• $ 6,8158
  • € 7,4344
  • 380.418
  • 103024
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
06 Nisan 2020 Pazartesi 13:46 | Son Güncelleme:

El ve ayak yanmaları hangi hastalığın habercisi olarak görülüyor?

Cilt hastalıklarında bazı belirtiler önemli hastalıkların habercisi olarak görülüyor. Bunlardan biri olan el ve ayak yanmaları şikâyetlerinin sebepleri merak ediliyor. Bu durumun pek çok sebebi olabileceğini belirten Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, el ve ayak yanmalarının sadece nörolojik hastalarda değil, endokrin, psikiyatrik, kemik, eklem ve damar hastalıklarında da görüldüğüne dikkat çekti. İşte detaylar…

El ve ayak yanmaları şikâyetlerinin sebepleri merak ediliyor. Cilt hastalıkları araştırılıyor. El ve ayak yanmalarının pek çok sebebi olabileceğini belirten Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, el ve ayak yanmalarının sadece nörolojik hastalarda değil, endokrin, psikiyatrik, kemik, eklem ve damar hastalıklarında da görüldüğüne dikkat çekti.

İHA'ya açıklamalarda bulunan Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, el ve ayak yanmaları hakkında bilgiler verdi. Bu şikâyet ile çok karşılaştıklarını el ve ayak yanmaları çok sık rastladıkları bir durum olduğunu belirterek hastalığın birçok nedeni olduğunu söyleyen Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, sadece nörolojik hastalarda değil, endokrin, psikiyatrik, kemik, eklem ve damar hastalıklarında da görüldüğüne dikkat çekiyor. Hatta cilt hastalıklarının bile ayaklar ve ellerde yanmaya sebep olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam ediyor: “En çok gördüğümüz hasta popülasyonu diyabet (şeker) hastaları veya insülin direnci olanlardır. Sürekli yüksek oranda karbonhidrat tüketimi ve obezite, insülin direncine veya diyabete sebep oluyor. Bazen diyabet veya insülin direnci tanısı konmadan önce bile ilk belirti olarak el ve ayak yanmaları ortaya çıkabiliyor. Ayrıntılı testlere rağmen el- ayak yanmalarının nedeni bazen maalesef saptanamıyor” dedi.

Daha çok ayak yanması şikayetinin ön plana çıktığını belirten Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, “El ve ayak yanmaları genellikle yavaş bir şekilde başlar ve önce ayak parmaklarının uçlarında yanma hissediliyor. Tedavi almazsa yukarı doğru ilerliyor ve bir süre sonra artık hastanın ellerinde de yanma başlıyor. Biz, yanma şikayetleri olan hastaların bir uzmana başvurmasını istiyoruz. Daha başlangıç aşamalarında gelmeleri çok önemli. Altta yatan sebebin araştırılması gerekiyor. Hastanın hikayesi ve muayene bulguları bizim için önemlidir. Şikayetlerin ne zaman başladığı, şiddeti ve sıklığı önemli ayrıntılardır. Nörolojik muayenenin sonuçlarına göre kan tahlilleri ve gerekirse elektronörofizyolojik testler (elektromiyografi- EMG) yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

El ve ayak yanmalarının tedavi süreci ile ilgili bilgiler veren Doç. Dr. Nergiz Hüseyinoğlu, “Tedavi sürecinde de hastalarda altta yatan sebebe ve belirtilere yönelik bir tedavi veriyoruz. Hastada herhangi bir endokrinolojik bir hastalık ortaya çıkmışsa, biz hastayı endokrinoloji veya iç hastalıklarına yönlendiriyoruz. Diyabeti varsa, mutlaka kontrol altına alınması gerekiyor. Başka bir hastalık düşünüyorsak, o yönde bir tedavi verilmesi gerekiyor. Basit ağrıkesiciler burada etkisizdir. Sonuç olarak esas tedavi, sebebe yöneliktir.” diye konuştu.


MSB Bakanı Akar bayramlaşma sırasında değerlendirmelerde bulundu

MSB Bakanı Akar bayramlaşma sırasında değerlendirmelerde bulundu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Yurt genelinde bayram sessizliği hakim! İşte sokak ve caddeler...

Fiyatı servet değerinde! Kovanlardan çıkarılmaya başlandı