz mübalağa ama ayvanın cildi güzelleştirdiği, gençleştirdiğine dair yayınlar, bilimsel bilgiler var.” 

“ESKİLER, ‘HAMİLELİKTE AYVA YERSEN ÇOCUĞUN GÜZEL OLUR, GAMZELİ OLUR’ DERLER”

Semt pazarlarındaki esnaf ise vatandaşlara ayvanın faydalarını sayarak satıyor. Ayva yiyenin çocuğunun güzel olduğuna inandıklarını ifade eden pazarcı esnafı ise vatandaşlara ayva yemelerini önerdiklerini söyledi. 

Eşinin hamilelik sırasında ayva yediği için çocuğunun yanaklarında gamze oluştuğunu ifade eden Emrah Yaylı isimli vatandaş, “Ayva için söylenen sözler vardır. Eskiler, ‘Hamilelikte ayva yersen çocuğun güzel olur, gamzeli olur’ derler. Galiba doğru, benim çocuğumun iki tane gamzesi var. Galiba doğru, çünkü ben de zamanında eşime hamilelikte ayva yedirmiştim.” diye konuştu.

<p>Taksim İstiklal Caddesi’ndeki Fransa İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup, Fra

Karikatür küstahlığına vatandaşlar böyle yanıt verdi: Fransa'nın katliamlarını konsolosluğa yansıttılar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Başkan Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında tebrikleri kabul etti.