• $7,8424
  • €9,2967
  • 485.14
  • 1211.49
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
29 Haziran 2020 Pazartesi 16:44 | Son Güncelleme:

Epidural analjezi yöntemi nedir? Ağrısız doğum sağlıklı mıdır?

Epidural analjezi yöntemi nedir"  Ağrısız doğum sağlıklı mıdır"
IHA

Hamileliğin son dönemindeki ağrılar anne adaylarını ağrısız doğuma (epidural analjezi) yönlendiriyor. Anne adaylarının artık ilk tercihinin ağrısız doğum olduğunu belirten uzmanlar, epidural analjezi hakkında bilgi verdi. İşte ağrısız doğumla ilgili merak edilenler...

Sağlıklı doğum yöntemleri araştırılıyor. Son yıllarda epidural analjezi yöntemi ile ağrısız doğum tercihinin arttığını söyleyen uzmanlar, bebeğin ve annenin sağlığına yönelik tavsiyelerde bulundu. İşte ağrısız doğum ve diğer doğum yöntemleriyle ilgili merak edilenler...

İHA'ya açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. S. Erdem Özhan, anne adaylarının tercih ettiği ağrısız doğum (epidural analjezi) hakkında önemli bilgiler paylaştı. Opr. Dr. S. Erdem Özhan, şunları söyledi:

"Ağrısız doğum (epidural analjezi) normal doğumun ağrı duyulmadan gerçekleşmesidir. Bu yöntemde doğum ağrılarının hissedilmemesi anneye konforlu doğum sağlar. Bebeğin ve annenin sağlığını olumlu yönde etkiler. Doğum süresince anne yorulmadığı için doğuma aktif olarak katılabilmekte uyanık, ağrısız olduğu için doğum sonrası anne ve bebek bağlanması daha rahat olabilmekte ve bebeğine daha rahat bakabilmektedir. Ağrısız doğum tarihte 19. yüz yılda kraliçe Victorya’nın doğumunda kullanılmasından dolapı prenses doğum olarak halk arasında biliniyor.” 

"DOĞAL OLANI NORMAL OLANIDIR"

Dr. Özhan, anne adayları için şu bilgileri verdi:

“Ağrısız doğum da olmazsa olmaz annenin bu doğum için uyumlu, bilinçli olması önemlidir. Anne adayının aktif faza gelene, ağrıları normal seyrinde olana kadar epidural analjeziye başlamıyoruz. Dolayısıyla bu süreç içinde azda olsa ağrıları ve kasılmaları hissedebilmesi gerekmektedir. Epidural analjezi de çok az ilaç kullanmaktayız. Ciddi olmayan yan etkileri vardır. Ağrısız ve sağlıklı doğum her annenin en doğal hakkıdır. Özellikle doğum ve doğum da oluşan ağrı anne adayının sezaryen doğuma yönlendiriyor. Fakat epidural analjezi yönteminde ağrısız olduğu için anne adayını normal doğuma yönlendirmektedir. Tüm anne adaylarına sağlıklı ağrısız doğumlar diliyorum.”
<p>Azerbaycan ordusunun topraklarını Ermenistan işgalden kurtarmak için başlattığı operasyonların sü

Azerbaycan, Gubadlı'daki işgalci Ermenistan birliklerini top atışıyla imha etti

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Brezilya'dan gelen bir gemide 220 kilogram kokain ele geçirildi

A101 22 Ekim 2020 aktüel ürünler kataloğunda neler var?