• $8,29
  • €10,1054
  • 490.543
  • 1452.65
22 Nisan 2021 Perşembe 14:59 | Son Güncelleme:

Gaziantep'in sadece ilkbaharda yapılan çağla aşına yoğun ilgi

AA

Gaziantep'in yöresel yemeği "çağla aşı" Ramazan'da sofraları lezzetlendiriyor. Badem çağlası, nohut, et, yoğurt ve safranla yapılan çağla aşı, ilkbaharın en çok sevilen yemeklerinden biri olarak biliniyor. Gaziantepli ustalardan çağla aşı tarifi haberimizde...

Gaziantep'in meşhur yemeği çağla aşı Ramazan'da yoğun ilgi görüyor. Antep'te özellikle ilkbaharda yapılan bu yemek yoğurtlu ve salçalı olarak iki şekilde yapılıyor. Çağla aşı tarifi veren Gaziantepli ustalar, bu yemeği insanların ilk başta garipsediğini ancak sonra çok sevdiğini belirtiyor.

AA'da yer alan habere göre UNESCO'nun gastronomi dalında "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil ettiği Gaziantep'te, mevsimsel olarak sofralara sunulan ilkbahar yemekleri için kazanlar kaynamaya başladı. Kente özgü bu yemeklerden "çağla aşı" da ilkbaharda sofraları süslüyor.

Badem çağlası, nohut, et, yoğurt ve safranla yapılan çağla aşı, bir aylık süreçte lezzetiyle büyük ilgi görüyor. Aşçı Mehmet Ali Durak, çağlanın bir aylık ömrü olduğunu, yoğurtlu ve salçalı olarak iki şekilde yapıldığını söyledi.

ÇAĞLA AŞI TARİFİ

Çağlanın ortadan kesilip çekirdeği çıkarıldıktan sonra tencereye konulduğunu, suyla kaynatıldığını belirten Durak, çağla aşının yapılışını şöyle anlattı:

"Kaynatılan çağla 2 saat kadar bekletilir. Kuşbaşı etin üzerine nohut ve tuz ilave ederek yumuşayıncaya kadar pişirilir. Çağla, sarımsak ve soğan kaynayan etin üzerine ilave edilip kaynatılır. Diğer taraftan 3 bardak süzme yoğurt, 1 yumurta ve zeytinyağı ile hafif pişirilir. Bu pişirme esnasında yoğurdun üzerine azar azar yemeğin suyundan ilave edilir. Yoğurt kaynamaya başlayınca, pişen yemeğin üzerine ilave edilir. Daha sonra üzerine kızdırılmış yağ, pul biber, safran gezdirilir."

"İNSANLAR ÖNCE GARİPSİYOR"

Çağla aşının Gaziantep'e özgü bir lezzet olduğunu dile getiren Durak, şunları kaydetti:

"İnsanlar önce garipsiyor. Ekşi mi olur diye tereddütle bakıyorlar. Ama yedikten sonra çok memnun ayrılıyorlar. Bahar yemeklerinin en belirginlerinden. Bunun yanı sıra erik tavası, keme kebabı, keme aşı var. Çağla aşı çok eski bir yemek. Salça, domates 1900'lü yıllarda çıkıyor. Yoğurtlu, nar ekşili, pekmezli yemekler en eski yemeklerdir. Gaziantep'te eskiden bağ bahçecilik çok yapılırdı. Meyve ağaçları işte bunlardan çağla, badem, ceviz çoktu. Tabiatın sunduklarından yemekler yapmışlar. Ama en uçuk şeyleri Gaziantep uygulamış. Kültür sentezinden ileri gelmekte. Kentte çok çeşitli kavimler yaşamış. İbraniler, Ermeniler, Türk, Kürt, Arap yaşamış. Mutfak zenginliği sağlamış. Bu da Gaziantep'in şansı olmuş. "
  • çağla aşı tarifi
  • çağla aşı
  • Gaziantepin çağla aşı
  • ilkbaharda yapılan çağla aşı
<p>Peki, muafiyet  kapsamındaki işçiler bayramda çalışmaları halinde çalıştıkları günler için ek  üc

Arife ve bayramda çalışan ne kadar ücret alır?

Tunceli'de 'koca engerek' görüldü

Gaziantepli baklavacıları bayram telaşı sardı

Kebap testileri salgın döneminde kumbaraya dönüştü