• $8,0554
  • €9,5419
  • 492.395
  • 1173.2
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Temmuz 2020 Perşembe 13:54 | Son Güncelleme:

Hamileler kızartmadan uzak durmalı! Sağlıklı hamilelik için 5 beslenme kuralı

Hamileler kızartmadan uzak durmalı! Sağlıklı hamilelik için 5 beslenme kuralı
IHA

Hamilelikte ve kronik hastalıklarda beslenme büyük bir öneme sahip. Protein ihtiyacının bebeğin gelişiminde önemli bir rol oynadığını söyleyen uzmanlar, özellikle ilk 3 aydan sonra annenin günde 5-6 öğün yemesi ve kızartma gibi yiyeceklerden uzak durması gerektiğini belirtti. İşte hamilelikte beslenme önerileri...

Hamilelikte beslenme bebeğin ve annenin sağlığı açısından hayati öneme sahip. Dışarıda yemek yenmesinden kızartma tüketilmesine kadar her şey anne ve bebeği gelişim açısından etkiliyor. Peki, hamilelikte beslenme nasıl olmalı? Sağlıklı bir hamilelik süreci için beslenme önerileri haberimizde.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Cantuğ Çalışkan, son yıllarda hamilelikte ve kronik rahatsızlıklarda beslenmenin taşıdığı önemin farkına varıldığını belirtti. 

Protein ihtiyacının bebeğin gelişiminde önemli bir rol oynadığını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Cantuğ Çalışkan, hamilelikte beslenme konusuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Beslenme hamilelik sürecinde hem anne hem de bebek sağlığı açısından farklı bir önem arz ediyor. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey de bebek büyüdükçe annenin artan kalori ihtiyacı. Hamilelik boyunca bu kalori ihtiyacına uygun olarak beslenmeyi takviye etmek gerekiyor. Kalorinin yanında annenin karbonhidrat, protein ve yağ dengesini ayarlaması önemli. Özellikle ilk 3 aydan sonra annenin günde 5-6 öğün yemesi yani ara öğünleri de günlük planına eklemesi gerekiyor. Protein ihtiyacı bebeğin gelişimi için önem verdiğimiz bir durum. Bunu da öğünlere yaymak gerekiyor.” 

SAĞLIKLI HAMİLELİK İÇİN BESLENME ÖNERİLERİ

Karbonhidratları az tüketmek veya mümkünse hiç tüketmemek gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Çalışkan, anne adayları için önerilerini şu şekilde sıraladı:

“Annenin; diyabet riski, bebekte obezite veya gelişme geriliği açısından şeker, tatlı, makarna, pilav, patates ve abur cubur gibi karbonhidrat ürünlerini çok fazla tüketmesini istemiyoruz. 

Bunun yanında da sıvı desteği çok önemli. Günde 2-3 litre su içmeli. 

Çalışma ortamını da anne adayının kilosu ve gün içindeki aktivitesine göre ayarlamak gerekiyor.”  

Hamilelerin kızartmadan uzak durmalarını ve haşlamayı tercih etmelerini öneren Prof. Dr. Çalışkan, tatlı yerine meyve tüketilebileceğini söyledi. 

Dışarıda yemek yenmesi halinde hijyen kurallarına önem verilmesi gerektiğini hatırlatmasında bulunan Prof. Dr. Çalışkan, anne ve bebek sağlığı için hayati önem taşıyan ancak gıdalardan sağlanamayan bazı mineral ve vitaminler olduğuna da dikkat çekti. Hamilelik sürecinde alınması gereken destekler üzerine açıklama yapan Prof. Dr. Çalışkan, şöyle devam etti:

“Bunlardan bir tanesi folik asit. Bunları herhangi bir gıdayla karşılayamıyoruz. Çocuğun kafa, omurga ve zihinsel gelişimi için önemli bir vitamin desteği. Bunu ilk 3 ay takviye etmek gerekiyor. Üçüncü aydan sonra da demir desteği yapılmalı. Bunu da gıdalardan karşılayamıyoruz Kas, kalp, sinir sistemi, bağışıklık düzeni sağlama açısından en büyük faktör kalsiyum. Günde bin 200 miligram kalsiyum mutlaka vermek gerekiyor.”
<p>Yurt genelinin parçalı ve az bulutlu, zamanla Marmara’nın batısının çok bulutlu, gece saatl

Bugün hava nasıl olacak? Gök gürültülü sağanak bekleniyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Burçlar haftaya nasıl başlayacak? 26 Ekim 2020 burç yorumları

WhatsApp'ta sessiz dönem başladı