• $9,3358
  • €10,8656
  • 529.743
  • 1417.7
26 Eylül 2020 Cumartesi 10:14 | Son Güncelleme:

Ev hanımlarının yaptığı su böreği Türkiye'nin dört bir yanına gidiyor

Ev hanımlarının yaptığı su böreği Türkiye'nin dört bir yanına gidiyor
DHA

Erzurum'da su böreği imalathanesinde işe alınan 20 ev kadını, börek yaparak aile bütçelerine hem katkı sağlıyor hem de diğer kadınlara örnek oluyor. İşin uzmanı olan ev kadınlarının yaptığı su böreği Türkiye'nin dört bir yanına kargoyla gönderiliyor.

Su böreği Erzurumlu kadınların iş kapısı oldu. Erzurum'da su böreği imalathanesinde işe alınan 20 ev kadını, börek yaparak aile bütçelerine katkı sağlıyor. İş yeri sahibi Mehmet Büçge, işin uzmanı olan ev kadınlarının yaptığı su böreğini Türkiye'nin dört bir yanına kargoyla gönderdiklerini söyledi.

DHA'da yer alan habere göre Merkez Aziziye ilçesi Dadaşkent semtinde Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) desteğiyle su böreği imalathanesi açıldı. 

GÜNDE 80 TEPSİ SU BÖREĞİ AÇILIYOR

Makine ve ekipmanları tamamlanan iş yerinde, su böreği üretimi için ev kadınları tercih edildi. Çalışmak isteyen ev kadınları arasında su böreği yapmayı bilen ve becerikli olanların işe alındığı imalathanede, geçen yıl üretim başladı. Sabah 08.00'de mesaiye başlayan ev kadınları saat 16.00'ya kadar günde ortalama 80 tepsi su böreği açıyor. Annelerinden öğrendikleri usulleri üretime yansıtan kadınlar, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri altında çalışmalarını sürdürüyor.

"BURADAN KAZANDIĞIM PARAYLA ÇOCUKLARIMI OKUTUYORUM"

İmalathane sorumlusu Selin Kasımoğulları, iş yerini açmaya karar verdiklerinde çalışmak isteyen ev kadınlarına çağrıda bulunduklarını belirterek, "Çok sayıda kadın müracaat etti. Ancak biz becerikli, deneme sürecinde bu işe eli yatkın arkadaşları işe aldık. İş yerinde 20 kadın olarak çalışıyoruz. Anne ve ninelerimizden nasıl öğrendiysek su böreğini aynı şekilde burada yapıyoruz. Burada güzel bir üretim yeri oluşturduk. Burada ev hanımları olarak hem çalışırken eğleniyoruz hem de ev bütçesine katkı sağlıyoruz." diye konuştu.

Su böreği imalatçısına arkadaş tavsiyesiyle geldiğini belirten 3 çocuk annesi Yurdan Onay, "İyi börek yaparım, arkadaşım tavsiye edince ben de geldim. Buradan kazandığım parayla çocuklarımı okutuyorum." dedi.

"EVLERİNDE YAPTIKLARI GİBİ BÖREK YAPIYORLAR"

Su böreği imalatçısının sahibi Mehmet Büçge, ev kadınlarıyla çalışmanın kolay olduğunu belirtti. Ev kadınlarının işin uzmanı olduğunu ayrıca bir eğitim gerektirmediğini ifade eden Büçge, şunları söyledi:

"TKDK'dan aldığımız 700 bin liralık destekle börek imalatı makine ve ekipmanlarını temin ettik. İş yerinde ev kadınlarının istihdamını tercih ettik. Evlerinde yaptıkları gibi su böreği yapıyorlar. Ev hanımlarıyla çalışmak hem hijyen açısından hem de iş verimi açısından çok iyi. İş yerimizde kadınlarımızın istihdamına ve aile bütçelerine katkı sağlıyoruz. Firma olarak TKDK'dan alacağımız yeni destekle yeni yatırımlar planlıyoruz. Paketlemeye geçerek, su böreğinin donmuş ürün halinde ulusal zincir marketlerin raflarında sattırmayı planlıyoruz. 6 ay gibi bir sürede bu çalışmayı bitirmeyi hedefliyoruz. Su böreğinin Erzurum adına coğrafi tescil belgesi alması bizim işlerimizi de olumlu etkiledi. Tescilli bir ürünü satmak bizim için ayrı bir mutluluk kaynağı."
<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Haftanın gündemine oturan en önemli gelişmelerden biri Uzay Yolu

Elon Musk ve Jeff Bezos arasında sular durulmuyor | TeknoZone #5

Cerrahpaşa'da yeni yoğun bakım servisleri açıldı

Kargaların şaşırtıcı zekası ve alet kullanabilme becerisi

Dev şirketlerinin logolarındaki gizli anlamlar