• $8,6616
  • €10,1364
  • 491.923
  • 1407.46
31 Temmuz 2021 Cumartesi 11:17 | Son Güncelleme:

Cildi güneşten korumanın 5 yolu

Cildi güneşten korumanın 5 yolu

Güneş lekeleri yaz aylarında en önemli cilt sorunlarından biri. "Son birkaç haftadır kliniğime gelen hastalarımın hepsi kömür karası. Yüzleri, dekolteleri yanık içinde; soyuluyorlar." diyen Dr. Cem Hamidi, 5 adımda cildi güneşten korumanın yollarını anlattı.

Güneş faydalı olduğu kadar zarar da veriyor. Güneşin kurutucu, yaşlandırıcı ve lekelendirici etkileri bulunuyor. Güneşin cilde zararlı etkilerinden korunmak aynı zamanda cilt hastalıklarını da engelliyor. Peki, yaz aylarında hem güneşlenmek hem de cildi korumak mümkün mü?

Alem Dergisi'ne açıklamalarda bulunan Dr. Cem Hamidi, 5 adımda cildi güneşten korumanın yollarını anlattı.

1. ÖNCELİK KORUMADA

Konuyu nereye bağlayacağımı tahmin ettiniz: Güneş kremi. Sizlere bunu hatırlatmak zorundayım. Çünkü yasaklar gevşer gevşemez yarın yokmuşçasına güneşleniyoruz. Sekiz saat kalkmadan güneşin altında yatan hastalarım var. UV ışınlarının zararlarını kısaca özetlersek: Kanser, kırışıklık, leke ve cilt kuruluğu. Bu yan etkilerin tamamı, uygun güneş kremi kullanımı sonrası oldukça düşüyor. Günde en az iki kere güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Denize girmeden yarım saat evvel mutlaka kreminizi uygulayın. Havuza girip çıktıkça, terledikçe kremi yenileyin. Şapka ve güneş gözlüğü kullanmayı da ihmal etmeyin.

2. KURULUKLA BAŞA ÇIKIN

Yazın sıcaklar arttıkça cilt altından su kaybımız artıyor yani dehidrate oluyoruz. Bunu ne kadar doğru bir şekilde yerine koyabilirsek cildimiz o kadar parlak, canlı ve sağlıklı duruyor. Şunu iyi biliyoruz: Kalın, nemli bir cilt, ince ve kuru bir cilde göre daha sağlıklı gözüküyor. Günlük su tüketimini yeterince almanın yanında kuruluğa karşı ekstradan yapmanızı istediğim şeyler var. Mutlaka düzenli nemlendirici kullanmak, yılda iki kere cildin nemini artırıcı vitamin uygulamaları yaptırmak ve içilebilir güneş kremi olarak bilinen sıvı kollajen tüketmek. Yoğun kahve tüketiminin ve alkolün cildin altındaki suyun atılmasını sağladığını unutmayın. Suyu su olarak tüketin!

3. BİLİNÇSİZ KOZMETİK KULLANMAYIN

Özellikle yoğun soyucu ürünler, hassas ciltleri yaz mevsiminde lekelenmeye açık hale getirebiliyor. Bu tarz ürünleri profesyonellere danışmadan kullanmamak gerekiyor.

4. BOTOKSUN KORUYUCU ETKİLERİNDEN FAYDALANIN

Hastalarım her ne kadar botoks tedavisini kaşı, gözü aydınlık olsun diye yaptırmak istese de botulinum toksin tedavisinin asıl kullanım amacı anti-aging tedavileridir. Güneşli ortamlarda ister istemez gözümüzü kısmaya, kaşlarımızı çatmaya başlarız. Botoks uygulaması, bu mimiklerin gücünü azaltarak yeni oluşacak kırışıkları azaltır.

5. TAMİR MEKANİZMALARINI ÇALIŞIR TUTUN

Yaz-kış demeden cildimiz uykuda tamir oluyor. Uzmanlar yedi-sekiz saatin altında uyuduğumuz zaman tamir mekanizmalarının yetersiz kaldığını belirtiyor. Kısaca uyku cilt güzelliğimiz için çok önemli bir unsur.

  • güneşin cilde etkileri
  • güneş lekeleri
  • 5 adımda cildi güneşten korumanın yolları
<p>FETÖ'nün kurguladığı tuzak bir kez  daha kendi ayağına dolandı. Türkiye'den talep ettikleri 126 m

FETÖ'ye ABD'den dev darbe

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi