• $13,6124
  • €15,2488
  • 791.691
  • 1965.06
29 Haziran 2021 Salı 12:46 | Son Güncelleme:

Gezide gördü çiftlik kurmaya karar verdi, şimdi birçok ürün yetiştiriyor

Gezide gördü çiftlik kurmaya karar verdi, şimdi birçok ürün yetiştiriyor
AA

Paris, New York ve Londra'da lisans eğitimi alan Merve Tüfekçi Emre, huzuru Şile'de kurduğu çiftlikte buldu. Daha önce kurumsal iletişim, satış ve pazarlama, müşteri hizmetleri ve mali işler gibi bölümlerde çalışan Emre, çilekten, fasulyeye, salatalıktan elmaya kadar her türlü sebze, meyve yetiştiriyor ve bu doğal ürünleri satıyor.

Yurt dışında birçok okul bitiren ve kurumsal iletişimden satışa kadar farklı departmanlarda çalışan Merve Tüfekçi Emre, aradığı huzuru ve mutluluğu Şile'de kurduğu çiftlikte buldu. Yıllar sonra tamamen hayatını tarıma adayan Emre'nin toprak hikâyesi duyanları şaşırtıyor.

AA'da yer alan habere göre İtalyan Lisesini bitirdikten sonra Paris ve New York'ta işletme eğitimi alan, Londra'da yüksek lisans yapan Merve Tüfekçi Emre, İstanbul'a döndüğünde kurumsal iletişim, satış ve pazarlama, müşteri hizmetleri ve mali işler gibi bölümlerde çalıştı.

ÇİFTLİKTE HER ŞEYİ YETİŞTİRİYOR

Şile'ye 4 yıl önce yaptığı bir gezide gördüğü, içinden bir derenin geçtiği 50 dönümlük araziden çok etkilenen Emre, bu verimli topraklar üzerine Şifa Köy adını verdiği çiftliğini kurdu.

Çilekten, fasulyeye, salatalıktan elmaya, kara duttan, domatese kadar her türlü sebze ve meyveyi elleriyle yetiştiren Emre, eşi, 1 yaşındaki oğlu ve yardımcılarıyla, bu doğal ürünleri toplandıktan sonra en geç 24 saat içinde tüketiciye ulaştırıyor.

Aynı zamanda Şile'nin yeşilliklerinde doğal olarak beslenen keçi ile tavuklardan elde edilen süt ve yumurtalar da çiftliğin öne çıkan ürünleri arasında yer alıyor.

"BESİNLER, DÜŞÜNCELERİMİZİ, GÖRÜNTÜMÜZÜ, RUH VE BEDEN SAĞLIMIZI ETKİLİYOR"

Şehirde doğup büyüyen Emre, beyaz yakalı bir yaşam tarzından sonra kendini ailesiyle toprağa adamasının hikayesini anlattı.

Bir gün Şile'de gezerken şu an Şifa Köyü'nü kurduğu toprakları görüp aşık olduğunu aktaran Emre, "Burada insanlığa hizmet edebilmek için organik tarım yapabilir, gerçek tohumlardan elde ettiğimiz gerçek gıdalarla sebze ve meyvelerle insanları besleyebilirim diye düşündüm. Benim işim insanlığa hizmet etmek. Bunu kendime misyon edindim, insanlara yardım etmekten çok mutlu oluyorum." diye konuştu.

"HER ŞEYİ MEVSİMİNDE ÜRETİYORUZ"

Gerçek tohumun ve gerçek ürünün peşinde olduğunu vurgulayan Emre, şunları söyledi:

"Ne ile beslendiğimiz çok önemli çünkü beslendiğimiz şeyler bizi biz yapıyor. Aslında bizi besleyen ürünler, düşüncelerimizi, görüntümüzü, ruh ve beden sağlımızı yakından etkiliyor. O yüzden yediklerimizin doğal, gerçek olması çok önemli. Bunun için bir çiftlik kurdum. Hem açık hem de sera alanlarımıza ekim ve dikim yapıyoruz. Her şeyi mevsiminde üretiyoruz. Ürünü topladıktan sonra 24 saat içinde tüketiciye ulaştırıyoruz. Bu köyün havası, suyu, kuş sesleri bambaşka, çok bakir ve güzel bir yer. Çiftlikteki binalarda bile doğal olması için bölgenin toprak, ağaç ve taşından yapılıyor. "

"YEDİĞİMİZ BİZİ ZEHİRLİYOR FARKINDA DEĞİLİZ"

Emre, özellikle ata tohumlarıyla üretim yaptıklarının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ata tohumlarını yıllar içinde etraftaki köylerden topladık. Daha sonra elimizdeki ata tohumlarını diğer çiftçilerle takas ederek yeni tohumlar elde ettik. Her yıl ilaçlamadan kurutuyoruz, toprak yapıların içinde belli bir derecede muhafaza ediyoruz. Böylece nemlenmiyor ve canlı kalıyorlar. Her sene ektiğimiz üründen tekrar tohum alıyoruz ve böylece atalık tohumumuzu yaşatıp muhafaza ediyoruz. İlaçlamadan sakladığımız için böceklenme olmaması için tohumları cam kavanozlarda muhafaza ediyoruz. Maalesef ata tohumları artık yok olmaya yüz tuttu. Oysa bunlar, analarımızdan, atalarımızdan kalmış sandık altı yapılan tohumlar. Bunlar aslında milli servetimiz, en değerli varlığımız. Ata tohumları çocuklarımıza bıraktığımız en büyük miras."

"OJELİ ELLERLE ÇAPA YAPIYORUM, OT YOLUYORUM"

Köy hayatında bakımından da taviz vermediğini ifade eden Emre, ojeli ellerle tarlayı çapaladığını, yaban otlarını temizlediğini, sebze ve meyveleri topladığını hatta hayvanları beslediğini anlattı.

Emre, toprakla haşır neşir olmanın kendisini özgürleştirdiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Toprak, özgür kadın olmamı sağladı. Topraktan öğrendiğimiz ve öğreneceğimiz çok şey var. Toprak bizi kendi doğallığımızla buluşturuyor. Özümüze döndürüyor ve gerçekten toprak bize çok şey fısıldıyor. Toprağı ilaçlamadan, yormadan, öldürmeden yapılan her iş bereketiyle dönüyor. Bunu sadece maddi anlamda söylemiyorum. Manevi anlamda da huzur, mutluluk olarak geri dönüyor. İnsan toprakta çalışıp, çapa yaptıkça, ektikçe biçtikse bir enerji kazanıyor. Toprağa atılan bir tohumun çıkmasını beklemek, onu sulamak, otlarını temizlemek gerekiyor bu da insana bir sabır kazandırıyor."

"BALKONDA HATTA BİR SAKSIDA DA BİR ŞEYLER YETİŞTİREBİLİRSİNİZ"

Bir şeyler yetiştirmek için çok büyük arazilere ihtiyaç olmadığına dikkati çeken Emre, "Güneş gören bir balkonu olan herkes bu zevki tadabilir. 10 metre bir balkonumuzun ya da derince bir saksımızın olması bile bir şey yetiştirmek için yeter. Kimyasal gübre asla kullanmasınlar. Güneşte yanmış keçi gübresi ve fidemizin olması yeterli. Balkonda tarım anlamında, çiftliğimizde de eğitim veriyoruz. Su, gübre ve güneş bitkilerin büyümesi için yeterli." dedi.

Emre, sebze yetiştirmenin yanında hayvancılık da yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Burası benim evim, her sene tarım alanımızı genişletiyoruz yeni ürünler ekiyoruz ve her ürün mevsiminde yetiştiriliyor. 27 keçimiz ve 300 tavuğumuz var. Tavuklarımız doğada gezerek organik besleniyorlar. Antibiyotik kullanmıyoruz. Keçilerimiz en taze filizleri yiyerek besleniyor. Bu yüzden keçi sütlerimiz de çok şifalı.

Ne yediğimizi sorgulamalıyız, nereden geliyor, kaynağı ne hangi tohumdan üretilmiş bunları bilmeliyiz.

Eğer imkânımız varsa 100 metre civarındaki çiftliklerden alışveriş yapmalıyız. Niçin gıdam bana yüzlerce kilometre uzaktan gelsin, onlarca insanın eli değsin, hallerde, pazarlarda beklesin? Bir yaşındaki oğlumu bu çiftlikten yetiştirdiğim sebze ve meyvelerle besliyor olmak beni çok mutlu ediyor onu gördükçe, 'iyi ki bu tarım işine girmişim' diyorum. İnsanları gerçek gıdalarla sağlıklı bir şekilde beslemek, onlara sağlık vermek beni mutlu ediyor."

  • Merve Tüfekçi Emre
  • çiftlik
  • Şilede çiftlik kurdu
  • Şifa Köy
Milli Muharip Uçak TF-X meydana çıkıyor... İmalat bu yıl başlayacak: Yer testleri için tarih verildi
Milli Muharip Uçak TF-X meydana çıkıyor... İmalat bu yıl başlayacak: Yer testleri için tarih verildi

Milli Muharip Uçak TF-X meydana çıkıyor... İmalat bu yıl başlayacak: Yer testleri için tarih verildi

AGİ ile ilgili belirsizlik ortadan kalktı... Resmi Gazete'de yayımlandı: İşte detaylar
AGİ ile ilgili belirsizlik ortadan kalktı... Resmi Gazete'de yayımlandı: İşte detaylar

AGİ ile ilgili belirsizlik ortadan kalktı... Resmi Gazete'de yayımlandı: İşte detaylar

Türkiye'den milyon dolarlık ihracat... İlk sırada Güney Kore var
Türkiye'den milyon dolarlık ihracat... İlk sırada Güney Kore var

Türkiye'den milyon dolarlık ihracat... İlk sırada Güney Kore var

<p>Bu zamana kadar rol aldığı projelerle büyük bir hayran kitlesi elde eden ünlü oyuncu Murat Serezl

Yeni projesini ilk kez AKŞAM'a anlattı

Ezilen yüzük usta ellerde bakın ne hale geldi

Japonların geliştirdiği gizli silahlar! İşte özellikleri

Dışarıdan bakıldığında garaj gibi görünüyor ama...