• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
5 Temmuz 2021 Pazartesi 16:38 | Son Güncelleme:

Gelinlik alışverişinin 7 kuralı

Gelinlik alışverişinin 7 kuralı

En güzel gelinliği giyinmek ve hayatın en özel gününde değerli hissetmek için gelinlik alışverişi oldukça önemli. Bu dönem keyifli gibi görünse de aslında gelinliğe karar verme süreci hem stresli hem de yorucu. İşte gelinlik seçerken bilinmesi gerekenler...

Gelinlik alışverişinde bilinmesi gerekenler gelin adayları tarafından özellikle yaz aylarında araştırılıyor. Bazen aile bazen de partnerinizden aldığınız tavsiyeler gelinlikle ilgili hayallerinizi kısıtlıyor ya da kafanızı karıştırıyorsa bu haberimiz tam size göre. Gelinlik seçerken bilinmesi gereken püf noktalar gelinlik alışverişinizi keyifli hâle getirebilir.

Independent'te yer alan habere göre düğünden önce gelinlik araştırması yapmak büyük bir öneme sahip. Peki, gelinlik nasıl seçilir?

1. SOSYAL MEDYAYI KAPATIN

Geniş bir olasılık yelpazesini göz önünde bulundurduğumuzda kendinizi kaybolmuş hissetmeniz normal. Dergiler, sosyal medya görselleri, televizyon programları ve sosyal medya da buna katkıda bulunuyor. Bununla savaşmanızın yolu ise dergilerin kapağını kapatmak, televizyonu kapatmak ya da kanalı değiştirmek ve sosyal medyada çevrimdışı olmaktan geçiyor.

2. MAĞAZALARIN ÖN ARAŞTIRMASINI YAPIN

Sonra yaşadığınız bölgedeki üç ila beş gelinlik mağazasını arayın, anlamlı bir rota planlayın ve orada ilerleyin. Yola çıkmadan önce her mağazanın randevu sisteminin olup olmadığını kontrol etmek iyi bir fikir. Bu aşamada çoğu mağaza randevunuz olmadığı için elbiseleri denemenize izin vermez. Bazıları elbiselere göz atmanıza izin verir ama onları deneyemezsiniz. Mağazaların bir kaçı ise gelinliklerin sadece bir kısmına bakmanıza izin verir.

Buradaki mesele sevdiğiniz şey için bir barometre edinmek. Tüm elbiselere göz atın. Eğer izin veriliyorsa kumaşlarına dokunun. Üzerinizde nasıl duracağına dair bir fikir edinebilmeniz için askılıktan birkaç gelinlik alın ve askıyı omuz hizanızda tutun. Bu noktada aslında gelinliğinizi aramak yerine daha çok kendinizi bu sürece alıştırıyorsunuz. Diğer gelinlerin de gelinliklerini nasıl denediklerini göreceksiniz. Düzinelerce gelinlik, ayakkabı, taç, duvak ve diğer aksesuarları fark edeceksiniz. Bunlar yavaş yavaş daha az yabancılık çekmenizi sağlayacak.

Bu küçük alışveriş öncesi turunda her mağaza hakkında da fikir edineceksiniz. Kendini beğenmiş bir yer mi yoksa rahat mı? Satış temsilcileri yardımcı oluyor mu? Kendinizi rahat hissediyor musunuz? Burada birkaç saat geçirdiğinizi, iç çamaşırınıza kadar soyunduğunuzu, gelinliğe sığıp sığmama ihtimaliyle soyunma kabininden çıkacağınızı kafanızda canlandırabiliyor musunuz? Size uygun bir atmosfere sahip bir veya birkaç tane butik seçmek buna değer.

3. HER ŞEYİ DENEYİN. HOŞUNUZA GİTMEYENLERİ BİLE...

Birkaç mağazayı gördükten sonra randevu almanın zamanı geldi. Bazı mağazalar iptale bakmadan ilk randevu için ücret talep edebilir. Bazıları randevuları ücretsiz verecek. Yine de bir sürprizle karşılaşmamak için her mağazanın politikasını kontrol edin.

İlk resmi randevunuz sırasında satış temsilcisi büyük olasılıkla nasıl bir zevke sahip olduğunuzu öğrenmeye çalışacak ve size denemeniz için birkaç model getirecek. Ne istediğiniz hakkında bir fikriniz olabilir. Ne istemediğinizi de kesinlikle biliyor olabilirsiniz. 2017'de kendi gelinliğimi ararken uzun bir istemediklerim listesine sahip gelinlerden birine dönüştüm: dantel, ışıltılı şeyler, uzun duvaklar, tonlarca tül, uzaktan kremayı andıran her şey ve benim ezeli düşmanım bolero ceket. Yine de ilk randevumda hepsini denedim: dantel kollar, muhteşem kuyruklar, katedral duvak, taçlar, ışıltılı kemerler, prenses model gelinlikler, adını siz koyun. Bolero ceketi ise denemedim, bir gelinin sınırları olmak zorunda.

Sabit fikirlere sahipken çeşitli stilleri denemenin olumsuz bir yanı yok. Hoşunuza gitmeyen bir şeyi denerseniz ve şüphelerinizde haklı çıkarsanız harika! Artık içgüdülerinize daha fazla güvenebilirsiniz. Görünüşe göre gerçekten bu tarzdan keyif alıyorsunuz, ne güzel! Yelpazeniz böyle böyle daralmaya devam edecek.

Ayrıca kıyafet denemekten hoşlanan biriyseniz bu bir daha asla giymeyi deneyemeyeceğiniz dramatik stillerle eğlenmek için eşsiz bir fırsat. Öyleyse her şeyi deneyin ve farklı elbiselerin içindeyken fotoğrafınızı çekmek için bir kamerayla birlikte bir arkadaşınızı ya da akrabanızı yanınızda götürün. Randevudan bir ya da iki gün sonra hangisinin en iyi göründüğüne karar vermek için fotoğraflara bakın.

4. ELBİSE SİZE UYMALI - TERSİ DOĞRU DEĞİL

Biliyorum, söylemek yapmaktan daha kolay. Bazıları elbisenin üzerine oturması konusunda endişelenmekte haklı çünkü gelinlik endüstrisinin farklı vücut şekillerine sahip gelinler için hala kat etmesi gereken yollar var. Ve birkaç ay içinde içine sığmanız gereken bir elbise satın almak zor olabilir.

Burada kastettiğim şey şu: Randevunuza giderken hangi bedene ihtiyaç duyduğunuzu söyleyin ve size yardımcı olsunlar. Ayrıca, genellikle mağazada zaten sınırlı sayıda beden bulunur, bu nedenle muhtemelen biraz küçük veya çok büyük bir elbiseyi denersiniz. Büyük olan size uygun bir fikir vermek için arkadan daraltılabilir. Satın almaya karar verdiğinizde, sabit ölçünüz alınacak ve tasarım vücut şeklinize uyacak şekilde değiştirilecek.

5. ELBİSENİZİ SEÇMEK SADECE BAŞLANGIÇ

İlk randevunuza gittiniz. Belki aklınızda bir, iki, üç ya da daha fazla gelinlik modeli yer edindi. Şimdi yeniden denemek için bir sonraki randevuyu alma zamanı.

Daha önce seçmiş olduğunuz bir elbiseyi denemek için mağazaya döndüğünüzde bile, yeni stiller aramaya devam etmekten çekinmeyin. Kendi ilk randevumda en sevdiğim gelinlik tarzını denemek için mağazaya döndüğümde, iki parçadan oluşan bir gelinlik mağazanın kataloğunda gözüme çarpmıştı. "Sadece eğlence" olsun diye denediğim bu gelinliği bir saatten az bir süre sonra satın aldım.

Elbisenizi satın aldığınızda, üzerinde değişiklikler yapma zamanı gelecek. Hepsi ne istediğinize ve elbisenin neye ihtiyacı olduğuna bağlı. Fakat esasen, gelinliğinizi deneyeceksiniz ve ölçünüzü alan kişi doğru yerleri iğneleyecek. Gelinliğiniz bir süreliğine sizden uzaklaşacak, sonra dükkana geri dönüp tekrar deneyeceksiniz. Elbisenin mükemmel olduğunu düşünene kadar bu oyun devam ediyor. Çoğu insanın üç tadilata ihtiyacı vardır. Bazı mağazaların değişiklikler için sabit bir ücreti varken, bazıları ise gerekli değişikliklere bağlı olarak ücret alır. Ayrıca bunun için kendi terzinizi kiralamak isteyebilir veya buna ihtiyaç duyabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili son bir şey: Gelinliği düğün tarihinden yaklaşık 8 ay önce almanız önerilir. Size uygun bir tasarımı bulmanın ne kadar süreceğini düşündüğünüze bağlı olarak, aramanıza bundan biraz daha erken başlamak isteyebilirsiniz. Ve eğer şehir dışı ya da yurt dışında bir düğün planlıyorsanız, muhtemelen gelinliğinizi oraya götürmek için fazladan zamana ihtiyaç duyabilirsiniz.

6. YURT DIŞINDA EVLENİYORSANIZ BİR EYLEM PLANINIZ OLSUN

Gelinliğinizi buldunuz,satın aldınız ve vücudunuzun her kıvrımına uyacak şekilde değiştirdiniz. Elbisenizi Bora Bora'ya giden ilk uçağa vermek ya da evlenmeyi planladığınız yere göndermek için bir valize yerleştirme konusunda isteksiz olabilirsiniz. Tamamen anlıyorum. İstediğiniz en son şey tam anlamıyla eşsiz olan elbisenizin kaybolması. Bu yüzden onu uçağın bagajına koyup da işinizi şansa bırakmayın.

Bunun yerine yapabileceğiniz birkaç şey var ve buna seçtiğiniz havayolunuzla bağlantı kurarak başlamak isteyebilirsiniz. Bazıları elbisenizi bir elbise çantasına sararak güvenli bir yere ya da bir dolaba yerleştirebilir. Ama elbisenizi hedeflediğiniz noktaya götürmenin başka ve kusursuz bir yolu daha var. Bunu gelinliğimi yaşadığım yer olan New York'tan doğduğum ve evlendiğim Paris'e götürürken kendim denedim. İşte bu durumda yapabilecekleriniz:

Elbisenin kırışmadan düğün yerine gidemeyeceğini kabul edin. Bu normal bir durum. Oradayken bunu halledebilirsiniz.

Elbisenizi bir giysi çantasına yerleştirin. Ardından elbise çantasını havayolu şirketinin kabin içi bagaj boyutlarına uygun bir taşıma çantasına yerleştirin. Evet bu güzel tül katmanlarını ezmenin acı verdiğini biliyorum. Dikkatlice yapın. Elbise çantasını nazikçe kullanın. İki parçadan oluşan gelinliğimin eteği oldukça kabarıktı ve el çantasına sığdı. Bunu yapabilirsiniz.

El çantanızı daima yanınızda taşıyın. Bu yaklaşımın asıl amacı budur. Elbisenizi asla gözünüzün önünden ayırmamış olursunuz.

Elbisenizin uçuş sonrası bakımı için vaktinizi önceden planlayın. Şahsen ben ve Paris'te yaşayan ve tüm düğün planlama sürecimde bana son derece yardımı dokunan annem, transatlantik uçuş sonrası gelinliğimi tazeleyebilecek bir kuru temizleyici bulunduğundan emin olduk. Hatta temizlikçi bana düğünden önce elbisemi asmak için bir manken ödünç verdi. Kişiler evleneceklere yardım etmek için seferber oluyor.

7. KONTROLÜNÜZÜ KAYBETMEMEYE ÇALIŞIN

Evet, düğün planlaması ile ilgili her şey gibi bir gelinlik için alışveriş yapmak da stresli olabilir. Ama bu eğlenceli kısmı! Elbiseniz sizi harika hissettirmeli. İçinde hareket edebilmelisiniz. Bu arada gelinlik mağazasında belirli bir modeli denerken veya daha sonraki tadilatlar sırasında oturmayı unutmayın. Muhtemelen düğün gününüzün en azından bir kısmını oturarak geçireceğiniz için herhangi bir sürprizle karşılaşmak istemezsiniz.

Gelinliğin rengi, şekli ya da başka herhangi bir ayrıntısı yani herhangi bir şey sizi iyi hissettirmiyorsa bunu çözmek için bedeninizi değiştiremezsiniz. Yani gelinliğin vücudunuza tam oturacak şekilde değişmesi gerekir, tam tersi değil. Düğün endüstrisi kompleksinin sizi üzmesine izin vermeyin. Bunu başarabilirsiniz!

  • gelinlik alışverişi
  • gelinlik seçerken bilinmesi gerekenler
  • gelinlik
  • gelinlik seçmenin 6 kuralı
Türkiye'nin vizyon projesi Doğu Anadolu Gözlemevi'nin teleskop aynası Rus askeri uçağıyla Erzurum'a getirildi
Türkiye'nin vizyon projesi Doğu Anadolu Gözlemevi'nin teleskop aynası Rus askeri uçağıyla Erzurum'a getirildi

Türkiye'nin vizyon projesi Doğu Anadolu Gözlemevi'nin teleskop aynası Rus askeri uçağıyla Erzurum'a getirildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgınına ilişkin son durumu paylaştı... İşte 27 Kasım 2021 koronavirüs tablosu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgınına ilişkin son durumu paylaştı... İşte 27 Kasım 2021 koronavirüs tablosu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgınına ilişkin son durumu paylaştı... İşte 27 Kasım 2021 koronavirüs tablosu

İçişleri Bakanlığı duyurdu... PKK'dan kaçan 2 kişi daha teslim oldu
İçişleri Bakanlığı duyurdu... PKK'dan kaçan 2 kişi daha teslim oldu

İçişleri Bakanlığı duyurdu... PKK'dan kaçan 2 kişi daha teslim oldu

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle beyaz perdeye dönmeye hazırlanan Melis Babadağ, iki  s

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 2: Melis Babadağ

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı