• $7,8668
  • €9,3114
  • 483.388
  • 1210.41
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Temmuz 2020 Çarşamba 15:50 | Son Güncelleme:

Güneş kremi alırken dikkat! Bozulmuş güneş kremi nasıl anlaşılır?

Güneş kremleri yaz aylarında büyük bir öneme sahip. Fakat tatilin tadını çıkarırken ya da alışverişin heyecanına kapılırken güneş kreminde son kullanma tarihinin gözden kaçması ciltte kızarıklık, kaşınma ve yanma gibi alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Peki, güneş kreminin bozulduğu nasıl anlaşılır?

Güneş kreminin bozulması cildi doğrudan etkiliyor. İçerisindeki kimyasal yapının yol açtığı tahriş ciltte geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir. Bu noktada özellikle güneş kremlerinde son kullanma tarihi konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, bozulmuş güneş kreminin etkilerini anlattı. Peki, güneş kreminin bozulduğu nasıl anlaşılır? Krem kullanırken nelere dikkat edilmeli? İşte yanıtlar...

AA'ya açıklamalarda bulunan Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Şekerel, yazın karşılaşılabilecek alerjik sorunlar ve çözüm önerileri hakkında bilgi verdi.

Her yaşta görülebilen güneş alerjilerinin, yoğun ve uzun süreli güneşe maruz kalınan bölgelerde ortaya çıktığını ifade eden Şekerel, alerjinin kızarma, kaşınma, iğnelenme, soyulma, deri renginde değişme belirtilerine neden olabildiğini söyledi.

GÜNEŞ KREMİNE BAĞLI ALERJİ OLUŞABİLİR

Altta yatan bazı hastalıklar, hipertansiyon gibi bazı ilaçların kullanılmasının da güneş alerjilerinin görülmesine yol açtığına dikkati çeken Şekerel, bu durum karşısında öncelikle alerjik reaksiyonun deriye uygulanan ilaçlar veya ağızdan kullanılacak ilaçlarla durdurulması gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Şekerel, güneş kremlerine bağlı alerjilerin de gelişebildiğine işaret ederek, güneş kremi kullanımında özellikle ürünün tarihine dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Tarihi geçmiş güneş kremlerinin kullanılmaması gerektiğini ifade eden Şekerel, şu uyarılarda bulundu:

"Tarihi geçmiş ya da bozulmuş güneş kremlerinin kullanılması durumunda ortaya çıkan ve bozulmuş kimyasal yapının yol açtığı tahrişten ileri gelen irritatif kontakt dermatit var. Güneş kremine bağlı alerjide, kremin sürüldüğü alanda saatler içinde başlayan kızarıklık, kaşınma, yanma, iğnelenme ve kabarma şeklinde yakınmalar ile başlayan deride sulanma, soyulma ve derinin şişmesi şeklinde devam eden bir durum ortaya çıkıyor. Genellikle sürüldükten sonraki saatler içinde başlayan ama tedavi edilmediğinde günlerce devam eden bir alerji tipi. Bu durumdan şüphelenildiğinde öncelikle o bölgenin bol suyla yıkanıp derinin güneş kreminden arındırılması gerekiyor. Şiddetli durumlarda o bölgeye sürülecek veya ağızdan alınacak bazı ilaçlar ile alerjik reaksiyonun daha güçlü bir şekilde durdurulması gerekebiliyor ki bu kararı hekimin vermesi gerekiyor."

Prof. Dr. Şekerel, havaların ısınmasıyla birlikte terlemeye bağlı ortaya çıkan ve halk arasında isilik olarak adlandırılan derideki kızarıkların, alerjilerle karıştırıldığına işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"İsilik, çoğunlukla ter bezlerinin ağızlarının tıkanmasından ileri gelen ve sıklıkla ani iklim değişikliğinin ve yüksek sıcağa maruz kalındığında ortaya çıkan bir durum. Ter, ter bezi kanallarında biriktiğinde o bezlerde iltihabi bir olaya neden oluyor. Bu durum alerji ile çok karışıyor. Alerji gibi kızarıklık, döküntü ve kaşıntı nedeni oluyor. Hafif isilik durumlarında sık duş almak ve terlemeyi azaltan önlemler almak yeterli oluyor."

<p>Editör:</p><p><a href='#0'>ayse.tunali@turkmedya.com.tr</a></p><p>Başkan Erdoğan'dan Ma

20 Ekim 2020 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Dünyaca ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan'da