• $8,5578
  • €10,0932
  • 495.653
  • 1351.59
28 Mayıs 2021 Cuma 10:43 | Son Güncelleme:

Güneş estetiğe zarar verir mi? Botoks yaptıranlar denize veya havuza girebilir mi?

Güneş estetiğe zarar verir mi" Botoks yaptıranlar denize veya havuza girebilir mi"
AKSAM.COM.TR/MOR PAPATYA - Merve Kantarcı Çulha

Botoks, mezoterapi, PRP, dolgu ve iplerle yüz germe işlemleri son yıllarda popüler oldu. Durum böyle olunca tatil planı yapanlar deniz veya havuzun esetiklere etkisini araştırmaya başladı. Peki, botoks ya da dolgu yaptıran biri havuz veya denize girebilir mi? Güneş estetiğe zarar verir mi? İşte Prof. Dr. Mustafa Özdemir'den tüm soruların yanıtı...

Havuz veya denizin botoksa ya da diğer estetik uygulamalara etkisi merak ediliyor. Tatil planı yapanlar "Güneş estetiğe zarar verir" diye korkuyor.

Güneşin kozmetik işlemlere etkisini anlatan Prof. Dr. Mustafa Özdemir, tatile gidecekler için şu önerileri sıraladı:

"Yaz mevsimleri yapılan kozmetik işlemler sonrası güneşe maruziyet sıkça sorulan sorular arasındadır. Burada cevap aslında güneşin cildimizi ısıtması, su-ter teması, güneş ışınlarının işlemde kullanılan maddelerle direkt etkileşimi ve güneş ışınına bağlı artan istenmeye mimik hareketlerde gizlidir.

Botoks sonrası güneşlenme konusunda tam sağlanmış bir konsensüs bulunmamaktadır. Bazı uygulayıcılar uygulama sonrası güneşlenebilirsiniz derken bir kısmı 2 hafta güneşten kaçınmayı önermektedir.

Bize göre ideal olan uygulama sonrası güneşlenmede artan ısı ve mimik hareketlerine bağlı botoks toksinin istenmeyen bölgelere yayılmasına fırsat oluşturabileceği için ilk 7 gün içerisinde güneşlenmeyi tavsiye etmiyoruz.

Mezoterapi, PRP, Dolgu ve iplerle yüz germe işlemlerinde de özellikle güneşlenmeye havuz veya deniz eşlik edecekse uygulama sonrası 2 hafta önerilmiyor.

Kozmetik işlemleri gelişebilecek çeşitli yan etkilerden korunmak amaçlı olarak en erken güneşlenmeden 2-4 hafta önce yaptırmak en ideal yaklaşım olacaktır.

Yaz boyunca anti-aging amaçlı olarak güneş hassasiyetine neden olan retinoik asit içeren ürünlerden kaçınmalıyız. Ayrıca cildimizde peeling-soyma işlemi yapan ürünlerden de kaçınmalıyız.

Aksi takdirde cildimizde bu ürünlere ve ciltte meydana getirdikleri hafif soyulmalara bağlı güneşle temas sonrası ciltte kahverengi lekelenmeler meydana gelebilir.

Yaz mevsimleri aşırı yağlı kremlerin kullanımı ciltte mikrobik enfeksiyonlara neden olabileceği için daha hafif su bazlı kremleri kullanılmalıdır. Özellikle yaz mevsimleri kullandığımız her türlü nemlendiricide ve kozmetik ürünlerde ek olarak güneşten koruyucu içerenleri tercih etmek iyi bir yaklaşım olacaktır.

Özellikle leke yapmaya yatkın ciltlerde kimyasal peeling ve lazer tedavileri gibi hafif hasarlanmaya yol açan kozmetik uygulamaları yaz mevsiminde yaptırmaları önerilmemektedir.

Yaz mevsimi boyunca güneşe bağlı cildimizde ve vücudumuzda oluşan oksidadif hasarı azaltmak için haftada 2-3 kez antioksidan özelliğe sahip vitaminler almak faydalı olabilir."

  • güneş estetiğe zarar verir mi
  • botoks yaptıranlar havuza girer mi
  • botoks yaptıranlar
  • estetik
<p>Kırıkkale'de S.Ö., sokak ortasında tartıştığı arkadaşları M.Ö. ile A.E.'yı tabancayla vurarak yar

Sokak ortasında dehşet saçtı

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak