• $8,4163
  • €10,0296
  • 494.696
  • 1381.01
21 Haziran 2021 Pazartesi 16:15 | Son Güncelleme:

Gebelikte zehirlenmeye dikkat

Gebelikte zehirlenmeye dikkat

Gebelikte zehirlenme anne adaylarını korkutuyor. Gebelikte protein konusu anne adayları tarafından araştırılıyor. Gebelikte ortaya çıkan idrarda protein kaçağı ve yüksek tansiyon anne ve bebek sağlığını tehlikeye sokabiliyor. Uzmanlar, özellikle gebeliğin 20. Haftası için uyardı.

Gebelikte tansiyon ve zehirlenme anne ve bebek sağlığı için büyük bir öneme sahip. Peki, gebelikte zehirlenme neden olur? Gebelikte ortaya çıkan idrarda protein kaçağı ve yüksek tansiyon anne ve bebek sağlığını tehlikeye sokabiliyor. Gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan gebelik tansiyonu, toplumda "gebelik zehirlenmesi" olarak bilinen preeklampsi hastalığına yol açabiliyor. Gebeliklerin yüzde 3-4'ünü etkileyen preeklampsi hastalığı, yüzde 16'lık oran ile anne bebek ölümlerinin nedenleri arasında ikinci sırayı alıyor. Anne adayının, alanında uzman hekimler tarafından sıkı bir şekilde takip edilmesi ve en uygun zamanda doğumun gerçekleştirilmesi gerekiyor.

ÖLDÜRÜCÜ SONUÇLAR OLABİLİR

Doç. Dr. Kudret Erkenekli, şunları söyledi:

"Gebelik zehirlenmesinin bulguları arasında; hipertansiyon yani 4 saat aralıklarla iki kez tansiyonun 140 veya 90'ın üzerinde seyretmesi durumu, idrar tahlilinde protein kaçağının görülmesi, baş ağrısı, laboratuvar tahlillerinde karaciğer enzimlerinin belirlenen oranının iki katı kadar yükselmesi, kan pulcukları denilen trombositlerin belli bir değerin altına düşmesi, el, ayak ve yüzde şişlik yer almaktadır. Bu durum beyni etkilediğinde, önce sara krizi -baş ağrısı görülmekte sonra da beyin kanaması meydana gelebilmektedir. Öldürücü sonuçlar ise karaciğer yırtılması, böbrek yetmezliği, vücutta yaygın kanamalar ve beyin kanaması olmaktadır."
  • gebelikte zehirlenme
  • gebelik
  • gebeliğin 20. haftası
  • gebelikte tansiyon
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>İki gün içinde birçok ilde eş zamanlı olarak başlayan yangınlar

Ormanlara terör saldırısı mı?

Mardin'de bombalı eylem hazırlığındaki terörist yakalandı

Zeus Tapınağı'nın anıtsal kutsal alan giriş yapısı bulundu

Ünlü isimlerden anlamlı hareket... Yanan ormanları ağaçlandırmak için gelirlerini Tema Vakfı'na bağışladı