• $8,8489
  • €10,3814
  • 498.098
  • 1379.41
26 Ağustos 2021 Perşembe 09:38 | Son Güncelleme:

Gaziantep'in 4 lezzetine tescil

Gaziantep'in 4 lezzetine tescil
AA

Gaziantep'in "Antep şekerli peynir böreği", "Antep sebzeli peynir böreği", "Antep mumbar dolması" ve "Antep cağırtlak kebabı" tescillendi. Antep şekerli peynir böreği, Gaziantep'e özgü peynir ve şekerle yapılıyor. Antep mumbar dolması ise koyun mumbarından hazırlanıyor.

Gaziantep'in çok sevilen meşhur lezzetleri tescillendi. Antep şekerli peynir böreği, Antep sebzeli peynir böreği, Antep mumbar dolması ve Antep cağırtlak kebabı coğrafi işaret aldı. Her yemeğin kendine özgü püf noktaları bulunuyor.

AA'da yer alan habere göre Gaziantep'in geleneksel lezzetlerinden "Antep şekerli peynir böreği", "Antep sebzeli peynir böreği", "Antep mumbar dolması" ve "Antep cağırtlak kebabı", Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret belgesiyle tescillendi.

Antep şekerli peynir böreği, Gaziantep iline özgü peynir ve şekerle yapılıyor. Antep mumbar dolması ise koyun mumbarından hazırlanıyor.

GAZİANTEP ŞEKER PEYNİRLİ BÖREĞİ MALZEMELER

1000-1200 gram peynir (tercihen Gaziantep ilinde tuz kullanılmadan üretilen yarım yağlı ya da tam yağlı peynir),

350-500 g beyaz toz şeker, 3-4 adet yumurta, 50-60 g sadeyağ / tereyağı, 250-300 g Antep fıstığı içi (isteğe bağlı).

Börek hamuru için bileşen listesi: Ortalama 50 kg buğday unu, 35 litre su, 40 g tuz ve 500 g yaş ekmek mayası kullanılır.

GAZİANTEP ŞEKERLİ PEYNİR BÖREĞİ TARİFİ

Gaziantep şekerli peynir böreği tarifi için iç harcı hazırlanırken peynir ince olarak doğranır veya iri şekilde rendelenir. Doğranmış peynir üzerine sadeyağ/tereyağı ile beyaz toz şeker konulup iyice karıştırılır. Hazır olan karışımın içine yumurta eklenip pişmesi için fırınına alınır. İsteğe bağlı olarak bu karışımın içerisine Antep fıstığı içi de eklenebilir. Börek hazırlamada kullanılacak iç harcın bileşenleri, börek yapılmadan hemen önce karıştırılmalıdır. Aksi takdirde istenilen kıvam sağlanamaz.

Her bir börek için iç harcı miktarı ortalama 75 gramdır. Börek hamuru hazırlanmasında; kullanılan bileşenler oransal olarak azaltılabilir ve artırılabilir. Her bir börek için yaklaşık 50 g hamur kullanılır. Yaş ekmek mayası bir miktar ılık su içinde eritilerek hamur teknesinde veya gıda ile temasa uygun bir kap içerisinde un, su ve tuz karışımına eklenir. Bu karışım hamur yoğurma makinesinde veya elle yaklaşık 10 dakika kadar yoğurularak hamur hazırlanır. Yoğrulan hamurun üzerine temiz ve nemli bir bez örtülerek, mevsim koşulları dikkate alınarak genellikle 30-40 dakika kadar bu hamur bekletilir.

Hazırlanan hamurdan yaklaşık 150 g ağırlığında, hamur yumakları yapılır. Bunun için yeterli büyüklükte koparılan bir parça hamur iki elin arasında yuvarlatılarak börek yapılmak üzere yan yana dizilir. Hamur yumağı önce elle genişletilip inceltilerek yaklaşık 20 cm çapında daire şeklinde açılır. Bu hamurun üzerine, "bulamaç" denilen akışkan bir karışım sürülür. Bulamaç; ortalama 500 g yaş ekmek mayası, 1 litre su ve 150 g beyaz toz şekerin karıştırılması ile hazırlanır.

Bulamacın içindeki mayanın ortam sıcaklığında aktif hale geçip bulamacı ekşitmemesi için bulamacın soğuk tutulması gerekir. Bu amaçla da bulamacın içine gerektiğinde buz parçaları konulabilir. Üzerine bulamaç sürülmüş daire şeklindeki yassı hamura her iki elin parmak uçlarıyla, önce bir yönde sonra ona çapraz yönde, sıra halinde bastırılarak hamura şekil verilir.

Daha önce hazırlanan ortalama 150 g ağırlığındaki hamur 3 eşit parçaya ayrılır. Her bir parça, üzeri unlanmış tezgâh üzerinde el ile özenle açılır. Uzun ve elips şeklinde açılan hamurun ortasına, hazırlanan iç harcından ortalama 75 g konur ve hamurun kenarları içe kıvrılarak uçları birleştirilerek böreğin iç harcının dışarı akmaması sağlanır. İç harcı konulan böreklerin fırına sürülerek 10-15 dakika sürede pişirilmesi sağlanır.

Gaziantep şekerli peynir böreği sıcak veya oda sıcaklığında, bütün olarak ya da dilimlenmiş şekilde servis edilir.

  • Gaziantep şekerli peynir böreği
  • Gaziantepin 4 lezzetine tescil
  • Antep mumbar dolması
  • Antep cağırtlak kebabı
<p>Türkiye, Paris İklim Anlaşması'nı yürürlüğe koymaya  hazırlanıyor. Anlaşma 1 Ekim'de yeni yasama

Adım adım Paris Anlaşması

Kars'a mevsimin ilk karı düştü

Çalışırken emekli maaşı nasıl artar? İşte yapmanız gerekenler

Efsanevi canavar halktan saklanıyor mu? Gizli görüşmeler bile yapılmış