• $7,4627
  • €9,024
  • 437.81
  • 1524.49
20 Haziran 2020 Cumartesi 14:10 | Son Güncelleme:

Evi o şekilde temizliyorsanız omurga sağlığınız tehlikede! İşte sağlık için temizlik teknikleri

Evi o şekilde temizliyorsanız omurga sağlığınız tehlikede!  İşte sağlık için temizlik teknikleri
DHA

Ev temizliği denilince yerlerden camlara ve koltuklara kadar her detay akla geliyor. Birçok insan ev temizliğinde yaptığı hatalar yüzünden bel ve omurga sağlığını riske atıyor. Ev işleri yapılırken vücudun düz pozisyonda olması gerektiğini belirten uzmanlar, ev temizliğinde vücut sağlığını korumanın püf noktalarını anlattı. İşte sağlıklı omurga için süpürme teknikleri...

Ev temizliği yaparken eğilip kalkma ve ani hareketler omurga sağlığını tehlikeye atıyor. Ev işleri yapılırken vücudun düz pozisyonda olması gerektiğini belirten Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr.Şadiye Sarataş “Omurga sağlığınız için yerleri eğilerek değil, uzun saplı paspasla silin. Evi süpürürken öne doğru eğilip kaslarınıza yük bindirmeyin, süpürge sapını uzatın ve dik pozisyonda kalmaya özen gösterin.” dedi.

DHA'ya açıklamalarda bulunan Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Şadiye Sarataş, ev temizliğinde aşırıya kaçanları omurga sağlığı hakkında uyardı. Vücudun ağrımaması için temizliğin yavaş ve zamana yayılarak yapılması gerektiğine dikkat çeken Dr.Sarataş, “Temizlik sırasında uzun süre aynı pozisyonda kalmayın. Kaldırdığınız eşyaların ağır olmamasına dikkat edin. Eşya taşırken vücudunuza yakın olmasına dikkat edin Gerekiyorsa başkalarından yardım alın.” diye konuştu.

EĞİLEREK YER SİLMEYİN

Ev işleri yapılırken vücudun düz pozisyonda olması gerektiğini belirten Dr. Sarataş, şu tavsiyelerde bulundu: 

“Eğilerek yer silmeyin. Bunun yerine uzun saplı paspas kullanın. Evi süpürürken öne doğru eğilip kaslarınıza yük bindirmeyin, süpürge sapını uzatın ve dik pozisyonda kalmaya özen gösterin. Ütü yaparken, ütü masasını boyunuza göre ayarlayın ve masaya yakın durun. Belden çok fazla öne eğilmeyin, tezgâhta çalışırken, gövdenizin çok uzakta kalmamasına dikkat edin. Dizlerin üzerinde durmanızı gerektirecek bir iş yapılacaksa, dizlik kullanın ya da dizin altına minder gibi yumuşak bir dayanak kullanın.”
<p>Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, koronavirüs aşısına dai

Bakan Koca paylaştı: Aşı uygulaması hakkında pratik bilgiler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Balıkçıların buz tutan nehirdeki zorlu mücadelesi

Türkiye'nin ''en yüksek ayaklı viyadüğü'' Eğiste Viyadüğü'nde yüzde 22'si tamamlandı