• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
05 Mart 2020 Perşembe 10:23 | Son Güncelleme:

Elma sirkesi nasıl yapılır? Faydalarına inanamayacaksınız

Elma sirkesi nasıl yapılır" Faydalarına inanamayacaksınız

Sirkenin vücuda birçok faydası bulunuyor. Sirke çeşitleri arasında yer alan elma sirkesi yapımı ise en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Özellikle hanımların mutfakta çok kullandığı elma sirkesi evde nasıl yapılır merak ediliyor. İşte size elma sirkesinin tarifi... “Evde elma sirkesi nasıl yapılır?” sorusunun yanıtı haberimizde…

Sağlıktan temizliğe kadar birçok faydası bulunan elma sirkesinin tarifi merak edilen konular arasında yer alıyor. Sirkeler arasında en sık tercih edilen elma sirkesi evde nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Merak ediliyor. Elma sirkesi sağlık için çok faydalıdır ve bu nedenle sıklıkla tercih edilmektedir. Yapımı kolay ve pratik olan elma sirkesi sıkça tercih ediliyor.

Malzemeler

2 adet elmanın kabuğu

750 ml temiz içme suyu ( 1 litreden biraz az )

Bir çay kaşığı şeker

Bir çay kaşığı tuz

1 lt'lik cam kavanoz

ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

Listede belirttiğimiz miktarda elmalarınızı hazırlayınız. Kabuklarını biraz kalınca soyarak kavanozun içine doldurunuz. Ardından su, şeker ve tuz ekleyerek kavanozun ağzını sıkıca kapatınız. Evinizde ışık almayacak bir yere bırakınız ve burada 10 gün boyunca bekletiniz.

MALZEMELER

8-9 adet doğal elma

2 litre temiz su

2 yemek kaşığı bal

1 tatlı kaşığı tuz ( kaya tuzu olursa daha iyi olur )

2 litrelik kavanoz veya bir kap

YAPILIŞI

Elmaların sap ve çekirdeklerini ayıklayın ve güzelce doğrayarak temiz bir kap içerisine bırakınız. Üzerini hafif olarak geçecek kadar su ekleyin, diğer malzemeleri kavanozun içine koyun. Kap üzerine bir tülbent örtün. İlk günlerde her gün ve ileriki haftalarda ise haftada bir defa karıştırınız. İlk haftanın bitmesinin ardından kavanozun ardında küçük sirke sinekleri görmeye başlayacaksınız. Bu normal bir durumdur. Sirkenin oluşması için en az 2 ay beklemeniz gerekecektir. Sirke hazır hale geldiğinde içerisinde bir tabaka mantar küfü oluşabilir. Bu da yine normal bir durumdur.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü