• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
14 Ekim 2021 Perşembe 10:23 | Son Güncelleme:

Farklı yemek arayanlara Bayburt'un meşhur lor dolması tarifi

Farklı yemek arayanlara Bayburt'un meşhur lor dolması tarifi
AA

Bayburt'un tescilli lezzeti lor dolması marka oluyor. Peki, lor dolması nasıl yapılır? Yöreye özel evelik yaprağı ile sarılan lor dolması nefis iç harcıyla hazırlanıyor. Dolmalar tepsiye dizilip pişirildikten sonra üzerinde tereyağı ile servise hazırlanıyor. İşte Bayburt'un tadına doyum olmayan tescilli lor dolması tarifi ve malzemeleri...

Bayburt'un tescilli lor dolmasını bir deneyen müptelası oluyor. Bulgur ve lor peyniri ile hazırlanan harcından yaprağının lezzetine kadar her aşaması ayrı bir marifet isteyen lor dolması tarifi favori yemeğiniz olabilir.

AA'da yer alan habere göre Bayburt'un tescilli lezzeti lor dolması, kentte kurulan kadın kooperatiflerinin girişimiyle markalaşarak Türkiye'nin dört bir yanına gönderilecek.

LOR DOLMASI NASIL YAPILIYOR?

Derin tencereye yağ konulduktan sonra süt ilave edilerek haşlanan ve soğumaya bırakılan bulgur, yağda kavrulan ince kıyılmış kuru soğan, lor peyniri, kaymak, yeşil soğan ve tuz eklenerek yoğruluyor.

Harç, mevsimine göre evelik ve pancar bitkilerinin yaprağına sarılıp zemini yağlanan tepsiye yerleştirildikten sonra üzerine süt dökülüp fırında 40 ila 45 dakika pişiriliyor. Eritilmiş tereyağı üzerine gezdirilerek servis edilen lor dolması, besleyiciliği ve hafifliğiyle dikkati çekiyor.

ŞEHRE GELEN HERKES LOR DOLMASINI FARKLI BULUYOR

Bayburt Kadınlar Birliği Kooperatifi Başkanı Leyla Karabulut, lor dolmasının kentin en güzel yöresel yemeklerinden olduğunu söyledi. Lor dolmasının özel bir tat olduğunu vurgulayan Karabulut, "Bunları ilimize gelen misafirlerimizin beğenileriyle tespit ediyorum. Hemen hemen gelen herkes lor dolmasının aromasını farklı buluyor." dedi.

Karabulut, Bayburt'un birçok yöresel yemeğinin beğenildiğini ancak gerek saklanma koşulları gerek hafifliği dolayısıyla lor dolmasının öne çıktığını aktardı. Bayburt'ta kurulan kooperatifle kadınların üretimin her alanında bulunduğunu ifade eden Karabulut, şunları kaydetti:

"Yöresel lezzetlerimizi sunabileceğimiz kooperatifimiz var. Lor dolması coğrafi işareti olan bir ürünümüz. Şu anda lor dolmasının market raflarında yerini alması için gerekli altyapı çalışmalarımızı tamamladık. İnşallah hem marketlerde hem de Türkiye'nin belli noktalarındaki kooperatiflerde temine girme şansı olacak."

PAZI YAPRAĞINDAN DA YAPILIYOR

Karabulut, lor dolmasının sütle pişirildiğine ve içerisinde besleyici gıdalar olduğuna dikkati çekerek, "Normalde ilkbaharda doğal ortamda yetişen evelik yaprağımız vardır. Sarmak için kullandığımız orijinal yaprağımız. Fakat ilkbahardan sonra bunu temin etmek ve uzun vadede kullanmak zor olduğu için pazı yaprağı da dolmamız için gayet uygun." diye konuştu.

  • lor dolması
  • Bayburtun tescilli lor dolması
  • tescilli lor dolması tarifi
  • farklı yemek
  • lor dolması tarifi
<p>Duygu Gecü Yüzseven'in sunduğu Sağlık Raporu programında Prof. Dr. Gürkan Arıkan sağlıklı doğumda

Kök hücre tedavisi hangi hastalıklara çare oluyor?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!