• $9,5077
  • €11,0502
  • 550.226
  • 1519.25
24 Mayıs 2021 Pazartesi 09:43 | Son Güncelleme:

Erken teşhis rahim ağzı kanserinden kurtarıyor

Erken teşhis rahim ağzı kanserinden kurtarıyor

Rahim ağzı kanseri kadınlarda en çok görülen kanser türlerinin başında geliyor. En sık ölüme neden olan ikinci kanser türünün olduğunu söyleyen uzmanlar, rahim ağzı kanserinin tamamen engellenebilen bir kanser türü olduğunu belirtti. İşte yapılması gerekenler...

Rahim ağzı kanseri tedavisi birçok kişi tarafından araştırılıyor. Uzmanlar, doğru aşılama politikaları ve Pap Smear testi ile bu hastalıktan kurtulmanın mümkün olduğu görüşünde. Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Gökçü, "Bu kanserin sebebi HPV virüsü olduğu için aşı yaptığımızda bu kanseri engelleyebiliyoruz. Önümüzdeki yüzyıl içerisinde dünyada aşı yoluyla engellenebilen ilk kanser rahim ağzı kanseri olacak. Bunu başarmamız için 45 yaş altındaki her kadının ve 9 yaşından büyük her kız çocuğunun aşılanması gerekiyor." dedi.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

30 yaşından küçük kadınların yılda bir defa Pap Smear testi yaptırması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Mehmet Gökçü, rahim ağzı kanseri tedavisi için şunları söyledi:

"30 yaşından büyükler ise 3 kez ardışık smear sonucu negatif ise 2-3 yılda bir smear testi tekrarlanmalıdır. HPV rahim ağzına bulaştıktan sonra HPV'nin kansere yol açması 10 yıl veya daha fazla bir süre alıyor. On yıl içerisinde rahim ağzı kanseri gelişmeden, önce enfeksiyon sonra prekanseröz lezyonlar gelişiyor. Sonuçta HPV virüsü olan hastaların yaklaşık yüzde 3 ila 4'ü kansere dönebiliyor. Bu on yıl içerisinde sağlıklı kadınların doktorlarına gidip bir Pap Smear ve HPV taraması yaptırması durumunda biz bunu erken safhada tespit ediyoruz. Daha kansere dönmeden çok basit günübirlik girişimlerle kansere ilerleyecek dokuyu çıkarıp hastalarımızı tedavi ediyoruz. Kısaca rahim ağzı kanseri tamamen engellenebilen bir kanser türü."
  • rahim ağzı kanseri
  • kadınlarda rahim ağzı kanseri
  • rahim ağzı kanseri tedavisi
<p>Rusya'da bubrik, Rize'de kel simit  olarak sofraları süslüyor. 150 yıllık geçmişiyle kentin vazge

“Kel simit” için uzun kuyruk

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu