• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Haziran 2020 Pazartesi 14:39 | Son Güncelleme:

Egzersiz, üst solunum yolu enfeksiyon riskini azaltıyor

Egzersiz, üst solunum yolu enfeksiyon riskini azaltıyor
IHA

Üst solunum yoluna iyi gelen egzersizler merak ediliyor. Egzersizlerin hastalıklara karşı direnci artırdığını belirten uzmanlar, orta şiddetli egzersiz yapan kişilerde üst solunum yolu enfeksiyonu görülme durumunun yüzde 30 oranında azaldığını söyledi. Egzersizin vücuda faydalarını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Karantina sürecinin ardından hareketsizliğin neden olduğu fazla kilolar birçok hastalığa davetiye çıkardı. Bu duruma karşı egzersizin önemine dikkat çeken uzmanlar, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu için düzenli egzersizi önerdi.

Hafif ve orta şiddette egzersizin bağışıklık sistemini olumlu yönde etkilediğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Engin Işık Abanoz, “Düzenli orta şiddette yapılan egzersiz üst solunum yolu hastalıklarına karşı direnci artırır, orta şiddetli egzersiz yapan kişilerde üst solunum yolu enfeksiyonu görülme durumu yüzde 20-30 oranında azaldığı bildirilmiştir.” diye konuştu.

“EGZERSİZİN SÜRESİ VE ŞİDDETİ ÖNEMLİ”

Koronavirüs sürecinde karantinada sosyal aktivitelerin kısıtlandığını ifade eden İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Rekreasyon Bölüm Başkanı Dr. Engin Işık Abanoz şu şekilde konuştu:

“Sosyal aktivitelerimizin kısıtlanması, hareketsizliğe bağlı olarak başta kilo alımı olmak üzere kas gücü kaybı, tansiyon, kolesterol kardiyovasküler riskle birlikte bağışıklık sisteminde düşüş gibi sağlık problemlerini beraberinde getirdi. Dijital iletişimin sayesinde insanlar riski kısa zamanda farkına varıp ev egzersizlerine yöneldiler. Egzersizin bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasındaki faydaları aşikârdır fakat burada dikkat edilmesi gereken bir husus egzersizin süresi ve şiddeti.” 

“ENFEKSİYON RİSKİ ARTAR”

Uzun süreli yüksek şiddetli egzersizlerin ise bağışıklık sistemini baskılamaya yol açacağını söyleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Rekreasyon Bölüm Başkanı Dr. Engin Işık Abanoz, şunları paylaştı:

“Yüksek şiddetli uzun süreli bir egzersizi takiben lenfosit konsantrasyonu düşer ve hücrelerin çoğalma yeteneği, orta düzeydeki sitotoksik aktivite ve immünoglobülin üretimi azalır, bunların sonucunda bağışıklık sistemi baskılanır. Bu tür egzersizleri izleyen birkaç saat boyunca bağışıklık sistemi zayıflar ve bu dönemde solunum yolu enfeksiyonu riski artar.” 

“ORTA YOĞUNLUKTA YAPIN”

Yaşlı kişilere haftada en az 150 - 300 dakika aerobik egzersiz ve haftada 2 direnç antrenman seansı yapılabileceğini ifade eden Abanoz, detayları şu şekilde aktardı:

“Karantina altında, normal günlük fiziksel aktivite seviyelerindeki azalmayı telafi etmek için yapılan aktivitelerin 5 - 7 gün arasına dağıtılarak, haftada 200 - 400 dakikaya çıkarılabilir. Ayrıca karantina zamanlarında yapılan bu aktivitelerin orta yoğunlukta yapılmasında fayda vardır. Evde yapılan bu egzersizlerde, kişilerin egzersizin uygulanması için gerekli özel materyalleri olmasa bile evde bulunan bir sandalyeyi tutarak squat yapmak, sandalyeye oturup - kalkmak, bir yüksekliği basamak olarak kullanıp inip - çıkmak gibi aerobik egzersizleri, ayak parmaklarında veya topuklarda yürümek gibi denge egzersizleri yapılabilir. Dışarı çıkma yasağı yok ise, çevredeki kişiler ile güvenli mesafeyi koruyarak dış ortamlarda, orta şiddetli aerobik egzersizin (tempolu yürüyüş gibi) uygun bir alternatif olabilir.” 
<p>İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarındaki 6,6 büyüklüğündeki depremde Bayraklı ilçesinde yıkılan

Halim Sarı 26 saat sonra enkazdan kurtarıldı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İzmir'deki depremin merkez üssü Seferihisar havadan görüntülendi

Ünlülerden İzmir depremi paylaşımları: Elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız