• $8,2898
  • €10,1083
  • 490.682
  • 1445.99
23 Nisan 2021 Cuma 15:50 | Son Güncelleme:

En sık yapılan o hata çocuğun beyin gelişimine zarar veriyor

En sık yapılan o hata çocuğun beyin gelişimine zarar veriyor

Ebeveynler kimi zaman çocukları cezalandırmak için korkutur ve bunu basit bir el hareketiyle yaparlar. Fakat uzmanlar, çocuklara karşı hafif diye nitelendirilen şaplak atmanın beyin gelişimine zarar verdiğini söyledi. Harvardlı araştırmacıların çocukların beyin gelişimiyle ilgili dikkat çektiği detaylar haberimizde...

Birçok anne baba farkında olmadan çocukların beyin gelişimine zarar veriyor. Yeni bir araştırma çocuklara şaplak atmanın beyin gelişimi üzerindeki etkilerine ışık tuttu.

Independent'te yer alan habere göre çocuklara hafif bir şaplak atmak beyinlerine zarar veriyor. Pek çok ebeveyn, yanlış bir şeyi tekrarlamaması için çocuklarının popolarına hafif bir şaplak atılması gerektiğini iddia edebilir. Ancak bu ebeveynler, çocuklarının beyin gelişimini etkileyebileceklerinin farkında olmalı.

147 ÇOCUĞUN BEYİN AKTİVİTELERİ İNCELENDİ

Harvard Üniversitesi'nden araştırmacılar, bedensel cezaların çocukları nasıl etkileyeceğini görmek için 10 ve 11 yaşlarında 147 çocuğun beyin aktivitelerini inceledi.

Araştırmacılar, her çocuğa korkmuş görünen ve duygu yansıtmayan yüz ifadelerinin yer aldığı fotoğraflar gösterdi. Çocuklar bunlara bakarken bilim insanları da beyinlerindeki aktiviteyi gözlemledi.

Bu deney düzeneği, çocukların beyinlerinin yüz ifadelerine farklı şekillerde tepki verip vermeyeceğinin anlaşılması için tasarlanmıştı. Araştırmacılar, evde şaplak atılan çocuklarla atılmayanların beyin aktivitelerinin de ayrışacağını umuyordu.

Bunun sonucunda şaplak atılan çocuklarda, beynin tehditlere yanıt veren bölgesi prefrontal korteksteki sinirsel aktivitenin daha yoğun olduğu görüldü.

Çalışmanın yazarları, "Korku dolu yüzler beynin birçok bölgesinde nötr yüzlere kıyasla daha yoğun bir aktiviteye neden oldu. Ayrıca şaplak atılan çocukların prefrontal korteksinin birden çok bölgesi korku dolu yüzlere, nört yüzlerden daha fazla tepki verdi. Üstelik bu tepki, hiç şaplak atılmamış çocukların verdiğinden daha büyüktü." ifadelerini kullandı.

Dahası, araştırmanın bulguları, bu yoğun sinirsel aktivitenin istismara uğrayan çocuklarda kaydedilen aktiviteyle boyut açısından benzer olduğunu ortaya koydu.

Bu da şaplakla büyüyen çocukların beyin gelişiminin, daha sert şiddet biçimlerine ve kötü muameleye maruz kalan çocuklarla benzer şekilde etkilenebileceği anlamına geliyordu.

Hakemli bilimsel dergi Society for Research in Child Development Journal'da yayımlanan araştırmanın yazarları, bunu şöyle açıkladı:

"Korkulu yüzlerin harekete geçirdiği aktivite, beynin hiçbir bölgesinde, istismara uğrayan çocuklar ve şaplak atılan çocuklar arasında farklılık göstermedi."

AKIL SAĞLIĞI SORUNLARINA DİKKAT

Harvardlı araştırmacılar ayrıca şaplak atmanın, ileri yaşlarda görülebilecek anksiyete ve depresyon gibi akıl sağlığı sorunlarının yanı sıra davranış sorunları ve madde bağımlılığıyla bağlantılı olabileceğini vurguladı.

Araştırmanın yazarlarından Profesör Katie A McLaughlin, "Aileleri fiziksel cezaya başvuran çocukların anksiyete, depresyon, davranış sorunları ve diğer akıl sağlığı sorunlarıyla karşılaşma ihtimalinin daha yüksek olduğunu biliyoruz." dedi ve ekledi: "Ancak çoğu kişi, şaplak atmayı bir şiddet biçimi olarak görmüyor."

  • çocuklarda beyin gelişimi
  • Harvardlı araştırmacılar
  • şaplak atmak
  • beyin gelişimi
<p><strong>KORUYUCU AİLE OLMANIN ŞARTLARI NELERDİR?</strong></p><ul><li>Korucu Aile olmak isteyen ki

Evlatlık edinmek ve koruyucu aile olmak arasında ne fark var?

Tunceli'deki Çırtan Şelalesi ziyaretçilerini büyülüyor

Tunceli'de 'koca engerek' görüldü

Gaziantepli baklavacıları bayram telaşı sardı