• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
27 Şubat 2021 Cumartesi 17:45 | Son Güncelleme:

Gaziantep'in meşhur küşleme kebabına turistlerden yoğun ilgi

AA

Gaziantep'in tescilli lezzeti küşleme kebabına yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösteriyor. Koyun ve kuzunun böbrek altı yatağından yapılan küşleme kebabı, Gaziantep'e gelenlerin yemeden dönmediği tatlar arasında ilk sırada yer alıyor. Peki, dillere destan olan küşleme kebabı nasıl yapılıyor? İşte Gaziantepli ustalardan küşleme kebabı tarifi...

Gaziantep'in meşhur lezzeti küşleme kebabı hem görünümü hem de tadıyla görenlerin iştahını kabartıyor. Gaziantep'te coğrafi işaret olarak tescillenen küşleme kebap, kentin "yemeden dönme" lezzetleri arasında ilk sıralarda bulunuyor. Peki, küşleme kebabı nasıl yapılıyor? İşte Antepli ustalardan küşleme kebabının püf noktaları...

AA'da yer alan habere göre küşleme kebabına yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösteriyor. Küşleme kebabı, malhıtalı köftesi ve öz çorba için yapılan tescil başvurularının geçen hafta kabul edilmesiyle Gaziantep, 40 coğrafi işaret ve 1 geleneksel ürüne sahip hâle geldi.

KÜŞLEME KEBABI TARİFİ

Yemekler arasında bulunan küşleme kebap ise damaklarda bıraktığı tatla ayrı bir yerde bulunuyor. Koyun ve kuzunun böbrek altı yatağından yaklaşık 250 gram kadar çıkarılan küşleme, az miktarda çıktığı için diğer et ürünlerine oranla daha pahalı satılıyor.

Porsiyonu yaklaşık 60 lira olan kebap, Gaziantep'e gelenlerin yemeden dönmediği tatlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Etin üzerindeki ince zarı çıkarıldıktan sonra sadece zeytinyağı ve tuz ilave edilip şişlere dizilerek meşe odunu kömüründe pişirilen küşleme, yumuşak haliyle müşterilerine sunuluyor.

"HİÇBİR ŞEKİLDE SOS KULLANMIYORUZ"

Kentte 60 yıllık küşleme kebap ustası ve işletmeci Halil Kör, küşleme kebabın farklı bir lezzete sahip olduğunu söyledi. Sadece küşleme yemek için bile kente gelen müşterileri olduğunu anlatan Kör, "Kebabı, yüksek ateşte 10 dakikada müşterilere sunuyoruz. Küşleme kebabına yerli ve yabancı turistler yoğun ilgi gösteriyor. Yiyen de satan da memnun." dedi.

Halil Kör'ün oğlu İbrahim Kör ise küşleme kebabının coğrafi işaret tescili almasından dolayı memnun olduklarını dile getirdi.

Küşleme kebabının sadece Gaziantep'te değil yurt içi ve dışında da rağbet gördüğünü aktaran Kör, "İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere işletmemize gelen ziyaretçilerimiz vardı fakat salgından dolayı sadece paket servimiz var. Şu an Gaziantep içerisindeki müşterilerimize hizmet veriyoruz." diye konuştu.

KÜŞLEME KEBABININ PÜF NOKTASI

Küşleme kebabın çok özel bir lezzet olduğunu aktaran Kör, "Kuzunun bonfilesidir. Hayvanın sağ ve sol böbrek altı yatağından yaklaşık 200-250 gram çıkan özel bir ettir. Hiçbir şekilde sos kullanmıyoruz. Sadece zeytinyağı ve tuz ilave edip şişlere takıyoruz. Özellikle meşe kömüründe 10 dakikada pişiriyoruz. Yanına pişmiş biber ekleyip servis ediyoruz. " ifadesini kullandı.

Filistinli Fadıl Faur ise ilk defa kente geldiğini belirterek, "İstanbul'da yaşıyorum. Küşleme kebabı yemek için Gaziantep'e geldim. Çok lezzetli bir kebap. Tüm herkese bu kebabı tavsiye ediyorum." dedi.

Togg'dan yeni adım! Kesintisiz ulaşım sağlanacak
Togg'dan yeni adım! Kesintisiz ulaşım sağlanacak

Togg'dan yeni adım! Kesintisiz ulaşım sağlanacak

Bakan Dönmez açıkladı! Dünyanın ikinci büyük rezerv keşfi
Bakan Dönmez açıkladı! Dünyanın ikinci büyük rezerv keşfi

Bakan Dönmez açıkladı! Dünyanın ikinci büyük rezerv keşfi

TSK'ya yeni soluk! ALPAGU göreve hazır
TSK'ya yeni soluk! ALPAGU göreve hazır

TSK'ya yeni soluk! ALPAGU göreve hazır