• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
12 Ekim 2020 Pazartesi 11:11 | Son Güncelleme:

Evde fark edilmeyen canlılar olan akarlara dikkat!

Evde fark edilmeyen canlılar olan akarlara dikkat!
DHA

Kışın evler yeterince havalandırılmadığında bazalar, dolap içleri ya da perdeler gibi bazı yerlerde akarların yaşadığını belirten uzmanlar, akarların egzama, akne ve astım ataklarını artırdığını söyledi. Peki, akarlar nasıl gider?

Evde fark edemediğimiz ve gözle göremediğimiz küçük canlılar kışın gelmesiyle ortaya çıkıyor. Bu canlının adı ise akarlar. Evdeki tozların ana kaynağının akarlar olduğuna dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran, akarlara etkili mücadele yöntemlerini sıraladı. İşte akarlarla ilgili bilinmesi gerekenler...

DHA'ya açıklamalarda bulunan Medipol Mega Üniversite Hastanesi Aile Hekimi ve Fitoterapi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Serhat Koran, kışın gelmesiyle birlikte yeterince havalandırılmayan evlerdeki akar tehlikesine karşı uyararak şu şekilde konuştu:

“Kış aylarında havaların soğumasıyla birlikte hastalıklardan korunmak için ya da üşütmemek adına camlar pencereler kapatılır ve kombi ya da sobalar ile evler iyice ısıtılır. Bu duruma bir de evlerin yeteri kadar havalandırılmaması eklenince korona ya da gripten korunalım derken başka bir tehlikeyle yüz yüze kalırız. Bu tehlike mite dediğimiz akarlardır. Çünkü akarlar kapalı, nemli ve 20 °C üzerindeki ortamları çok sever ve bu ortamda rahatlıkla çoğalabilirler. Sonuç olarak akarlar; alerjik rinit, egzama, akne, kronik bronşit ya da astım ataklarının sıklaşmasına neden olur.” 

"SULU YA DA HEPA FİLTRELİ SÜPÜRGE KULLANIN "

Akarların, gözle görülemeyen küçük canlılar olduğuna değinen Dr. Koran, şöyle devam etti: 

“Yaşamaları için en ideal ortam 20-30 °C ve yüzde 60 ila 70 nemdir. Evimizde bir türlü kurtulamadığımız tozların da ana kaynağı aslında akarlardır. Beslenmelerini vücudumuzdan dökülen deri parçaları, saç, kıl, kepek ve diğer organik maddelerden sağlarlar. Ev içerisinde en rahat yaşadıkları ortamlar yatak altları, yastık, yorgan, halı, hurç ve perdelerdir. Akarlardan korunmak için en ideal yöntem evlerin sık sık havalandırılmasıdır. 50 °C üstü ısılarda yaşayamadıkları için yıkanabilir kıyafet ve ev tekstili ürünleri yüksek ısıda yıkanması da akarlardan kurtulmamızı sağlayacaktır. Diğer yandan evlerdeki halı sayısını mümkün olduğu kadar azaltmamız önemli bir koruyucu yöntem olacaktır. Ayrıca kullandığımız elektrikli süpürgenin suya çeken ya da hepa filtreli olmasına da akarlardan kurtulmamıza destek olur. Çünkü diğer elektrik süpürgeleri halı ya da kumaş örtülerdeki akarların tekrar havalanmasına neden olarak daha fazla akar ile maruz kalınmasına neden olur.”

AKARLAR NASIL GİDER?

Dr. Koran, her ne kadar evi sık sık havalandırsak, kıyafetleri yıkasak, her gün süpürsek de akarlardan tamamen kurtulmanın mümkün olmayacağını ifade ederek, şu tavsiyelerde bulundu: 

“Yatak bazaları, dolap içleri ya da perdeler gibi sürekli temizleyemediğimiz bazı yerlerde akarlar yaşamaya devam edecektir. Evimizdeki akarları en aza indirmek için tüm bu önlemlere ek olarak bitkilerin gücünden de faydalanabiliriz. Aromaterapi yağları, doğadaki organik bitkilerin özünden hazırlanan yağlardır. Yapılan çalışmalarda bazı aromaterapi yağlarının akarların çoğalmasını azaltıcı hatta öldürücü etkisi olduğunu gösterilmiştir. Karanfil, palmarosa ve biberiye uçucu yağları akarlarla mücadelede en etkili yağlardır. Her üç yağında akarların yok edilmesinde etkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur."

“BU TARİFİ HER GÜN AŞIRI EVİNİZE SIKIN”

Akarlarla mücadelede yağların nasıl kullanıldığını anlatan Serhat Koran, şu şekilde kolay bir tarif önerisinde bulundu:

"Spreyli bir şişe içerisinde yarım litre su koyup içerisine 2 çay kaşığı karanfil ve palmarosa, 1 çay kaşığı da biberiye yağı ekleyerek hazırladığımız karışımı, 1 hafta boyunca gün aşırı sabah akşam yatak altları, nevresimler, hurçlar, perdeler ve diğer tozlanan alanlara sıkarsak alacağımız önlemler akarlardan kurtulmamızda büyük fayda sağlayacaktır. Ayrıca sert yüzeyleri de sirkeli suyla silmemiz de o bölgede uzun süre akar üremesini engellemede büyük yarar sağlayacaktır.”
Editör: Eda Cabul <a href='#0' class=''>eda.cabul@turkmedya.com.tr</a>

Altın yükselişe mi geçiyor, yatırımcılar ne yapmalı?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Uzmanların sırrını çözemediği 8 gizem

KKTC'de yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ant içti