• $8,0184
  • €9,493
  • 489.333
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Haziran 2020 Salı 18:04 | Son Güncelleme:

Güneş lekeleri cilt kanseri riskine sebep olabilir! Rengi koyulaşan benlere dikkat!

Güneş lekeleri cilt kanseri riskine sebep olabilir!  Rengi koyulaşan benlere dikkat!
IHA

Güneşle gelen cilt lekeleri ve yazın koyulaşan benler birçok kişinin kâbusu. Peki, güneş lekesi nasıl geçer? Cilt kanserinin de asıl sebebinin güneş ışınları olduğuna dikkat çeken uzmanlar, benlerin renklerinde de koyulaşma durumunda hemen hekime gidilmesi gerektiğini söyledi. İşte güneş lekeleri ve benler hakkında merak edilenler...

Güneş lekeleri ve rengi koyulaşan benler yaz mevsiminde en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Cilt kanserinin en önemli sebebinin güneş ışınları olduğuna dikkat çeken uzmanlar, güneş lekelerine ve yaz aylarında rengi koyulaşan benlere karşı vatandaşları uyardı. 

İHA'ya açıklamalarda bulunan Dermatoloji Uzmanı Dr. Gülbiye Güler, güneş lekeleri ve benler hakkında şu bilgileri verdi:

"Eğer lekeler çocukluk çağından itibaren varsa bunlar çildir. Kışın belli belirsiz olup baharla beraber renkleri koyulaşır. En sık yüz bölgesinde görülür. 

Sarışın ve kızıl saç yapısına sahip olanlarda görülür. Genetik özelliğe sahiptir. 

Melasma ise yetişkinlerde ve daha çok kadınlarda görülür, sebebi tam olarak bilinmemektedir. Yüzde yerleşir, alında, yanaklarda, üst dudakta ve burun sırtında görülür. 

Koyu tenli kişilerde, gebelikte, hormon ilacı alanlarda, demir eksikliği anemisi olanlarda görülme oranı daha yüksektir. Kuvvetli ışık yayan lambaların olduğu yerde çalışanlarda, bilgisayar karşısında çalışan ve uzun süre vakit geçirenlerde de olabilmekte. 

Lentigo ise 40 yaş üzeri yetişkinlerde görülen güneş lekelerine denir. Çilden daha büyüktürler, birkaç mm’den birkaç santime kadar büyüklükte olabilirler. 

Keskin sınırlı olmaları ve daha koyu kahve renkli olmaları özelliğidir. 

Halk arasında yaşlılık lekesi de denmektedir. Bunlar her mevsimde kalıcıdır. Yaz aylarında renkleri biraz koyulaşabilir. 

Lentigo açık tenli insanların el sırtlarında ön kollarda yüzde omuz ve sırtlarında olur. Uzun süre araç kullananlarda güneş alan tarafta daha belirgin olur. Açık havada çalışan ve çok güneşlenen kişilerde yoğun olarak görülebilmekte." 

YAZ AYLARINDA BENLERE DİKKAT!

Güneş lekeleri dışında yaz aylarında benlerde sayıca artış olup renklerinde de koyulaşma olduğunu belirten Güler, şu şekilde konuştu:

 "Cilt kanserlerinin de asıl sebebi UV ışınları olduğu için vücutta yeni oluşan ani büyüyen düzensiz rengi olan benlerimiz olursa mutlaka bir uzman hekime gösterilmelidir. Tedavi igmentin derinliğine ve lekenin tipine göre farklı tedaviler uygulanabilir. Tedavi için güneşin olmadığı kış mevsimi tercih edilmelidir. Yeni oluşan lekeler kolay ve çabuk açılırken uzun süreli olan güneş lekeleri inatçı olabilmektedir. Tedavide renk açıcı kremler, kimyasal ve enzimatik peelingler, PRP, mezoterapi, dermapen ve çeşitli lazer yöntemleri uygulanabilir." 

GÜNEŞ IŞINLARI NE ZAMAN TEHLİKELİ?

Dr. Gülbiye Güler, "Güneşten korunma çocukluktan itibaren başlanmalıdır. Güneş ışınlarının yoğun olduğu saat 11.00 ile 16.00 arasında güneşlenilmemelidir. Güneşe çıkılacağı zaman geniş kenarlı şapka, gözlük ve uzun kollu beyaz renkli keten kıyafetler giyilmelidir. Açık bölgelerinize cilt tipine uygun UV A-B’ye karşı 50 faktör güneş kremleri uygulanmalıdır. Bunlar 3-4 saatte bir yenilenmeli dışarı çıkılmadan 20-30 dakika önce evde uygulanmalıdır. Güneş lekeleri tedaviden sonra dikkat edilmezse hızlı bir şekilde tekrar oluşabilmektedir" dedi.

<p>Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin işareti i

Bisikletin yıldızları Sakarya'da şampiyona başladı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

WhatsApp'ta sessiz dönem başladı

Burçlar haftaya nasıl başlayacak? 26 Ekim 2020 burç yorumları