• $8,4705
  • €10,2921
  • 501.151
  • 1441.33
23 Mayıs 2020 Cumartesi 12:53 | Son Güncelleme:

Ev yapımı şeker ve çikolata tarifi

Ev yapımı şeker ve çikolata tarifi
DHA

Evde şeker ve çikolata yapılır mı? Evde şeker nasıl yapılır? gibi soruların cevabı merak ediliyor. Koronavirüs bayram alışkanlıklarını ve mutfakta tarifleri de değiştirdi. Bunlardan biri de ev yapımı şeker ve çikolatalar oldu. Hem virüse karşı tedbir alan hem de vaktini değerlendirenler kendi şekerini yapıyor. İşte size evde kolayca yapabileceğiniz şeker ve çikolata tarifi...

Ev yapımı şeker ve çikolata tarifi merak ediliyor. Bu sene bayramın evde geçmesi mutfakta farklı tarif denemelerine ön ayak oluşturdu. Bunlardan biri de evde şeker ve çikolata yapımı oldu. Virüse karşı kendi tedbirini alan vatandaşlar çikolatasını ve şekerini kendi evlerinde yapıyor. Peki, evde şeker ve çikolata nasıl yapılır?

Bayram denilince akla ilk gelen tatlı, şeker ve çikolatadan mahrum kalmamak için Fransız şef Franck Bruwier, evde kendi şeker ve çikolatasını yapmak isteyenlere pratik tarifler verdi.

Ramazan Bayramı akıllara rengarenk şekerler ve çikolataları getiriyor. Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs bayram alışkanlıklarında da değişikliklere sebep oldu. Kimi insanlar geleneği bozmamak için ikramlık şekerlemeler alırken, kimisi de bu şekerlemeleri evde yapmanın yolunu araştırıyor. Marketlerde, kuruyemişçilerde, pazarlarda satılan ve herkesin elleriyle seçip poşetlere doldurduğu şekerlerin risk olduğunu düşünenler için İstinye Üniversitesi Gastronomi Bölümü’nde baş şef olarak eğitim veren Fransız şef Franck Bruwier, evde yapılabilecek ve son derece kolay çikolata ve şeker tariflerini paylaştı.

DHA'ya açıklamalarda bulunan Ünlü şef Bruwier, “Bayram için evde çikolata yapmak kolay. Herkese iyi bayramlar" diyerek, çilekli, kirazlı, domatesli karamel ve kayısı, üzüm, ceviz ile susamdan oluşan çikolata yaptı.

İSTENİLEN HER MALZEME İLE PRATİK KARAMEL TARİFİ

Şef Bruwier; çilek, kiraz, domates, badem, ceviz veya istenilen her malzemenin içinde yer alabileceği karamel tarifi verdi. Bu basit ve meyvelerden de faydalanılarak yapılan şekerlemenin reçetesi şu şekilde:

“200 gram şekerin içine 100 gram su eklenerek; altın rengine gelene kadar pişiriliyor. Daha sonra kullanılmak istenilen malzemeler tek tek, bir kürdan yardımıyla ya da saplarından tutularak karamelin içine ardından da susama batırılarak servis edilebilir.”

MEYVE VE KURUYEMİŞ ZENGİNİ ÇİKOLATA TARİFİ

Tatlı ihtiyacını karşılamak için en sık tercih edilen çikolata için ise, şefin tarifi şöyle:

“200 gram bitter çikolata; 20 gram kayısı ve üzüm, 20 gram fındık, ceviz, badem ve susam kullanarak meyve ve kuruyemiş zengini çikolata yapabiliriz. Bunun için çikolatayı kısık ateşte yavaşça eritiyoruz. Ardından pişirme kağıdının üzerine döküp üzerine kullanmak istediğimiz malzemeleri keserek ekliyoruz. Buzdolabında bu çikolatanın 20 dakika kadar donmasını bekliyoruz. Donmuş çikolatayı elimizle ya da kaşık yardımıyla kırıp, servis edebiliriz.”


<p>Pendik'te drift yaparken iki sürücüden biri kaza yaptı, diğeri yoldakilerin üzerine aracını sürdü

İstanbul'da drift dehşeti! Otomobili vatandaşların üzerine sürdü

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü