• $7,9775
  • €9,453
  • 486.422
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
14 Ekim 2020 Çarşamba 15:54 | Son Güncelleme:

Genç ve bakımlı cildin sırrı doğru besinler

Genç ve bakımlı cildin sırrı doğru besinler
IHA

Güzel cilde sahip olmanın yolu doğru beslenmeden geçiyor. Peki, güzel bir cilt için neler tüketilmeli? İşte sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmanın püf noktaları...

Bakımlı, güzel, genç görünen sağlıklı bir cilde sahip olmak herkesin hayali. Herkes bu amaç doğrultusunda birçok tedavi uygulasa da uzmanlar, dengeli ve doğru beslenmeyi öneriyor. İşte bakımlı ve güzel bir cilt için vitamin ve mineral önerileri...

İHA'ya açıklamalarda bulunan Dermatoloji uzmanı Dr. Ubeydullah Dalmış, sağlıklı ve genç bir cilde sahip olmanın püf noktalarını anlattı. 

Dalmış, sağlıklı bir cilt için bakım ürünlerinin yanı sıra dengeli ve doğru beslenmenin de önemli olduğunu söyledi. 

BAKIMLI VE GÜZEL CİLDİN SIRRI

Cildin yaşlanma sürecini geciktirmenin herkesin hayali olduğunu dile getiren Uzm. Dr. Dalmış, genç bir cilt için önerilerini şöyle sıraladı:

"Bu noktada, insanların stres yönetimini iyi yapması gerekir. Cildin daha genç gözükmesi adına stresli ortamlardan olabildiğince uzak durulmalıdır. Ayrıca, öğün atlanmadan doğru bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır.

Kilo alma kaygısıyla vücut için gerekli olan besinlerden feragat edilmemelidir. Buna ek olarak, güneş ışığından yeterli oranda faydalanılmalıdır.

Tüm bunlar yapıldığı takdirde ışıltılı ve son derece sağlıklı bir cilde sahip olmak işten bile değildir.

Yağ ve su alımı daha genç bir cilde sahip olmak isteyenler için son derece önemlidir. Çünkü yeterli miktarda su alınmadığı takdirde cilt bir süre sonra kuruyacaktır.

Canlılığını kaybederek kişinin normalden de daha yaşlı gözükmesine sebep olacaktır. Vücut için son derece önemli esansiyel yağ asitlerinin alımı aksatıldığı takdirde cildin kuruması meydana gelecektir.

Buna ek olarak, katı yağların tüketimi ve yoğun miktarda alkol ve sigara kullanımı ertesinde dolaşım problemleri ortaya çıkacaktır. Bu durum, cildin kötü gözükmesine sebep olur. Bu yüzden, alkol ve kafein tüketimi sınırlandırılmalıdır.

Cildin gençliğini korumak adına serbest radikallerle mücadele halinde olan antioksidanlar tüketilmelidir. Bu antioksidanlar arasında ahududu, böğürtlen, somon balığı, havuç, nar, portakal ve bitter çikolata yer almaktadır.

Cildin daha genç gözükmesi adına güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmaktan kaçınmak şarttır. Yüksek korumaya sahip olan güneş kremleri düzenli olarak kullanılmalıdır." 

<p>Azerbaycan ordusu, işgalci Ermenistan'a karşı topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyonlar

Azerbaycan ordusu kontrol edilen alanları daha da genişletti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'daki sis havadan görüntülendi