• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
17 Ekim 2020 Cumartesi 14:24 | Son Güncelleme:

Gaziantep'in meşhur menengiç kahvesinin faydaları

Gaziantep'in meşhur menengiç kahvesinin faydaları
DHA

Menengiç kahvesi aroması ile en popüler kahve çeşitleri arasında yer alıyor. Özellikle Gaziantep'te vazgeçilmez olan menengiç kahvesinin faydalarını sizler için bir araya getirdik.

Menengiç denilince Gaziantep akla gelir. Yemeklerden sonra gelenekselleşen menengiç kahvesi hem lezzeti hem de görüntüsüyle damakları tatlandırıyor. Peki, menengiç neye iyi geliyor? İşte menengiç kahvesinin faydaları... 

DHA'da yer alan habere göre Türk Patent ve Marka Kurumu'nca tescillenen menengiç kahvesi, böbrek rahatsızlığına iyi geldiği gibi bağışlılık sistemini de güçlendiriyor.

MENENGİÇ KAHVESİ NASIL YAPILIR?

Dağlık alanlarda ekimi yapılmaksızın doğal olarak yetişen menengiç, ağaçlardan elde ediliyor. Tadı Antep fıstığını andıran ve sonbaharda ağaçlardan toplanan menengiç taneleri önce kurutuluyor, ardından kavrularak öğütülüyor.

Yoğun aroması nedeniyle sütle hazırlanan lezzet, Türk kahvesi gibi suyla da pişirilebiliyor. Lezzetinin yanı sıra öksürük, kalp damar hastalıkları, böbrek rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarını iyi gelen menengiç ayrıca bağışlılık sistemini de güçlendiriyor.

"MENENGİÇ, ERKEN YAŞLANMAYA DA BİREBİR"

Menengiç kahvesinin kış günlerinin vazgeçilmezi ve şifa deposu olduğunu ifade eden kentteki işletmecilerden Selim Bağcı, menengiç kahvesinin hikâyesini şöyle anlattı:

"Menengiç kahvesi yabani fıstıkla yapıldığı için ünlendi. 1600'lü yıllarda Gaziantep'e kahve gelmediği için burada yaşayanlar menengiç kahvesini keşfediyor. Menengiç kahvesi yabani fıstık, yani fıstığın aşılanmamış haliyle yapılır. Eylül aylarının sonunda yeni mahsul çıkıyor. Mahsul toplandıktan sonra eleklerden geçirilerek kavruluyor ve kahve haline geliyor. Tamamen doğal, kafeinsiz şekilde yapılıyor. Özellikle ses tellerine, öksürüğe, kansere, erken yaşlanmaya birebirdir. Tamamen doğaldır. Menengiç kahvesinin yapılışı zordur. Macun şeklinde olan yağlı kahve yarım yağlı sütle karıştırılıp kısık ateşte 3 dakika pişirerek hazır hali getiriliyor. Kış günlerinin vazgeçilmezidir. Gelen misafirlerimiz tadını hissedince, şaşırıyorlar ve çok beğendiklerini söylüyorlar." 
<p>Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Haciyev sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı bir v

İşgalci Ermenistan'dan savaş suçu.. Çocukları cephe hattına sürüyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Başkan Erdoğan, Kayseri'de

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları