• $8,4051
  • €9,9788
  • 489.177
  • 1408.81
30 Temmuz 2020 Perşembe 11:42 | Son Güncelleme:

Etin yanında turşu yemek sağlıklı mı? Turşunun faydaları

IHA

Birçok kişi kurban etinin yanında acı biber, lahana ve salatalık gibi sosları ve turşuları tercih ediyor. Uzmanlar, koruyucu madde içermeyen turşuyu tavsiye ediyor. Peki, etin yanında turşu faydalı mı? İşte kurban etinin yanında turşu tüketimi için öneriler...

Kurban Bayramı öncesi Eskişehir'de turşu satışları arttı. Çünkü birçok insan etin yanında turşu tüketmeyi seviyor. Kurban etinin yanında en çok yakışan acı biber, lahana ve salatalık turşusu ilgi görürken, suyu ve acı sos da yoğun satılıyor. Fazla tüketilmesinin zararlı olduğu bilinen turşu, kurban etinin yanında lezzet katsa da az yenmesi tavsiye ediliyor. İşte kurban etinin yanında turşu tüketimi konusunda öneriler...

İHA'da yer alan habere göre Kurban Bayramı'nın yaklaştığı günlerde etin lezzetini daha da arttırdığı belirtilen turşu, Eskişehirliler tarafından büyük ilgi görüyor. Vatandaşlar, koronavirüs sebebi ile uzun süre kapalı kaldıktan sonra yeni dönem için taze ürünlerini hazırlayan turşucularda, bayram öncesi zaman zaman kuyruk oluşturuyor. 

Yaklaşık 30 yılık turşucu olarak Eskişehir’deki vatandaşlara hizmet eden Ünal Atalay, Kurban Bayramı'ndan önce turşuya olan vatandaşların ilgilisini anlattı. Atalay, şu şekilde konuştu:

“Eskişehir’de halkımız turşu tüketimini seviyor. Özellikle etin yanında turşuyu seviyor. Onun için çok tüketiliyor. Kurban Bayramında özellikle acı sosumuz ve lahana turşumuz çok tüketiliyor. Bunun sebebinin, turşunun sindirim sistemini güçlendirdiği ve metabolizmayı hızlandırdığı için diye düşünüyorum. Acı biber de etin yanında yakıştığı için özellikle Eskişehir’de bir gelenek olmuş. Müşterilerimiz çok tüketiyor.” 

ETİN YANINDA EN ÇOK HANGİ TURŞULAR SEVİLİYOR?

Sıcak günlerde kurban etinin yanında tüketilmesini tercih edilen turşu hakkında bilgi aktaran Atalay, “Etin yanında lahana turşusu, salatalık turşusu ve pancar turşusunu öneriyoruz. Sonrasında da turşu suyumuz özellikle sindirim sisteminde faydalı olduğu için tüketebilirler.” dedi.

SATIŞLAR YÜZDE 100 ARTTI

Yeni sezonda yeni kurdukları turşularla kısa süre önce dükkânını açtığını belirten Atalay, Kurban Bayramı nedeniyle günlük satışında yüzde 100 civarında bir artış olduğunu, turşu ve turşu suyunun çok tüketildiğini belirtti.

TURŞUNUN FAZLASI ZARAR

Birçok yemeğin yanında lezzet katmak için kullanılan turşu, en çok etin yanında yakışıyor. Ancak turşucu Atalay, turşu kurmakta çeşitli maddeler kullandığı için fazla tüketilmesinin zararlı olduğu belirti. Atalay, şu bilgileri paylaştı:

“Toplamda açıkta bizim 25 çeşit turşumuz var. En çok sattığımız salatalık turşusu, acı biber turşusu ve lahana turşusu. Bir de müşterilerimiz etin yanında turşu suyunu çok tercih ediyorlar. Et biraz yağlı olduğu için müşterilerimiz turşu suyunu da çok tüketiyorlar. Ancak biz şunu öneriyoruz; turşu tüketin, ama her şeyin fazlası zarar. Etin de öyle, turşunun da öyle. Fazla tüketmeyi tavsiye etmiyorum. Bir de turşunun doğalını tüketsinler. Güvendikleri yerden alsınlar. Ev yapımı veya güvendikleri yerden alsınlar.” 

“KORUYUCU MADDE İÇERMEYEN TURŞU ALIN”

Turşucu Atalay, koruyucu madde içermeyen turşunun tercih edilmedi gerektiği ifade ederek şunları söyledi:

“Bizim ürünlerimizde koruyucu olmadığı için bu sıcaklarda turşular normalde yumuşuyor, eriyor. Marketten aldığınız ürünlerin çoğunda koruyucu madde var. Bu sebeple erime yapmaz. Biz yeni ürünlerimizle açtığımız için şu anda erime yapmaz. Sıkıntı yaşamıyoruz. Onun için müşterimize şunu tavsiye ediyoruz; yapabiliyorlarsa kendileri evde yapsınlar, yapamıyorlarsa güvendikleri yerlerden doğal olan ürünleri alsınlar.”
<p>Türkiye'deki yangın felaketi devam ederken Yunanistan'ın, Türkiye'ye itfaiye uçağı göndermeye haz

Komşu yine boş konuştu

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor