• $7,1679
  • €8,7322
  • 415.321
  • 1483.02
20 Şubat 2021 Cumartesi 14:39 | Son Güncelleme:

Gazianteplilerin sağlık sırrı sabah beyran akşam kebap

Gazianteplilerin sağlık sırrı sabah beyran akşam kebap
DHA

Gaziantepliler güne beyransız başlamıyor. Pandemide restoranlardan uzak kalan Antepliler sabah beyran akşam kebap siparişi veriyor. Özellikle kış aylarında vatandaşlar tarafından kahvaltıda beyran tüketildiğini söyleyen işletmeciler, siparişlere yetişemiyor.

Gaziantep'in vazgeçilmez lezzeti beyran ve kebap pandemi sürecinde de en çok tüketilen lezzetler oldu. Taleplere yetişemediklerini söyleyen işletmeciler, Gazianteplilerin sabah "beyran" öğleden sonra ise "kebap" siparişi veriyor.

DHA'da yer alan habere göre koronavirüs tedbirleri kapsamında hafta sonları uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle mesire alanlarına gidip mangal yakamayan Gaziantepliler, cumartesi ve pazar günleri sabahları beyran, öğle ve akşamları ise kebap özlemlerini sipariş yöntemi ile gideriyor.

Taleplere yetişmeye çalışan lokantacılar ise şehrin her noktasına siparişleri ulaştırmak için yoğun mesai yapıyor.

BEYRANI HAZIRLAMAK 13 SAAT SÜRÜYOR

Sabahları talep edilen ve hazırlanışı saatler süren beyran, özellikle kış aylarında vatandaşlar tarafından kahvaltıda tüketiliyor. Kentteki neredeyse tüm lokanta ve restoranın menüsünde yer alan beyranı hazırlamak yaklaşık 13 saat sürüyor. Erken saatlerde iş yerlerini açan lokantacılar, öğleye kadar gelen beyran taleplerine yetişmeye çalışıyor.

SABAH BEYRAN, ÖĞLEN KEBAP

Gaziantepli işletmecilerden Ahmet Çadır, kent sakinlerinin güne beyran yemeden başlamadığını ifade ederek, bu geleneğin kısıtlama olan günlerde de devam ettiğini söyledi.

Çadır, kentin her noktasına gönderdikleri paket servislerde sabah saatlerinde yoğunluğun beyran, öğleden sonra ise kebap olduğunu belirterek, "Pandemi nedeniyle insanlar gelemeyince paket yoğunluğumuz arttı. Kuryelerimizle şehrin her yerine paket servislerimizi ulaştırıyoruz. Gaziantepli vatandaşlarımız sabahları beyran yemeden güne başlamaz. Pandemide de bu geleneği devam ettiriyorlar. Paket servislerimizle sabahları beyranlarımızı müşterilerimize ulaştırıyoruz. Öğle saatlerinden sonra da yine paket servislerimizle kebap siparişlerini yetiştirmek için çalışıyoruz." diye konuştu.

Anteplilerin doğal antibiyotiği: Beyran! Beyran nasıl yapılır?

<p>Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Çorum'da öğretmenlere aşı uygulaması programına katılarak korona

Öğretmenlere aşı yapılıyor... Milli Eğitim Bakanı Selçuk aşı yaptırdı

Bitlis'te metrelerce yükseklikteki karla zorlu mücadele böyle görüntülendi

Karlı ve sisli hava Yıldız Göleti'ne estetik kattı

Kars'ın asırlık abideleri minyatüre dönüştü