• $9,3138
  • €10,8519
  • 529.143
  • 1429.85
23 Eylül 2020 Çarşamba 09:25 | Son Güncelleme:

Evlerinin bahçesindeki serada yetiştirdikleri kudret narına yoğun talep

Evlerinin bahçesindeki serada yetiştirdikleri kudret narına yoğun talep
IHA

Koronavirüs sürecinde kudret narına olan ilgi arttı. Bu durumdan yararlanan Bartın'da yaşayan ikizler kudret narı yetiştirmeye başladı. Evlerinin bahçesinde yer alan seralarda kudret narı yetiştirmeye başlayan çift yumurta ikizleri Koray ve Şenay Keskin yurdun dört bir yanından sipariş alıyor.

Kudret narı meyvesinin son yıllarda popülerliği arttı. C vitamini deposu olan meyveyi yetiştirmeyi deneyen Bartın’da ikiz kardeşler kısa sürede bahçelerindeki serada ürettikleri kudret narıyla ilgi odağı oldu. Bir arkadaşlarının tavsiyesiyle kudret narı eken  çift yumurta ikizleri Koray ve Şenay Keskin, şu an taleplere yetişemiyor.

İHA'da yer alan habere göre arkadaşlarının tavsiyesi üzerine Bartın’ın Akpınar köyündeki evlerinin bahçesinde yer alan seralarda kudret narı yetiştirmeye başlayan 25 yaşındaki çift yumurta ikizleri Koray ve Şenay Keskin yurdun dört bir yanından sipariş almaya başladı.

İçeriğindeki vitamin, mineral, lif ve pek çok element dolayısıyla bağışıklık güçlendirmeye yardımcı olduğu bilinen kudret narına olan ilgi koronavirüs salgını dolayısıyla artış gösterdi.

KUDRET NARI NE ZAMAN EKİLİR?

İnternetten yaptıkları araştırmalar sonucunda kudret narının ekimi, yetişme ortamı ve faydalarına dair geniş bilgiler edinen ikiz kardeşler özellikle korona virüs salgını sonrasında talebin arttığını ve yurdun dört bir yanından sipariş geldiğini belirttiler.

Kudret narının faydalarını bizzat tüketerek anlayan müşterilerinin sürekli olarak talepte bulunduklarını da kaydeden Keskin kardeşler gelecek yıllarda artan talebe göre üretimi artırmayı hedefliyorlar.

C VİTAMİNİ OLDUKÇA BOL

Bursa’da yaşayan bir arkadaşının tavsiyesi üzerine kudret narı yetiştirmeye başladıklarını söyleyen Koray Keskin, kudret narı üretime başlama hikâyesini şöyle anlattı:

“Bursa’da bir tane arkadaşım vardı. Oda böyle çiftçilikle uğraşıyor. Ben gönder dedim hani neler yapıyorsun neler dikiyorsun diye. Oda gönderdi kiraz vs. birde bunu gönderdi bana. Bunun resmini gönderdi ve çok ilginç geldi bana. İşte bu ne dedim? Bu ne işe yarıyor dedim? Ondan öğrendim. Burada olur mu olmaz mı, orada ne zaman ekiliyor burada ne zaman ekiliyor araştırdım? Mesela ben bunu aldığımda nisan ayında ekmem gerekiyordu. Bunu internetten öğrendim. Aldım ektim ve yetiştirdim. Böyle oldu. Faydası da çok internette de var. Mesela korona döneminde insanların bağışıklık kazanması gerekiyor. C vitamini ihtiyacını karşılaması gerekiyor. Bunda da C vitamini oldukça bol.” 

FAYDASINI GÖREN İNSANLAR SÜREKLİ ALIYOR

İkiz kardeşi ile birlikte kudret narı yetiştirdiklerini ve yurdun birçok noktasından sipariş aldıklarını kaydeden Şenay Keskin ise, “Bilen insanlar zaten sürekli alıyorlar. Devamlı müşteriler var. Sürekli kullanılması gereken bir şey. Dışarıdan da isteyenler var. İşte Adana’dan istiyorlar. Urfa’dan istiyorlar. Başka yerlerden de müşterilerimiz var. Faydasını gören ve anlayan insanlar sürekli alıyorlar zaten. Faydasını görüyorlar çünkü. Şu anda korona dönemi. Bağışıklığa da iyi geliyor. Mide rahatsızlıklarına da iyi geliyor.” İfadelerini kullandı.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Başkan Recep Tayip Erdoğan'a Angola ziyaretinde  eşlik eden eşi

“Geleceği kadınlar belirleyecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu