• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
27 Şubat 2021 Cumartesi 09:29 | Son Güncelleme:

Girişimci kadınların sebzeli ve zerdeçallı eriştesine yoğun talep

Girişimci kadınların sebzeli ve zerdeçallı eriştesine yoğun talep
DHA

Adana'da girişimci kadınların yaptığı birbirinden farklı erişteler yoğun talep görüyor. Özellikle pandemi döneminde daha çok sebzeli ve zerdeçallı eriştelerin ilgi gördüğünü belirten girişimci kadınlar, ayda 800 kilograma kadar üretim yapıyor. İşte ustasından sebzeli ve zerdeçallı erişte tarifi...

Adana'da girişimci kadınlar yaptıkları erişte üretimiyle kendinden söz ettiriyor. Adana'da kadınlar ev ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla bir araya gelerek kooperatif kurdu. Kış mevsiminin sebzelerinden elde edilen doğal pürelerle erişte yapımına başlayan girişimci kadınların yaptığı sebzeli ve zerdeçallı erişteler kısa sürede popüler oldu. Ürünlere yoğun talep olduğunu belirten kadınlar, ayda 800 kilograma kadar üretim yaptıklarını söyledi.

DHA'da yer alan habere göre Güney Adana Girişimci Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyesi kadınlar, mevsim sebzelerinden erişte yapımına başladı.

Ev ekonomilerine katkı sağlamak için bir araya gelen çok sayıda kadın girişimci, pancar, havuç, domates, ıspanak gibi sebzeleri haşlayarak püre haline getirip, taze yumurta, un ve tuz ilave ettikten sonra yoğurdukları hamurla doğal ve taze erişte üretiyor. Aynı yöntemle tam buğday ve zerdeçallı erişte de yaptıklarını dile getiren Kooperatif Başkanı Suna Çetin, pandemiyle birlikte bu ürünlere yoğun talep olduğunu belirtti.

TÜRKİYE'NİN HER YERİNDEN TALEP GELİYOR

Pandemi döneminde daha çok sebzeli ve zerdaçallı eriştelerin satışlarında artış olduğunu ifade eden Suna Çetin, haftada 250- 300 kilogram olmak üzere talebe göre ayda 800 kilograma kadar üretim yaptıklarını söyledi.

Kooperatiflerine gelen, sosyal medyadan ulaşan vatandaşların yanı sıra Adana'da 50 satış noktasına ulaştıklarını belirten Çetin, şunları söyledi:

"Kentimizin yanı sıra Antalya, Adıyaman, Malatya, Gaziantep ve diğer birçok ile ürünlerimizi gönderiyoruz. Reçel ve tatlılarımızın yanı sıra bu hafta erişte yapımına başladık. Kış mevsiminin sebzelerini haşlayarak tamamen kendi pürelerinden doğal ve taze erişte elde ediyoruz. Pandemi dönemi yoğun talep üzerine daha çok sebzeli ve zerdaçallı eriştelere yoğunlaştık."
<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü