• $7,8567
  • €9,4704
  • 458.477
  • 1325.29
22 Ekim 2020 Perşembe 16:13 | Son Güncelleme:

Flavanol içeren besinler kalp hastalıklarını önlüyor

Flavanol içeren besinler kalp hastalıklarını önlüyor
AA

İngiltere'de yapılan araştırmaya göre flavanol açısından zengin besinler, tansiyonun düşük seyretmesini sağlayarak kalp rahatsızlığını önlüyor. Peki, flavanol hangi besinlerde bulunur?

Beslenme alışkanlıkları üzerinden yapılan araştırmalar günlük hayatta sağlıklı beslenmenin önemini ortaya koyuyor. İngiltere'de yapılan geniş çaplı araştırmayla, çay içmenin ve elma yemenin kalp rahatsızlığını önleyebileceği belirtildi.

AA'da yer alan habere göre sonuçları "Scientific Reports" dergisinde yayımlanan çalışma çerçevesinde Norfolk'ta Avrupa Muhtemel Kanser Araştırması kapsamında 20 yılı aşkındır izlenen 25 bin 618 kişinin beslenme alışkanlıkları değerlendirildi.

Reading ve Cambridge üniversitelerinden uzmanlar dahil uluslararası bir ekibin yürüttüğü çalışmada, katılımcıların besinlerden ne kadar flavanol aldıkları hesap edildi.

ÇAY VE ELMA İYİ GELİYOR

Çalışmada, kakao, çay, kabuklu yemiş, dutsu meyveler ve elma gibi flavanol açısından zengin besinlerin, tansiyonun düşük seyretmesini sağlayarak kalp rahatsızlığını önleyebileceği gözlendi.

Ekibin lideri Reading Üniversitesi'nden Profesör Gunter Kuhnle, "Çalışmamızda, flavanol tüketimi ile düşük tansiyon arasında önemli ve anlamlı bir ilişki olduğunu görmekten memnun olduk. Bu çalışma, daha önce beslenmeyle ilgili yapılan araştırmaların bulgularını doğruluyor." değerlendirmesini yaptı.

Uzmanlar, flavanol alımının artırılmasının, kardiyovasküler rahatsızlıkların azalmasını sağlayabileceğine işaret etti.

<p>TSK'ya hakaret eden CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır'a sert sözlerle yüklenen Başkan Erdoğan dü

'Darbe yapmayan ordu, CHP için 'satılmış ordu'dur'

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Besiciler, soğuk havaya rağmen sürülerinin yanına varmak için 50 kilometre yol kat ettiler

İstanbul'da toplu taşıma araçlarında koronavirüs denetimi kameralara böyle yansıdı