• $7,8798
  • €9,343
  • 465.68
  • 1314.25
12 Kasım 2020 Perşembe 12:22 | Son Güncelleme:

Gaziantep'in tescilli ürünlerine Oğuzeli nar ekşisi de eklendi

Gaziantep'in tescilli ürünlerine Oğuzeli nar ekşisi de eklendi
AA

Salataların ve yemeklerin olmazsa olmazı Gaziantep'in Oğuzeli ilçesine ait nar ekşisi tescillenerek coğrafi işaret aldı. Oğuzeli nar ekşisinin farkı ve püf noktaları haberimizde...

Mutfağı ile ön plana çıkan Gaziantep'in tescillenen lezzetlerine Oğuzeli nar ekşisi de eklendi. Oğuzeli nar ekşisinin farkı ise katkı maddesi bulunmaması.

AA'da yer alan habere göre Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinin meşhur nar ekşisi, Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret aldı.

Oğuzeli Belediyesinden yapılan açıklamada, nar ve ezogelin çorbasından sonra Oğuzeli adına coğrafi işaret tescili tamamlanan üçüncü ürünün nar ekşisi olduğu belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Oğuzeli nar ekşisinin en önemli özelliğinin doğal ve katkı maddesi bulunmaması olduğunu, yöresel ürünlere yaptıkları coğrafi işaret ve tescil çalışmalarının turizmde bölgesel pazarlamanın önünü açtığını ifade etti.

YURT DIŞINDAN DA TALEP GELİYOR

Yöresel ürünlerin tanıtımda önemli bir role sahip olduğunu belirten Belediye Başkanı Kılıç, şunları kaydetti:

"Biz Oğuzeli Belediyesi olarak ilçemize ait yöresel ürünlerin tanıtımında etkin rol üstlendik. Ürünlerimize şehir dışından hatta yurt dışından yoğun talep var. Kaliteye önem veriyoruz. Bilindiği üzere ilçemizin sembolü nar, yani narımızla meşhur bir ilçeyiz. Doğal olarak nar türevlerimizde iyi ve kaliteli oluyor. İnsanlarımız tekrar doğal gıdalara yönelmeye başladı. Nar ekşisi de bunlardan bir tanesi.'

Editör: <a href='mailto: eda.cabul@turkmedya.com.tr'>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Aşı piyasaları nasıl etkiledi?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Masterchef yarışmacıları Tanya ve Uğur aşk mı yaşıyor? Berker'den kafa karıştıran açıklama!

İki mevsim bir arada yaşanıyor! Fotoğraflar Türkiye'de çekildi