• $9,5483
  • €11,102
  • 548.971
  • 1509.2
28 Eylül 2020 Pazartesi 17:39 | Son Güncelleme:

Genç kızları bekleyen tehlike: Anemi

Genç kızları bekleyen tehlike: Anemi

Özellikle ergenlik döneminde kız çocuklarının beslenme bozukluğu nedeniyle anemi sorunu yaşadığına dikkat çeken uzmanlar, 12-18 yaş grubunda beslenmenin ve omurga sağlığının önemini vurguladı.

Ergenlik döneminde beslenme ve psikoloji büyük bir öneme sahip. Çocukların ergenlik döneminde ihmal edilmesinin büyüme ve gelişimlerinde problemlere yol açacağını belirten uzmanlar, özellikle ergenlik dönemine kız çocukları için aileleri uyardı.

Yazılı açıklamalarda bulunan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Nalan Karabayır, ergenlik döneminde beslenme ve psikoloji hakkında bilgi verdi. Sağlıklı yaşamın temelinin atıldığı Ergen Sağlığı Merkezi’nin lideri Prof.Dr. Nalan Karabayır, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

"Ergenlik dönemine gelmiş çocuklar ancak hastalandıklarında sağlık kuruluşuna başvurmakta, koruyucu sağlık hizmetlerinden yeteri kadar faydalanamıyor. Oysa ergenlik dönemindeki çocukların takibi ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için önem taşıyor. Çocuklarımızın ergenlik döneminde ihmal edilmemesi, büyüme ve gelişimlerinin her yönüyle takip edilmesi için bir izlem polikliniği kurduk. Ergen Sağlığı polikliniğimizde 12 – 18 yaş grubu çocukların rutin takiplerine başlıyoruz."

ÖZELLİKLE GENÇ KIZLAR RİSK ALTINDA!

Özellikle ergenlik döneminde kız çocuklarının beslenme bozukluğu nedeniyle anemi sorunu yaşadığına dikkat çeken Karabayır, sözlerini şöyle tamamladı:

"Büyümenin en hızlı olduğu sağlıklı yaşam temelinin atıldığı 12-18 yaş grubunun beslenmesine dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca omurga şekil bozukluklarının en fazla görüldüğü yaş grubu ergenlik döneme denk geliyor. Yaş ortalaması gittikçe azalan sigara içme, riskli davranışlarda bulunma olasılığının arttığı bu dönemde psikolojik problemler de sık görülmekte. Bu tür problemlerin önüne geçilmesi, erken tanı ve tedavi yapabilmesi için Ergen Sağlığı kliniklerin artması gerekiyor."

PSİKOLOG VE PSİKİYATR DESTEĞİ DE VERİLİYOR

Ergenlik çağındaki çocuklarımızın en azından yılda bir takip edilmesini öneren Karabayır, “Hayati önem taşıyan zatürre aşısı ya da Hepatit A aşısı hala yapılmamış çocuklarımız var. Aşılarını tamamlamak, beslenmelerini düzenlemek, büyüme ve gelişmelerini takip etmek için kurulan Ergen Sağlığı polikliniğinde, psikolog ve psikiyatrist desteği de veriliyor.” bilgisini verdi.

EKSİKLİĞİNDE SINAVDA BAŞARISIZ OLUYORLAR

Son dönemde çocukların paketli gıdalar, hazır içecekler ve fast food tükettiğine değinen Karabayır, yeterli miktarda demir, B12 vitamini alamayan ergenlerin sınavlarda da başarısız olabildiklerini belirtti. 

<p>Yere yatırıp yumrukladılar. Polis  şiddetinin görüntüleri çevredekiler tarafından kaydedildi. Sos

Polis şiddeti tepki çekti

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu