• $7,2991
  • €8,7973
  • 403.956
  • 1527.45
16 Şubat 2021 Salı 15:19 | Son Güncelleme:

Edirne'nin tescilli lezzeti UNESCO yolunda

Edirne'nin tescilli lezzeti UNESCO yolunda
AA

Pişirilmesi ve sunumuyla tadına doyum olmayan Edirne'nin meşhur tava ciğerinin "UNESCO"ya girmesi için çalışmalar hızlandırıldı. Yörede yetiştirilen dana karaciğerinden yapılan tava ciğeri, yaprak şeklinde doğranarak pişirilmektedir. Tescilli lezzet tava ciğeri şimdi ününü dünyaya duyurmaya hazırlanıyor.

Edirne'nin meşhur tescilli lezzeti tava ciğeri UNESCO'ya girmesi için başlatılan çalışmalar devam ediyor. Yörede yetiştirilen danadan yapılan tava ciğeri Edirnelilerin vazgeçilmezi.

AA'ya açıklamalarda bulunan Edirne'yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar, tava ciğerin doğranmasından, pişirilmesine ve sunuma kadar geçen her sürecin kendisine özgü olduğunu söyledi.

Tava ciğerin UNESCO yolundaki çalışmaların sürdüğünü belirten Dinar, "Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğünce bir komisyon kuruldu. Tava ciğerin il envanterine girmesi için bir tavsiye kararı alındı. Tava ciğer için güzel ve tatlı bir yolculuk başladı, çalışmalarımız sonrası hedef UNESCO. Çalışmalar devam ediyor." dedi.

"KEHRİBAR KADAR SARI, KELEBEK KADAR HAFİF"

Dinar, il envanterinin ardından ulusal envantere ve sonucunda UNESCO'ya girmeyi hedeflediklerini vurguladı. Tava ciğerin tarihi ve lezzetiyle UNESCO'ya girmeyi hak ettiğini dile getiren Dinar, şunları kaydetti:

"Tava ciğerin yapımı bir sanat. El emeği ve göz nuru bir yiyecek. Tavası özel, doğranması özel, unu özel, ciğeri özel, biberi özel yani her şeyi özel. Edirne tarihi eserleriyle UNESCO'da yer alıyor, gastronomisiyle de UNESCO'da yer almalı. Yöresel yiyecekler arasında en hızlı pişen bir yiyecek. Dünyanın en güzel ciğeri, kehribar kadar sarı, kelebek kadar hafif. Tava ciğer bizim aşkımız."
<p>İngiltere ile başlayalım. nam-ı diğer Güneş Batmayan ülke...  İngilterede yaşanan küçülme ülke ta

Ne ABD ne İngiltere ne de Almanya.... Türkiye büyüme liginde ilk sıralarda

Niğde'de kaçak kazı yapan 4 kişi suçüstü yakalandı

Akkuyu Santrali'nde ikinci ünitenin konsol kirişinin kurulumu tamamlandı

Adıyaman'da ''Gastropod'' nesline ait hayvan fosili bulundu