• $8,658
  • €10,1795
  • 488.028
  • 1419.43
7 Eylül 2021 Salı 17:42 | Son Güncelleme:

Giyerken iki kere düşünün! Halluks valgus hastalığına sebep oluyor

Giyerken iki kere düşünün! Halluks valgus hastalığına sebep oluyor
DHA

Topuklu ayakkabı ayak başparmağında çıkıntı olarak da bilinen halluks valgusun oluşmasına sebep olabilir. Bu noktada ayakkabı seçiminin önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, topuklu ayakkabı konusunda önerilerde bulundu.

Topuklu ayakkabı bazılarımız için vazgeçilmez bazılarımız için mecburiyet. Herkeste değişmeyen özellik ise topuklu ayakkabının sebep olduğu halluks valgus hastalığı. Peki, halluks valgus nedir? Ayakları bu hastalıktan nasıl korumak gerekir?

DHA'da yer alan habere göre Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Nail Akdağcık, ayak başparmağında çıkıntı olarak da bilinen halluks valgusun kadınlarda daha sık görüldüğüne dikkat çekti.

HALLUKS VALGUS NEDİR?

Ayakta birçok sağlık sorununun meydana geldiğini belirten Op. Dr. Akdağcık, halluks valgus hastalığını şöyle anlattı:

"Halluks valgus genetik olarak ayaktaki başparmak ve ikinci parmak arasındaki açının fazlalığına bağlı oluşmaktadır. Başparmağın diğer parmaklara doğru yaklaşarak keskin bir açı oluşturması ve dışardan bakınca bu açının çıkıntı olarak görülmesi olarak tanımlanır."

Akdağcık, yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durulması gerektiğine dikkat çekerek, "Ayakkabı seçimi hastalığın belirtilerini hafifletmek için çok önemli. Basit cerrahilerle tedavi mümkün." dedi.

YÜRÜRKEN AĞRI YAŞANABİLİR

Op. Dr. Akdağcık, halluks valgusun sadece görüntüde bozukluk oluşturmakla kalmadığının altını çizerek, halluks valgus belirtilerini şöyle sıraladı:

"Hastanın yürürken ayaklarında ağrı yaşamasına, ayakkabı giyerken rahat edememelerine sebep olabilir. Hatta şişlik oluşabilir ve bu şişlik sonucu kapalı ayakkabı dahi giyilemeyebilir. Terlik gibi açık ayakkabılarla daha rahat etseler de oluşan görüntü sebebiyle konforun ciddi oranda bozulduğunu görüyoruz. Ayakta oluşturduğu çıkıntı ve bu çıkıntının ayakkabıda sıkışması sonucu bazı sorunlar oluşturabilir. Bunlara ciltte kızarıklık, ağrı ve ödem örnek olarak verilebilir."

GENETİK FAKTÖRLER ETKİLİ

Bu hastalığın oluşmasında çok büyük oranda genetik faktörlerin etkisi bulunmaktadır diyen Op. Dr. Akdağcık, halluks valgus tanısı alan bireylerin çoğunda ailesinde aynı tanı öyküsünün olduğunu belirtti.

ERKEKLERDE DE GÖRÜLEBİLİR

Uzun yıllar sivri burunlu ya da yüksek topuklu ayakkabı giyimine bağlı olarak ortaya çıkan hastalığın kadınlarda görülmesinin yanı sıra erkeklerde de görülebileceğini belirten Op. Dr. Akdağcık, "Bu hastalık herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir, yani yaşa bağlı değildir." dedi.

KİREÇLENMEYE DE SEBEP OLABİLİR

Belirtileri yeni görülmeye başlanan bireylerde halluks valgusun bazı önlemler uygulanarak hafifletilebileceğini belirten Op. Dr. Akdağcık, "Öncelikle dar, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemeli. Ayakkabı seçimi hastalığın belirtilerini hafifletmek adına önemli. Hastalığın henüz erken dönemlerinde tedavi şansı daha kolay ve başarılıdır. Tedavinin ertelenmemesi gerekir. Ayrıca uzun süreli parmağın kötü pozisyonuna bağlı kireçlenmeye sebep olabilir." dedi.

CERRAHİ TEDAVİ UYGULANABİLİR

İlerleyen hastalıkta ilaç tedavilerinin yeterli olmayacağını söyleyen Op. Dr. Akdağcık, sözlerine şöyle devam etti:

"İlerlemiş vakalarda cerrahi tedavi uygulanabilir. Eklemin dondurulması, çıkıntının alınması, eklemin kesilmesi ve osteotomi yani tarak kemiğinin bazı seviyelerinden kesilerek yeniden yön verilmesi şeklinde yöntemler uygulanabilir. Günümüzde en sık uygulanan yöntem osteotomidir. Hastalığa neden olan anatomik bozukluğun düzeltilmesi gerekir. Doğru yöntem uygulandığı zaman hastalığın tekrarlama şansı çok düşük. Eğer ayağınızda şişlik, kızarıklık ve ağrı gibi semptomları yaşıyor ve halluks valgus olabileceğinden şüpheleniyorsanız hemen sağlık kuruluşuna başvurun."
  • halluks valgus hastalığı
  • topuklu ayakkabı
  • kadınlar
  • topuklu ayakkabı halluks valgus hastalığı
  • halluks valgus
<p>Gürcü kökenli Ordulu bir baba ile Artvinli bir annenin kızı  olarak Kocaeli'nde dünyaya geldi.</p

Şükriye Tutkun'un aryalardan türkülere geçiş öyküsü

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, geleneksel sporlar tesisinin açılışını yaptı

Galatasaray Kulübünde yeni kurulan kadın futbol takımı tanıtıldı

Bingöl'de 284 kilo 200 gram esrar ele geçirildi